Dlaczego Bitcoin stał się tak popularnym aktywem inwestycyjnym?

0

Bitcoin jest bardzo popularnym aktywem inwestycyjnym. Niegdyś był tworem, który interesował głównie osoby zainteresowane nowymi technologiami. Natomiast obecnie przykuwa uwagę zarówno osób, które dotychczas nie miały wiele wspólnego z rynkiem inwestycyjnym jak i dużych instytucji finansowych, które dotychczas były kojarzone z nieco bardziej konwencjonalnymi metodami inwestycyjnymi. Jakie przyczyny stoją za tym, że tak wiele osób na całym świecie śledzi kurs Bitcoin? W niniejszym artykule podejmujemy próbę zastanowienia się nad tym tematem. 

Łatwość inwestycji i niska bariera wejścia

Bitcoin to aktywo inwestycyjne w które stosunkowo łatwo zainwestować. Po prostu procedura jest dużo bardziej przyjazna z perspektywy niedoświadczonego inwestora w porównaniu do inwestowania np. na tradycyjnej giełdzie. W przypadku kryptowalut wystarczy założyć konto na giełdzie kryptowalut, zweryfikować swoje dane i po chwili można być posiadaczem BTC. Na innych rynkach bariera wejście jest nieco większa. Z reguły sam proces zakupu aktywa wymaga nieco więcej wiedzy i obeznania. Często też jest większa bariera wejścia ze względu na znacząco wyższą minimalną kwotę inwestycji (np. w przypadku inwestowania w nieruchomości).

Moda na inwestowanie w kryptowaluty

Nie bez znaczenia jest fakt, że kryptowaluty są po prostu modne i jest to tematyka, o której coraz częściej mówi się w przestrzeni publicznej. W efekcie każdy kto chociaż minimalnie jest zainteresowany nowymi technologiami oraz inwestycjami musiał słyszeć o inwestowaniu w cyfrowe aktywa. Dodatkowo, bardzo pomocny jest tutaj fakt, że sporo się mówi o historiach osób, które inwestując w kryptowaluty uzyskały ponad przeciętny zwrot z inwestycji. To w szczególności przyciąga początkujących inwestorów – często nawet takich, którzy nie mieli wcześniej za wiele do czynienia z rynkami inwestycyjnymi.

Zainteresowanie ze strony instytucji i korporacji 

Warto odnotować, że inwestycjami w kryptowaluty interesują się nie tylko drobni inwestorzy, ale także coraz większe instytucje i korporacje. Niektóre banki eksperymentują z technologią blockchain. Poza tym, pojawiają się duzi inwestorzy instytucjonalni oraz potężne korporacje z sektora finansowego takie jak Grayscale lub PayPal. Co więcej warto zauważyć, że także rządy państw interesują się kryptoaktywami. Tutaj najbardziej charakterystycznym przykładem jest Salwador, który jako pierwszy kraj na świecie uznał Bitcoina za oficjalny środek płatniczy. Jednak Salwador to nie jedyny przykład. W Internecie można przeczytać, że według szacunków Departament Skarbu USA ma ponad 200 tysięcy Bitcoinów, które są warte wiele miliardów dolarów.

Tego typu doniesienia istotnie wpływają na to, że zarówno drobni jak i duzi inwestorzy zaczynają postrzegać Bitcoina jako liczące się aktywo inwestycyjne a nie wyłącznie jako nowinkę technologiczną.

Podsumowanie 

Jak wiadomo, kurs BTC (Bitcoin kurs) wzrósł na przestrzeni lat o tysiące procent. Tym samym Bitcoin stał się aktywem, który jest symbolem inwestycji w cyfrowe aktywa. A więc typem inwestycji, który jeszcze nie dawno wydawał się bardzo niszowy a obecnie jest to zagadnie, które interesuje zarówno drobnych inwestorów jak i duże fundusze inwestycyjne.

Jak wynika z raportu crypto.com na świecie jest ponad 400 milionów właścicieli cyfrowych aktywów z czego ponad 219 milionów to posiadacze BTC. Jest to całkiem sporo, gdy porównamy tą liczbę np. z tym, że liczba mieszkańców Unii Europejskiej to około 450 milionów. Zatem można sobie wyobrazić, że prawdopodobnie tyle jest właścicieli cyfrowych aktywów, ile ludzi żyje w UE. Brzmi to dosyć imponująco, ale to raczej nie jest ostatnie słowo jakie usłyszymy na temat adopcji kryptowalut. Temat cyfrowych aktywów jest na czasie w związku z czym można się spodziewać, że ilość posiadaczy BTC oraz ogólnie pojęta świadomość społeczeństwa na temat Bitcoina powinna dalej rosnąć.

Materiał Promocyjny