Historia: Świadkowie wydarzeń poszukiwani

8

Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich żyjących członków przymusowej organizacji pracy – Służby Budowlanej w Generalnym Gubernatorstwie (Baudienst, jej członkowie zwani popularnie: \”junakami\”), istniejącej w latach 1940-1945, o nadsyłanie wspomnień dotyczących okresu pracy w Baudienst. Proszę o jak najdokładniejsze opisanie przebiegu służby, charakteru prowadzonych prac budowlanych, warunków bytowych oraz represji niemieckich, które dotykały \”junaków\” z Baudienst.

Relacje należy nadsyłać na adres:

Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne,
ul. Żeromskiego 2,
39-460 Nowa Dęba

Zwracam się również do rodzin posiadających zdjęcia, dokumenty i relacje dotyczące pracy przymusowej swoich krewnych w Baudienst. Zdjęcia i dokumenty proszę przesyłać na w/w adres w postaci oryginału (zostaną zwrócone) bądź w postaci skanów, kserokopii.
Zebrane w ten sposób relacje i dokumenty zostaną wykorzystane w przygotowywanym przeze mnie opracowaniu o niemieckich represjach wobec \”junaków\” oraz zadaniach, jakie Niemcy powierzyli tej przymusowej formacji. W dalszym bowiem ciągu Baudienst pozostaje organizacją, której losy są zbyt mało udokumentowane na tle innych wydarzeń i organizacji czasu okupacji niemieckiej.

Wierzę, że dzięki nadesłanym materiałom uda się zachować dla przyszłych pokoleń wiele nieznanych dotychczas szczegółów dotyczących Baudienst jak również udokumentować losy tysięcy przymusowo pracujących w niej Polaków.

Tomasz Sudoł
Fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe

0

8 KOMENTARZE

 1. Czy jest dostępna na rynku publikacja zawierająca zdjęcia pierwszych planów miasta? Jeżeli nie, to gdzie takie plany się znajdują? Kto je może mieć?

  0
 2. Nie ukazała się dotychczas żadna publikacja zawierająca pierwsze plany miasta. Wątpię czy tego typu plany znajduja się w Starostwie, raczej w ktorymś z oddziałów Archiwum Państwowego.
  Temat interesujacy, ale prosze wrocmy do tematu poszukiwania swiadkow historii badz kontynuujmy temat planow miasta na forum.
  Pozdrawiam
  TS

  0
 3. Panie Tomku nawiązując do naszej rozmowy w Domu Kultury po projekcji fimu odnośnie cmentarza podaje nazwisko osoby -Horst Genz.Czy taka osoba widnieje w pańskim zbiorze. Bede wdzieczny za odpowiedź.

  0
 4. Sneak peeki omijam skizorem łukiem, bo wolę poczekać na gotowy odcinek i być zaskakiwana w trakcie oglądania całości, ale tym razem nie mogę doczekać się piątku i dalszego ciągu "gali" w Parks and Recreation, więc to promo kusi coraz bardziej… Yay dla Leslie i Bena :)

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here