Coraz więcej osób dokonuje zakupu auta elektrycznego. To inwestycja, która zwraca się dość szybko. Jakie zalety ma samochód elektryczny? Jak przebiega ładowanie samochodu elektrycznego? Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!
- Jakie są zalety posiadania auta elektrycznego?
- Ładowanie auta elektrycznego – jak przebiega ładowanie samochodu elektrycznego?
- Czy stacje ładowania samochodów elektrycznych to bezpieczne rozwiązanie?
Niektóre miasta wprowadziły darmowe parkowanie w strefie albo wyznaczyły dedykowane miejsca postojowe dla aut elektrycznych.
Jakie są zalety posiadania auta elektrycznego?
Jakie korzyści wiążą się z kupnem pojazdu elektrycznego? Po pierwsze, są to niskie koszty eksploatacji. Właściwie eksploatowane baterie wytrzymują przynajmniej 10 lat. Samochodu elektrycznego nie trzeba tak często serwisować. Do tego koszt jego ładowania jest niższy od średniego wydatku podczas tradycyjnego tankowania na stacji benzynowej.
Po drugie, samochód elektryczny jest niemal bezgłośny. Kierowcy nie doświadczają także charakterystycznego zapachu paliwa, który przeszkadza niektórym użytkownikom tradycyjnych aut spalinowych.
Po trzecie, duże bezpieczeństwo. Nisko umieszczony środek masy, w dodatku blisko środka geometrycznego pojazdu sprawia, że auto elektryczne jest bardzo stabilne. Lepiej trzyma się nawierzchni, a na zakrętach wytrzymuje większe siły odśrodkowe.
Czwartą rzeczą jest troska o środowisko. Zero emisji przekłada się głównie na brak szkodliwych dla zdrowia oraz życia spalin, których zapach znany jest wszystkim z zakorkowanych ulic miast.
Ładowanie auta elektrycznego – jak przebiega ładowanie samochodu elektrycznego?
Ładowanie samochodu elektrycznego jest proste i bezpiecznie. Należy tylko zachować podstawowe środki ostrożności – jak zablokowanie drzwi do pojazdu, czy zaciągnięcie hamulca ręcznego. Informację o statusie ładowania uzyskasz za pomocą wskaźników świetlnych – wskażą, czy napełnianie baterii trwa albo dobiegło końca.
Jak naładować samochód elektryczny? Proces ładowania jest bardzo prosty: podjeżdżamy autem pod ładowarkę AC, a następnie podłączamy przewód do ładowania do ładowarki i do pojazdu. Jeśli przewód ładowania jest zintegrowany z daną stacją ładowania, trzeba po prostu wpiąć wtyczkę do gniazda w naszym aucie.
Ile wynosi czas ładowania samochodu elektrycznego? Dla ułatwienia stacje ładowania samochodów elektrycznych są zaznaczone na mapie 3 kolorami. Kolor zielony oznacza ogólnodostępne oraz publiczne punkty, z których mogą korzystać wszyscy kierowcy. Zazwyczaj są wyposażone w urządzenia, które wykorzystują prąd przemienny AC umożliwiający naładowanie auta w ciągu kilku godzin. Punkty zaznaczone kolorem pomarańczowym oznaczają superszybkie stacje stosujące prąd stały DC. Dzięki temu można w nich naładować baterię w zaledwie 20–30 minut. Lokalizacje zaznaczone szarym kolorem zawierają punkty ładowania aktualnie wyłączone z użycia albo zajęte.
Czy stacje ładowania samochodów elektrycznych to bezpieczne rozwiązanie?
Przepisy prawa w sposób precyzyjny regulują techniczne wymagania, które muszą spełniać ładowarki. Dzięki temu punkty ładowania są umieszczane z dala od stref zagrożenia wybuchem w razie pojawienia się zwarcia, które może skutkować powstaniem zapłonu. Urządzenia muszą także mieć właściwą wentylację. Jednocześnie stacja ładowania pojazdów elektrycznych ma szereg zabezpieczeń dodatkowych. Słupki ochronne, odbojnice, czy progi zwalniające zmniejszają ryzyko zniszczenia ładowarki w wyniku zderzenia z autem. Wtyczki pojazdowe to zabezpieczenie przed piaskiem, solą, wilgocią i śniegiem. Natomiast stałe oświetlenie, czujniki ruchu, systemy alarmowe, monitoring, czy szczelne obudowy są bardzo pomocne w walce z aktami wandalizmu.