Promocja przewodnika turystycznego w SOK

40

28-02-2012

W piątkowy wieczór, 24 lutego 2012 r. w sali kameralnej Domu Kultury w Nowej Dębie odbyło się spotkanie promocyjne przewodnika„Szlakami gmin: Nowa Dęba, Bojanów, Baranów Sandomierski. Przewodnik terenowy po Lasowiackiej Grupie Działania”.

W spotkaniu wzięło udział wielu mieszkańców naszej gminy, goście przybyli nawet z Rudnika nad Sanem. Gośćmi honorowymi byli starosta tarnobrzeski, obaj burmistrzowie Baranowa Sandomierskiego, Nowej Dęby a także zastępca wójta Bojanowa.

Promocję otworzył dyrektor SOK Krystian Rzemień, który opowiedział o projekcie, w ramach którego przewodnik został wydany. Jako jeden z redaktorów zaprezentował treść przewodnika, pokazał jak został zbudowany i jak najłatwiej z niego korzystać. Ze względu na ważne spotkanie w warszawskim IPN autor tekstów Tomasz Sudoł nie dojechał na promocję. Dlatego multimedialną prezentację tras zawartych w przewodniku poprowadził Jerzy Sudoł, wicestarosta tarnobrzeski, który również redagował publikację. Na koniec, krótką informację o projekcie, który niedługo będzie realizowany m.in. na naszych terenach przedstawił dyrektor LGD Piotr Pastuła.

Po prezentacji wszyscy obecni goście mogli zabrać swój egzemplarz przewodnika oraz porozmawiać z twórcami tej unikalnej na naszym obszarze publikacji.

W niedługim czasie bezpłatne egzemplarze przewodnika zostaną udostępnione w ośrodkach kultury gmin Baranów Sandomierski i Bojanów, a w nowodębskim SOKu już można zgłaszać się po nie do sekretariatu. Przewodniki w wersji elektronicznej są również dostępne pod adresem www.kultura.nowadeba.pl/przewodnik

Publikacja została wydana przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. Autorem tekstów jest T.Sudoł. Redakcją i opracowaniem koncepcji wydawnictwa zajęli się K.Rzemień oraz J.Sudoł. W wyniku wielu trudów i ciężkiej oraz długiej pracy powstała interesująca wielobarwna książka formatu A5. Na niemal 50-ciu stronach przedstawione są trzy trasy po oznaczonych w tytule gminach. Kolejne 14 stron zawierają mapkę, na której zaznaczono ważniejsze punkty historyczne, kulturalne czy społeczne. Całość stanowi kompendium turysty, który chciałby przeżyć spotkanie z pięknymi terenami i kulturą gmin skupionych w LGD.

Przewodnik został wydany w ramach większego projektu, pt. „Przewodnik regionalny – szansą na rozwój turystyki krajoznawczo-przyrodniczej na terenie Lasowiackiej Grupy Działania”. Działania operacji współfinansowane były ze środków europejskich, w ramach osi Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

ZOBACZ PRZEWODNIK W WERSJI CYFROWEJ

 

/SOK

40 KOMENTARZE

 1. Przewodnik i owszem nawet ujdzie, Ale mam pytanie inne dlaczego niejaki K.Rzemień jest taką tłustą czcionką pojechany mam wrażenie że to nic innego jak tylko narcyzm.

 2. ale ten zwyczaj nie zawsze dziala pogrubiania
  wydawnictwa zajęli się[b] K.Rzemień[/b] oraz J.Sudoł.

  K.Rzemień gruby
  a J.Sudol juz nie grubszy ;(

 3. [quote]ale ten zwyczaj nie zawsze dziala pogrubiania
  wydawnictwa zajęli się K.Rzemień oraz J.Sudoł. [/quote]

  Nie podkreśla się 2 razy. Jerzy Sudoł jest pogrubiony

 4. Do Gosc dnia 02/28/2012 17:50
  Portal polskaniezwykla nie jest portalem naukowym i nie służy do publikacji opracowań opartych tylko i wyłącznie na dokumentach .Takie podejście do tematów obowiązuje tylko Pana jako historyka.Innym pozostawia pewien zakres swobodnej interpretacji w oparciu o ogólnie dostępne informacje.Paulusówka jest sprawą nie do końca jasną.Jedno co pewne to brak dokumentów a w każdej plotce jest coś z prawdy.Przekręciłem imię Szypowskiego,przepraszam zainteresowanych a błąd zostanie poprawiony.Mjr Gryczman – informacja zaczerpnięta z tablicy informacyjnej na Placu Jego imienia.Zakład Amunicji nr.3 zgoda powinno być Wytwórnia choć Zakład funkcjonuje w wielu opracowaniach.Chmielow – "Wszystko wydarzyło się prawdopodobnie przez pomyłkę."To moje słowa. Niemcy przejęli ND – zacytuję tekst ze strony UM i G – "We wrześniu 1939 roku Dębę zajęli Niemcy, którzy zagospodarowali ją na własne cele wojskowe."W Hucie Komorowskiej przebywał mój ojciec i Jego przekaz jest dla mnie bardziej wiarygodny niż Pańskie opracowania.Marazm w ND? Po transformacji ustrojowej tak naprawdę padł Dezamet więc niech to będzie komentarzem do Pana zastrzeżenia .
  Ps.Przewodnik byłby interesujący lecz nie uwzględniono w nim wielu miejsc i informacji które niewątpliwie zainteresowały by czytających go turystów.

 5. [quote]Portal polskaniezwykla nie jest portalem naukowym i nie służy do publikacji opracowań opartych tylko i wyłącznie na dokumentach .[/quote]

  Nie chodzi tutaj o to czy portal jest naukowy czy nie, ale o rzetelność przedstawionych informacji. Czy ktoś jest historykiem czy nie – każdego obowiązują jednakowe zasady odnosnie publikowania materiału, który trafia do obiegu. Historycy nie stanowią tu jakiegoś wyjątku.

  [quote]Paulusówka jest sprawą nie do końca jasną.Jedno co pewne to brak dokumentów a w każdej plotce jest coś z prawdy.[/quote]

  Zaskoczę Pana. Jest masa informacji na temat tego obiektu, ale brak w nim tej kluczowej dla Pana: że kwaterował tam wspomniany generał. Są zachowane miesięczne zestawienia ZWZ-AK z tego terenu (dla okresu 1941-1942 kiedy rzekomo mial tu przebywać gen. Paulus jest niemalże komplet) i nie ma w nich żadnej wzmianki na ten temat. Tak samo sprawa wygląda odnosnie dokumentów niemieckich.

  Pozostałych kwestii nie będę tu wyjaśniał. Zapraszam Pana do dyskusji na forum.

 6. obserwatorND zachowujesz się jakbyś rozumy pozjadał ale w mojej opinii jesteś matoł .Tylko ty masz rację ,oczywiście tak tak :(

 7. @histeryk imho to nie tak oczywiście każdy może sobie pisać co chce ale jeśli ma to nieść jakąś wartość informacyjną to powinno być oparte na źródłach w miarę możliwości niebudzących wątpliwości wg istniejącego stanu wiedzy. Spisane relacje świadków są również cenne ale należy je konfrontować z pozostałymi danymi źródłowymi.
  Inaczej to jedynie lepsza lub gorsza powieść historyczna ;)
  P.S> nie jestem historykiem nie uzurpuję sobie żadnych praw do decydowania o tym co być powinno a co nie.

 8. Ciekawe jakby Panowie/Panie (Joga, gruby grubszy,ziomek,bezrobotny,stary,obserwatorND,KKK,histeryk,Rysiek,Dębianin,Wesolo mi,Debianka,Smutno i inni "goście" spotkali się wszyscy na plantach… oko w oko. "Dzień dobry-Dzień dobry, co słychać? W porządku…A cha to Do widzenia-Do widzenia.. :)

 9. #20 Nie te czasy kolego mieszkańcy nowej Dęby liczyli na Pana Sudoła i się przeliczyli -ja pierwszy nie podam mu ręki i odwrócę głowe.Zmarnował już drugą kadencję a szkoda.Młodzi mu dziękują .

 10. jesteście śmieszni jak 1,50 ..coś się robi w gminie Nowa Dęba ŻLE, nic się nie robi też ŻLE. weźcie się do roboty, bo te komentarze piszą sami leniwcy gminy, którym tylko sensacja i głupie ploty w głowie. Dać wam tylko piwo i infoNowaDęba i jesteście szczęśliwi…Ten się tylko nie myli i nie popełnia błędów kto nic nie robi!!
  Ludzie, którzy to czytają z po za gminy tylko się z was śmieją ;P sami sobie piszecie opinię o sobie i o gminie!

 11. Powyzsza dyskusja to "najlepsza" reklama gminy: pokazujaca poziom schamienia i plytkiego oceniania innych.
  Gmina Nowa Deba to gmina ludzi niezadowolonych, rozczarowanych wszystkim co bylo, jest i wydarzy się jutro.

 12. Co zrobił ten, co zrobił tamten? Nawet jeżeliby nie zrobili nic, to nie jesteście w stanie tego sprawdzić. Macie w większości więcej niż 20 lat, ale realny świat daleko w poważaniu.

  Siedzicie pół dnia na facebook-u, nie macie pojęcia jak naprawdę działają instytucje, choćby o tym co dokładnie jest złe. Zamiast zająć się bezpośrednią polityką i poznawać wszystko na własne oczy, siedzicie przy kompie.

  W tym momencie w budynku UMiG-u jest sesja rady miasta. Ilu mieszkańców przyszło posłuchać, co się dzieje?

 13. @Gość#24 Kolego a po kiego mam chodzić (tracąc czas) skoro CI którzy tam głos zabierają sami nie potrafią się do tego merytorycznie przygotować?? Wybacz ale wolę w tym czasie siedzieć przed kompem i dobrze wykonywać swoją pracę! A na info i inne portale wchodzę aby na wyrabiać sobie zdanie o przyszłych radnych. Mylisz się pisząc że nie jestem w stanie sprawdzić kto co zrobił.
  Wracając do tematu dokładnie przestudiowałem przewodnik fajnie że jest ciekaw jestem co wniesie.

 14. bardzo ważne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! odstawiłem bmw,biorę piwko,małolatę i meczyk

 15. A ja mam pytanie do redakcji Infonowadeba.pl , jaki nakład jest tego przewodnika, gdzie go można zakupić, czy są poczynione starania w kierunku marketingu tego przewodnika czy będzie ? Gdzie go można kupić i za ile ? A i jeszcze jedno, jaki był wkład własny (finansowy) poszczególnych gmin w ten przewodnik ? Dziękuje i czekam na odpowiedź

 16. Przecież nikt tu nie ma nic do ukrycia więc proszę o podanie tych danych to są zwykłe dane jakie umieszcza się na poradnikach przewodnikach etc.

 17. Do #15 gdyby nie Jurek Sudoł nie mial byś szpitali nie mial byś gdzie pograć w piłke mowie o hali sportowej i wiele innych rzeczy .
  A do #32 to trzeba było być na promocji przewodnika to byś dostał za darmo i posłuchał ciekawych wiadomości a nie doszukiwać sie finansów
  kto gdzie za ile ,ale pomóc to nie ma komu .Jestem bardzo wdzięczny Jurkowi za wspanialą historie .

 18. Nakład 300 egz., rozdawany bezpłatnie. Zostało kilka ostatnich egzemplarzy. Można jeszcze odbierać w SOK. Po 40 egz. SOK przekazał gminom Bojanów i Baranów Sandomierski. Finansowanie przewodnika to 30% środków naszych (Gminy Nowa Dęba) i 70% dotacji unijnej za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego.
  Następnym razem proszę pytania kierować mailem. Podany jest w stopce redakcyjnej.

 19. Parę słów na temat Przewodnika.
  Dziękuję Administratorowi INFONOWADEBA.PL za pomoc i informację w powyższym temacie, co do korespondencji przyjąłem do wiadomości i zastosuje się do ww uwag. Dziękuje.
  Kiedy dowiedziałem się o Przewodniku, to bardzo się ucieszyłem, że w końcu ktoś zechciał opisać nasze miasto, naszą gminę, nasz region. Pomysł jest trafiony ponieważ tylko w ten sposób można promować piękno naszej okolicy. I należą się wielkie podziękowania dla inicjatorów tego pomysłu. Dziękuję w swoim imieniu.
  Zastanawiam się dlaczego nakład tego przewodnika był (jest) taki skromny, chcąc promować te wspaniałe zakątki przyrody czy architektury należało wydać ten przewodnik przynajmniej w kilku tysiącach egzemplarzy (domyślam się tylko , że autorzy mają kolejny pomysł np. wydanie kolejnej edycji wzbogaconej czy ulepszonej i dlatego ten nakład jest jaki jest). Kolejną sprawą , którą chciałbym poruszyć to finansowy udział gmin, które są promowane w przewodniku. Zastanawiam się dlaczego gminy Bojanów, czy Baranów Sandomierski nie miały wkładu własnego w ten przewodnik, przecież obie gminy są promowane w tym przewodniku. Mam nadzieję , że kolejne wydanie przewodnika naszego regionu będzie można nabyć np. w księgarniach itp. tak by mieszkańcy całej Polski mogli kupić ten przewodnik i zechcieli odwiedzić nasze piękne okolice.
  Bardzo dobry pomysł z umieszczeniem PRZEWODNIKA na stronie internetowej, to działanie pozwoli dotrzeć do większej grupy turystów itp.
  Przewodnik turystyczny po naszych terenach to bardzo dobry sposób promowania naszego zakątka Polski.

 20. [quote]Przewodnik turystyczny po naszych terenach to bardzo dobry sposób promowania naszego zakątka Polski.[/quote]
  brawo panie Krystianie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here