Dozwolone eksmisje na bruk

27

02/08/11r.Osoby które nie płacą czynszu mogą się spodziewać eksmisji na bruk. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Nowe prawo będzie obowiązywać już od listopada. Mieszkańcy wielu gmin w Polsce w tym także Nowej Dęby mają powód do obaw.

W listopadzie 2010 r. TK uchylił przepis kodeksu postępowania cywilnego, który nakazywał komornikowi wstrzymanie eksmisji do czasu wskazania przez gminę lokalu socjalnego. Sędziowie odroczyli wejście w życie wyroku o 12 miesięcy, więc eksmisja na bruk nie była możliwa. Jednak przez ten czas nie zrobiono nic aby zaradzić tej sytuacji. Wszystko wskazuje na to, że od 17 listopada 2011 roku będzie możliwość eksmisji dłużników na ulice alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

3 miliony długu wobec PGKiM
Podczas IV sesji rady miejskiej przewodnicząca Maria Mroczek zwróciła się do prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Jakuba Sudoła z pytaniem o ogólną kwotę zadłużenia lokatorów z tytułu niepłacenia czynszów. Jednocześnie zasugerowała, że długi mogłyby zostać odpracowane w ramach prac społecznych. Jakub Sudoł stwierdził, że sprawa zadłużenia jest jednym z głównych problemów Przedsiębiorstwa gdyż jego ogólna kwota sięga 3mln złotych co stanowi 1/3 kapitału zakładowego spółki. Roczny przyrost zadłużenia wynosi ok. 250 tys. zł. Prezes PGKiM podkreślił, że do dłużników wysyłane są pisma i wezwania, a także prowadzone są rozmowy mające na celu podjęcie ustaleń z mieszkańcami mającymi trudności finansowe. Sudoł ustosunkowując się do kwestii odpracowywania zadłużenia dodał, że dokonując oceny tego wariantu należy wziąć pod uwagę koszty pracy oraz jej niską jakość. Jednocześnie dodał, że w innych miastach funkcjonują tzw. spółdzielnie socjalne w ramach których podejmowane są tego typu działania.

Eksmisje w Nowej Dębie
O komentarz w sprawie konsekwencji wyroku TK dla nowodębian zwróciliśmy się do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Prezes Jakub Sudoł poinformował nas, że na chwilę obecną Przedsiębiorstwo posiada nakazy eksmisyjne obejmujące 12 komunalnych lokali mieszkalnych, w których zamieszkuje 24 osoby. –Osobom tym nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Osób takich będzie więcej z uwagi iż nadal trwają postępowania Sądowe o opróżnienie 11 lokali oraz uruchomiono procedurę przygotowawczą w stosunku do najemców kolejnych 6 lokali. – mówi. –Zmiana przepisów umożliwiająca eksmisję na bruk da możliwość przeprowadzenia takiej czynności. Decyzje w tej sprawie podejmował będzie właściciel lokali czyli Gmina Nowa Dęba za pośrednictwem swoich organów wykonawczych.- dodaje. W imieniu organu wykonawczego czyli Burmistrza Wiesława Ordona komentarza udzielił pracownik magistratu Paweł Antończyk, który stwierdził dyplomatycznie iż „Spółka będzie oczywiście wykonywała swoje zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, w tym wypadku nowymi, które będą obowiązywać od 17 listopada. Ale każdorazowo decyzja o eksmisji jest podejmowana indywidualnie

Na koniec warto dodać, że Rzeczniczka Praw Obywatelskich zwróciła się do resortu sprawiedliwości o „podjęcie działań legislacyjnych, których celem byłoby rzeczywiste, a nie pozorne dostosowanie do standardów konstytucyjnych stanu prawnego” w tym zakresie. Niemniej efekt pracy legislacyjnej parlamentarzystów poznamy dopiero po ukonstytuowaniu się nowego Sejmu.
/rek27 KOMENTARZE

 1. Każdego kto systematycznie nie płaci, nie zamierza podjąć pracy, jest aspołeczny itp powinno się eksmitować bez względu na pochodzenie czy przynależność etniczną. Tyle w temacie.

 2. proponuje juz uruchomoc komitet zbiorki na tych ci nie placa ,co to dla was zebrac te 3 miliony , [sama buraczana-sierotka sie przy tym wypromuje, napisze do echa ,oglosi na tym zasranym portalu i bedzie cacy

 3. Jak można dawać zasiłki osobą które maja problem alkoholowy do tego tytoniowy i nie zamierza podjąć pracy bo z zasiłków wyżyje to jest paranoja. Przed bankiem żywności widać cześć nierobów aż sie niedobrze robi ze ich dożywiamy. Do roboty lato jest i sezonowych prac w bród tylko chęci brak.

 4. Na pewno ktoś z was już to czytał ale może się znajda osoby które przeczytają to pierwszy raz. Bajka świetnie opisuje sytuacje w Polsce.

  Wersja klasyczna

  Mrówka pracowała w pocie czoła całe upalne lato. Zbudowała solidny dom i zebrała zapasy na srogą zimę. "Głupia mówka," myślał konik polny, który okres kanikuły spędził na tancach i hulankach. Kiedy nadeszły chłody i deszcze mrówka schowała się w domu i skosztowała zapasów. Konik polny umarł z głodu i zimna.

  Wersja współczesna

  Mrówka pracowała w pocie czoła całe upalne lato. Zbudowała solidny dom i zebrała zapasy na srogą zimę. "Głupia mówka," myślał konik polny, który okres kanikuły spędził na tancach i hulankach. Kiedy nadeszły chłody i deszcze mrówka schowała się w domu i skosztowała zapasów.

  Drżący z zimna i głodny jak wilk konik polny zwołuje konferencję prasową, na której zadaje publicznie pytanie dlaczego na świecie są mrówki z własnym domem i pełną spiżarnią podczas, gdy inni muszą cierpieć głód i nie mają dachu nad głową. TVN, Polsat i Telewizja Polska pokazują zdjęcia sinego z zimna konika polnego i siedzącej przy kominku zadowolonej mrówki.
  Polska jest zszokowana tym kontrastem. Jak to możliwe, że w środku Europy na początku trzeciego tysiąclecia są jeszcze takie różnice. Dlaczego konik polny musi tak cierpieć?

  Rzecznik prasowy OFKP (Ogólnopolskie Forum Koników Polnych) występuje w głównym wydaniu Wiadomości i oskarża mrówkę o uprzedzenie do koników. W programie "Łzy nie kłamią" Główny Konik Polski razem z Głównym Konikiem Polnym śpiewają "Niełatwo być konikiem." Piosenka błyskawicznie zdobywa pierwsze miejsce na listach przebojów. Lider na krajowym rynku jednorazowych chusteczek notuje rekordowy wzrost sprzedaży.

  Koniki polne zapowiadają zlot gwiaździsty w Warszawie w pierwszym dniu kalendarzowej zimy. Frakcja młodych koników polnych przed domem mrówki organizuje demonstrację pod hasłem "Każdy chce żyć". Stowarzyszenie "Życie i Pracowitość" publikuje na stronie internetowej memoriał o większej liczbie aktów przemocy w domach, w których mrówki mają klucze do spiżarni.

  Prezydent z żoną w specjalnym oświadczeniu informują naród o ogromnym przywiązaniu do wszystkich nieszczęśliwych koników i zapewniają, że zrobią wszystko co w ich mocy, aby przywrócić im nadzieję w sprawiedliwość.

  Redaktor Mrówkojad w cyklicznej audycji "Kto to zrozumie?" pyta, czy nie warto sprawdzić, w jaki sposób mrówka osiągnęła tak wysoki status w kraju, w którym jest tak dużo biedy. "Należy wprowadzić podatek, który wyrówna szanse wszystkich mrówek i koników", postuluje dziennikarz.

  Następnego dnia parlament w trybie przyśpieszonym uchwala ustawę,która nakazuje wszystkim mrówkom przekazać w formie podatku nadmiar zapasów do Centralnego Spichlerza. Główny Meteorolog Kraju prof. KoniecPolski dementuje pogłoski o rzekomym odwołaniu zimy.

  20 lat później:

  Konik polny zjada resztki zapasów mrówki. W telewizorze, który kupił za pieniądze ze sprzedaży jedzenia widać nowego przywódcę, który rozpromieniony mówi do wiwatujących tłumów, że bezpowrotnie mijają czasy wyzysku i teraz będzie już sprawiedliwosc.

  Koniec. Bajki?

 5. co to znaczy "mieszkańcy mają powód do obaw"? Brzmi to jakby im się wielka krzywda działa, a to, że ja od lat płacę zawyżony czynsz przez tych cwaniaczków to co?

 6. no pewnie znaczy to tyle że WRESZCIE mają powody do obaw bo w wyniku dotychczas obowiązującego prawa nie mieli tych powodów. Gmina nie posiada na tyle lokali socjalnych by sie pozbyć niepłacących. Teraz dzięki wyrokowi TK oraz braku stsowonych regulacji bedzie szansa na zrobienie porządku i oddanie mieszkań młodym rodzinom czekającym w kolejce na przyznanie mieszkania. ot, co.

 7. Czemu Wy patrzycie na ten problem 9 orzeczenie TK) przez pryzmat Nowej Dęby, spróbujcie spojrzeć na tę sprawę w kontekście całej Polski, szczególnie duzych miast Czy nie widzicie wyraźnie tu drugiego dna. O co tak naprawdę tu chodzi, komu potrzebne są te mieszkania, czy na pewno młodym rodzinom i tylko one je dostaną. Pomyślcie troszeczkę.

 8. mieszkania należą się temu co posiada akt wlasności. jeśli lokator nie płaci to opuszcza mieszkanie. na tym polega wolnorynkowa relacja.

 9. Z chęcią kupię mieszkanie w okazyjnej cenie i będę szczęśliwy płacąc co miesiąc czynsz za własne cztery kąty. Pozdrawiam i czekam aż zwolnią się mieszkania.

 10. WRESZCIE!! Spora grupa mieszkańców N.Dęby wykupiła mieszkania z tzw. bonifikatą regulując wszelkie wcześniejsze zaległości ale wciąż dostając dodatek mieszkaniowy. Za co więc wykupili skoro na czynsz nie mieli??? Teraz zalegają. To i dobrze. Mają akt własności, nie płacą to komornika wysłać. Pomóc tylko tym którzy tej pomocy potrzebują. Kombinatorom KONIEC!!! Dlaczego w innych miastach nikt się nie przejmuje, eksmitują i od razu sprzedają potrzebującym płacącym. A czynsze w naszym mieście do niskich nie należą.

 11. Za co dostają dodatek ? warto , a nawet trzeba sprawdzić czy naprawdę pomoc im się należy.Posłuchać co inni mają do powiedzenia tacy co znają sytuację rzeczywistą.Nie przymykać oczy na wielu mieszkańców i dotować im kasę.Ważne aby ci co za to odpowiadają chcieli temat podjąć.Może powołać komisję zewnętrzną która byłaby obiektywna.Jeśli się mylę to przepraszam jeśli nie to będą wyciągnięte konstruktywne wnioski.

 12. zal mi was wszystkich wlacznie z ustawodawca i trybunalem :( gdzie wasze ambicje katolickie ? jutro pojdziecie prawie wszyscy do kosciola i bedziecie sie obludnie modlic o swoich bliznich. Wiadomym jest, ze nie wszyscy radza sobie w nowym "sprawiedliwym" ustroju ale za czasow PRL byla wieksza pomoc od panstwa niz obecnie, gdzie jak wiadomo wladze PRL systematycznie tepily ludzi wierzacych. Gdzie wasza prawdziwa wiara ? Czy tak nakazywal Bog ? Szanuj blizniego swego, jak siebie samego ! Jak widac nie szanujecie sie, przykre to jest :(

 13. Nie mieszaj BOGA do obrony naciagaczy , ale prawda jest ze w PRL-u wiernych i popierajacych walke z wiara nagradzano i nie jeden z tego skorzystal

 14. do #26
  one już tu są, już składają jajeczka. Wystarczy przejść się przez miasto koło południa, to co druga gęba ze wsi z wózkiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here