UWAGA! Rząd wprowadza ograniczenia w poruszaniu się

35

Rząd zaostrza zasady kwarantanny w Polsce. Od środy 25 marca zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Wyjątki to: droga do pracy, wolontariat w walce z koronawirusem, niezbędne zakupy.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

 

WAŻNE PYTANIA I ODPOWIEDZI:

Czy będę mógł wyjść z domu i zrobić zakupy/ wyprowadzić psa/ pójść do lekarza?

Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Jest to właśnie robienie zakupów, wyprowadzenie psa, wizyta u lekarza.

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?

Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzamy jednak nowe zasady – na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Dlatego zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?

Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, pójść pobiegać lub wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Nie! Wprowadzamy obostrzenia w przemieszczaniu się po to, aby ograniczyć kontakty z ludźmi na czas walki z epidemią koronawirusa. Nowe zasady nie dotyczą jednak dojazdu do i z pracy, załatwiania spraw niezbędnych do codziennego funkcjonowania – takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Wyjścia rekreacyjne do parku, lasu, na spotkania są zakazane.

Co to znaczy „niezbędne sprawy życia codziennego”?

To na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków.

35 KOMENTARZE

 1. Wygląda na to, że zaplanowana przez ekipkę Jerzego „Susła” Sudoła sesja rady powiatu się właśnie skasztaniła na naszych oczach.

 2. Czy w pojedynkę można uprawiać sport na dworze?

  W związku z nowymi ograniczeniami i prośbą, by wychodzić z domu tylko w pilnych przypadkach, zadaliśmy pytanie czy wciąż można biegać w pojedynkę, jeździć na rowerze i samemu uprawiać inne sporty na świeżym powietrzu. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odpowiedział: MOŻNA. Podkreślił także, że dozwolone są spacery w dwie osoby, a ograniczenie to w naturalny sposób nie dotyczy rodzin, które i tak przebywają ze sobą w czasie pandemii. Jeśli wychodzimy na spacer do lasu, do parku, a nawet na ulicę, tylko pod warunkiem, że unikamy spotkań z ludźmi.

 3. Cenzura działa widzę : biegać ,jeździć rowerem ,spacerować i to wszystko po lesie z dala od innych u nas nie wolno ale np; wyprowadzać burki aby srały gdzie popadnie to już można, to norma przecież w tym grajdole z psimi szczynami.Popatrzcie na murki pod tzw, filarami?

  • ok. gdy to pisałem pierwszego komentarza jeszcze nie było, wpadły z powyższym na portal chyba w tym samym czasie.Pierwsza część nieaktualna.

  • @stary, jakbyś trochę pomyślał to pies nie dosięgnie żeby obsikać czy obesrać elewację domu czy murku, to menele, patole i gimbaza sikają po ścianach i murkach.
   W odpowiedzi na Twój wpis wypada Ci zaproponować żebyś położył się w szklanej trumnie i czekał na śmierć – będzie czysto i septycznie.
   A tak na marginesie,sram na Twój wpis .. chyba skrzywdził Cię jakiś piesek?

 4. ale ten rzą dnie ma co robix to jest juz godzina policyjna nie słucha sie pinokia ini ministrów i tak ludzie chodza i będa wychodzić a rzą dda kase nam pęda płacic podatki za nas

  • Do mopsika…..pewnie zawsze będziesz piękny i młody ale niestety mądrzejszy już nigdy.

  • @stary,mądrość to cecha o wiele bardziej skomplikowana od inteligencji.Lecz jak widzę z Twoich wpisów,nie jesteś w stanie tego pojąć,trudno.

 5. HEEE,HEEE….ważne że do URN pobiegniemy w tri miga – haaahaaa….HIPOKRYZJA!!! JAREK…oby tak dalej…zapuść wąsa i będziesz jak GRUZIN

 6. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupno trumny, wzięcie łopaty. wykopanie dołu i wieczny spoczynek. To, by uprościło sprawę maksymalnie. Kompletna paranoja. Jutro nie będzie można się podetrzeć i każdą wizytę w toalecie będzie trzeba zgłaszać. Śmiech na sali.

 7. Gdzie w tym wszystkim są terytorialsi? Rozumiem, że po takich zaostrzeniach oni będą pilnować porządku. A nie przepraszam im nie można przeszkadzać bo stoją na froncie.

  • No tak w TVN nie ma ani zdania gdzie są i co robią, zmień stację to się dowiesz jak pomagają.

  • Żałosne co piszesz Na starość będziesz siedział w Pierwszej Ławce jak Teraz Ci co tak Samo Pluli na Kościół….

 8. Do puki nie wprowadza stanu wyjątkowego to mogę sobie chodzić gdzie chcę i kiedy chcę i mogą mnie pocałować każdy wie gdzie

 9. bo burmistrz bardziej papieski niż sam papież , poczul wreszcie swoją moc i wreszcie mógł cośl udziom , niby to w trosce o ich zdrowie , zakazac. Oj burmistrza, Ty to jak mały chłopczyk, a nie gość z klasą

 10. Burmistrz nie powinien udostępniać lokali wyborczych, gdyby pływający kutafon dziobaczy zrobił wybory. Czarnych Batmanów zamknąć na 4 spusty i niech siedzą w domu nie zarażają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here