Każdy kierowca zobowiązany jest do odpowiedzialnej jazdy w zgodzie z obowiązującymi przepisami kodeksu drogowego. To właśnie prawo sprawia, że poruszanie się po drogach jest komfortowe, a zachowanie kierowców innych pojazdów przewidywalne. Przestrzegając reguł, możemy odczytywać sygnały wysyłane przez innych uczestników ruchu drogowego. W artykule przypomnimy, o czym trzeba wiedzieć podczas poruszania się w strefie ruchu, zamieszkania oraz na drogach wewnętrznych.
O czym należy pamiętać podczas jazdy samochodem?
Niezależnie od doświadczenia za kierownicą, każdy kierowca zobowiązany jest do bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy. Podstawą odpowiednich nawyków powinny być zasady regulowane w kodeksie drogowym. Warto pamiętać, że prawo obowiązuje nie tylko kierujących pojazdami mechanicznymi, ale także rowerzystów oraz pieszych. Od pierwszego dnia po otrzymaniu prawa jazdy należy zadbać o kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań, które pozwolą na prawidłowe reagowanie w sytuacjach awaryjnych.
Każdy kierowca powinien jednocześnie przestrzegać zasad oraz zadbać o uaktualnianie stanu wiedzy. Przewidywalność zachowań jest bowiem największym gwarantem bezpieczeństwa na drogach publicznych. Na kierujących spoczywa też obowiązek wykupienia obowiązkowej polisy OC oraz dbanie o stan techniczny pojazdu. Awarie i usterki często stają się bowiem główną przyczyną wypadków.
Czym jest strefa ruchu?
Jednym z pojęć, które powinien znać każdy kierowca, jest strefa ruchu, definiowana przed kodeks drogowy jako obszar drogi wewnętrznej, na której obowiązują takie same przepisy, jak na drodze publicznej. Początek i koniec strefy ruchu oznaczony jest odpowiednimi znakami D-52 oraz D-53. Nie zapominaj o tym, że na wyznaczonym obszarze piesi tracą pierwszeństwo charakterystyczne dla strefy zamieszkania. Co więcej, jest to miejsce, w którym możemy zostać ukarani przez policję w przypadku niestosowania się do zasad kodeksu drogowego.
W przypadku braku dodatkowych oznaczeń pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony. Warto pamiętać o tym, że strefy ruchu powszechnie stosowane są na osiedlach mieszkaniowych oraz w okolicach marketów. Podczas jazdy samochodem pamiętaj także o właściwej prędkości. Na terenie zabudowanym możesz jechać maksymalnie 30 km/h, natomiast poza miastem 50 km/h.
Jakie przepisy obowiązują na drodze wewnętrznej?
Szczególnego sposobu postępowania wymagają jednocześnie drogi wewnętrzne, które nie należą do kategorii dróg publicznych. Właśnie dlatego nie obowiązują na nich standardowe zasady z kodeksu drogowego. Najczęściej są to drogi na osiedlach mieszkaniowych, na terenie centrów handlowych oraz inne drogi dojazdowe do punktów handlowych i usługowych. Rolę dróg wewnętrznych pełnią często ścieżki rowerowe, parkingi i dojazdy do pól uprawnych.
Mimo iż na drogach wewnętrznych nie obowiązują zasady kodeksu drogowego, każdy kierowca zobowiązany jest do zachowania ostrożności. Podczas jazdy nie możesz stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Konieczne jest również stosowanie się do znaków oraz sygnalizacji pionowej i poziomej. Więcej przydatnych wskazówek na temat codziennej jazdy znajdziesz w poradniku na Warta.pl.
Jak poruszać się w strefie zamieszkania?
Strefa zamieszkania to obszar, na którym pierwszeństwo posiadają piesi. Jest to jeden z powodów, dla których obowiązują tam znaczne limity prędkości. Kierujący pojazdem może poruszać się po strefie zamieszkania z prędkością wynoszącą maksymalnie 20 km/h. Szybsza jazda stwarza znaczne niebezpieczeństwo i zwiększa ryzyko wypadków.
Strefa zamieszkania wytyczona jest przeważnie na osiedlach mieszkalnych. Jej początek i koniec powinien zostać oznaczony znakami D-40 i D-41 z grupy znaków informacyjnych. W strefie zamieszkania należy uważać szczególnie na bawiące się dzieci poniżej 7. roku życia. Pamiętaj także o tym, że piesi mogą korzystać z całej szerokości ulicy.
Jak zadbać o bezpieczeństwo za kierownicą?
Każdy kierowca powinien zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych aspektów jest wykupienie odpowiedniej polisy dostępnej na Warta.pl. Kierujący pojazdem zobowiązany jest do posiadania polisy OC, która chroni osoby trzecie przed kosztami wyrządzonych przez nas szkód. Zadbaj jednocześnie o ochronę własnego samochodu. Dodatkowe polisy AC i Assistance pozwalają na zmniejszenie konsekwencji finansowych w przypadku zaistnienia nieprzewidzianego zdarzenia.
MATERIAŁ REKLAMOWY
Droga na Nisko Stalową jest w fatalnym stanie. Jazda samochodem osobowym jest skrajnie niebezpieczna. Napisz Pan coś o planach modernizacji, to przynajmniej się będzie lżej jeździć.
Idealny artykuł do przeczytania dla RKLi
RTA NIE LEPSI
Taki znak jest na drodze pomiędzy DK i planetami.
Nigdy tam nie przepuścił mnie żaden samochód.
A 20km to mit.