Gmina Nowa Dęba świętowała Dożynki!

35
Dożynki 2019 Chmielów

Dożynki Gminne i Święto Chleba odbyły się 18 sierpnia 2019 r. w sołectwie Chmielów. Uroczystości połączyły w sobie wymiar religijny i świecki święta plonów. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym  pod przewodnictwem dziekana – ks. kan. Józefa Rogowskiego. Wokół ołtarza znalazł się chleb z tegorocznej mąki oraz wspaniałe wieńce dożynkowe, przygotowane przez  poszczególne sołectwa. Funkcję starostów dożynkowych – gospodarzy święta pełnili pani Grażyna Zych i pan Kazimierz Gurdak. Msza św. dziękczynna zgromadziła liczną rzeszę wiernych: zaproszonych gości, mieszkańców i  poczty sztandarowe.

Druga część obchodów odbyła się na placu przed Centrum Kultury w Chmielowie. Oficjalnego otwarcia Dożynek i powitania Gości dokonali gospodarze święta – Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, dyrektor SOK Krystian Rzemień oraz sołtys Chmielowa Jan Kotulski.

 – Chcemy podziękować rolnikom, którzy są solą naszej ziemi, dla których ta ziemia jest wielką wartością. Dziękujemy wam za trud, za pracę na roli. Bądźcie dalej tak zapatrzeni w ziemię jak wasi przodkowie, dbajcie o nią w czasach lepszych i trudniejszych, wtedy gdy oddaje wam dużo plonu, ale także i wtedy, gdy zbiory nie są obfite – witał uczestników święta burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon, którego na tle gości wyróżniał lasowiacki strój.

Gośćmi honorowymi Dożynek byli Posłowie na Sejm RP p. Zbigniew Chmielowiec oraz p. Halina Szydełko, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego p. Jerzy Sudoł, wiceburmistrz p. Leszek Mirowski,  radni Powiatu Tarnobrzeskiego i radni gminy Nowa Dęba oraz proboszczowie parafii z naszej gminy.

W części obrzędowej, jak nakazuje tradycja, każde sołectwo zaprezentowało swój dożynkowy wieniec, który był ośpiewany przez delegacje ludowe z poszczególnych wsi. Reprezentanci każdej wioski przekazywali bochny chleba dożynkowym gospodarzom i gościom. Ważnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejsze ciasto drożdżowe sołtysa. Na czele komisji konkursowej stanęła  krzewicielka kultury ludowej Anita Ryba, współpracująca na co dzień z kolbuszowskim skansenem. Główną nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy w wysokości 1000 zł za wieniec dożynkowy uzyskało os. Dęba, pozostałe sołectwa otrzymały nagrody pocieszenia po 300 zł, gdyż wszystkie wieńce były piękne i wymagały wielu godzin pracy. Najsmaczniejszy oryginalne ciasto drożdżoweprzygotowały gospodynie z Alfredówki. Wszyscy sołtysi otrzymali podziękowania i nagrody ufundowane przez Burmistrza i SOK. Kolejnym punktem imprezy było wyznaczenie wsi, która zostanie gospodarzem przyszłorocznych Dożynek. Ponieważ prośbę o organizację w przyszłym roku wyśpiewały Jadachy, ta wieś będzie organizowała dożynki za rok.

Organizatorzy zadbali o tradycyjne obrzędy, muzykę i regionalną kuchnię. Na scenie wystąpiły zespoły z terenu naszej gminy a imprezę zakończył festyn fundowany przez Sołtysa Chmielowa.

Imprezę można zaliczyć do niezwykle udanych, pogoda dopisała, przybyło wielu gości z gminy i okolic. Wpisała się ona na stałe w kalendarz ważnych uroczystości miasta i gminy Nowa Dęba. Uroczystość zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Parafia Rzymsko-Katolicka w Chmielowie, Sołtys wsi Chmielów wraz z Radą Sołecką,  Koło Gospodyń Wiejskich w Chmielowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Chmielowa „Chmielowianie”, Ochotnicza Straż Pożarna w Chmielowie.

/SOK

35 KOMENTARZE

 1. Z tym wieńcem to jakieś jaja w tamtym roku wygrał zakupiony przez wieś a w tym chyba palma wielkanocna. Na tle innych wieńców robionych tygodniami ten to poniżej zera. Ten konkurs jest ustawiony burmistrz wie komu dać 1000 zł za barachło

  • Jeżeli masz jakieś pojęcie o żniwach i pracy na roli to wieniec był zrobiony jako typowy dziesiątek stojący w polu,brakowało tylko nakryć go chochołem, szkoda że wcześniej się nie ujawniłeś Slabo ,można by cię było zobaczyć i jeżeli nie jesteś barachło wykorzystać jako chochoła lup powrósło i może byś przestał krytykować czyjąś pracę.

  • Widzę ze komuś żal d…e ściska kobiety z osiedla Dęba pracowały trzy tygodnie nadtym wieńcem włożyly wiele wysiłku i poświęciły swój czas i swoje serca warto było Brawo kobiety jesteście super

 2. Żeby kurde nie było jakiegoś fajnego zespołu np disco polo. Najbogatsza gmina w okolicy miejsko wiejska i co kasy nie ma. A burmistrz choć jaki prezent kole gospodyń dał i strażakom czy jak zwykle zapitalali w gratis dziękuję i do widzenia a podziękowania dla sołtysa 10 razy bo go kto widział chyba w polu

 3. Śmiejecie się, że wójt wygląda jak strach na wróble. Chłopa już nie stać na garnitury bo mu młode wilczki obniżyły wynagrodzenie i wójt musi oszczędzać. Do Warszawy zamiast samochodem wybiera się zatęchłą krypą, a zamiast laczków i gajerków nosi lniane szaty. Generalnie nasz wójt to dobry cyrkowiec. Raz się przebiera w mundur strażacki, innym razem robi za chochoła. Taki fetysz, co zrobisz? Nic nie zrobisz. Na oddziale M. C. Skłodowskiej też są tacy. Najczęściej przebierają się za Napoleona ;)

 4. Impreza fajna miejscowość – mieszkańcy się postarali tylko czego ściągnięto dekorację o 17.00 skoro impreza trwała do 01.00 w nocy. Przez to dużo osób wyszło bo stwierdzili że po imprezie. Z głośników nie grała żadna muzyka przez godzinę za nim zaczął grać zespół nikt oto nie dbał bo Pan uciekł. Chyba SOK nie dokońca koordynuje swoją pracę. W życiu nie widziałem gorszych plakatów czy Pan dyrektor SOK ŚLEPY. Brzydka grafika, nie czytelny, brak jakich kolwiek informacji o programie. Panie Rzemień do okulisty takie plakaty to w latach 90 tych były jak grafika raczkowała, poziom takich szczegółów zerowy. Jedyną dobrą rzecz jaką Pan zrobił bo mieszkańcy zmusili i atakowali burmistrza i Pana przez kilka lat to to że wymienił kierownika w Chmielowie Patusie Jeżusie w końcu jest normalnie i sympatycznie.

  • Sok za punkt honoru postawił sobie zniszczyć wszystko, co dzieje się dobrego w Chmielowie. Zemsta za Patunie. Tą która ponoć trenowała mażoretki i za wyjazdy z nimi wolne odbierała.

 5. Mieszkańcy Chmielowa zrobili kawał dobrej roboty. Przykro się czyta jak teraz Krystian Rzemień próbuje spijać całą śmietankę. Wstydziłby by się. Ale on raczej nie ma wstydu. Paniom z koła gospodyń wiejskich, strażakom i wszystkim zaangażowanym należy się wielki szacunek. Pan burmistrz zrobi coś z tym Rzemieniem czy rzeczywiście jest tak jak ludzie mówią, że Rzemień ma jakieś haki na burmistrza i przez to może robić wszystko co mu się podoba?

 6. Przykre że o 18-tej już namioty i dekoracje były pozwijane. Dużo osób w ogóle nie wiedziało, że aż taka impreza się odbywa i ma charakter imprezy gminnej z atrakcjami.

 7. Co za skandal jestem rodzicem mażoretki i nie dowierzam jak burmistrz jak można było zaprosić
  do ścisłego grona
  do remizy na dożynkach Kontrowersyjnegoo Pana Mroczk….. z Chmielowa Który nie rozliczył się z pieniędzy mażoretek umieścił gdzieś w banku i nie pokazał żadnych dokumentów ile na siebie zarobiły przez te kilka lat. Burmistrz robi skandal!!!!!!!!

  • Przykro patrzeć ale to nie jest ten sam Wiesław Ordon na którego 3 razy głosowałem. Więcej mojego głosu nie dostanie. Ten człowiek się wypalił. Do tego ciągłe kłamstwa i wymówki. Przykro na to patrzeć.

  • Dokładnie. Pan Leszek Mroczek był kilkakrotnie proszony na spotkania z Rodzicami Mażoretek i Orkiestry Dętej i za każdym razem odmawiał i że on niby jakiś wip? Jakim prawem Pan Skimina pozwala sobie na zapraszanie takich osób do ścisłego grona??????? Patologia, szkoda tylko tych mieszkańców, którzy na to wszystko ciężko pracowali!!!!!!!!!!!!

 8. ten Pan Ordon już dawno powinien odejść ale widać przyrósł do stołka. zacofanie i brak rozwoju w Nowej Debie widać gołym okiem . zrobi trochę kostek chodników wybetonuje plac i zadowolony. to miasto Umiera panie Ordon

 9. Szacunek do pracy widziałeś inne wieńce?????? I słabo mi się robi bo tych dziesiątek nikt nie widział -słaba praca. Szacunek do pracy koleś porównaj sobie zdjęcia innych wieńców i zadaj sobie pytanie czy to uczciwe wobec pracy tamtych ludzi. Publiczność nie dowierzała i była zbulwersowana głośno krytykowała wynik jakbyś był to byś słyszał. Nie chodzi o to kto powinien wygrać a o to że ta praca była po prostu słaba. Za rok nikt nie będzie się starał skoro byle co wygrywa. A jak się ujawnię to co niby rękoczyn będziemy się bić. Bo nie rozumiem tego roku myślenia.

  • Posłuchaj krytyku.. Na czele komisji konkursowej stanęła krzewicielka kultury ludowej Anita Ryba, współpracująca na co dzień z kolbuszowskim skansenem i Ona oceniała wykonane wieńce i zaproponowała który jest wykonany własnoręcznie,spełnia postawione wymogi,wymiary i itp.
   Znam przypadki że chodzono po domach i zbierano pieniądze na wieniec by go nie zrobić własnoręcznie lecz kupić i tu jest różnica.
   A co do rękoczynów,słuchaj ja nie jestem z tych co się biją, ja przedstawiam argumenty. Twierdzisz ze praca był słaba,słaba to jest twoja wiedza,czyżby lepiej znasz się od pani Anity Ryba.
   Jedynie co Ci dobrze wychodzi to krytyka,cóż najgorzej to jest jak zabierają głos ci co się na niczym nie znają,nigdy nie przyłożyli do takiej pracy nawet palca a mają najwięcej do powiedzenia.
   Żeby kogoś krytykować trzeba chociaż jeden taki wieniec zrobić, a nie być składowymi pewnego narzędzia składającego się z dzirżoka ,bijoka i kapy/słownictwo ludowe/
   To jest mój ostatni wpis do Ciebie i nie mam zamiaru z tobą polemizować. Przywieź na drugi rok swój wieniec do Jadachów -ocenimy.
   Powodzenia.

 10. Na Dozynkach Wojt tak wychwalal Przewodniczacego Komisji Budrzetowej ze niemal go wycalowal,ciekawe czym sie Pan Grzeda odwdzieczy Wojtowi na Sesji

 11. Cieszę się że burmistrz w końcu docenia Radę Miejską. Bo bardzo im kibicuję mają bardzo wiele racji. Pan Paweł na nagrywanych sesjach jest przygotowany merytorycznie cieszy mnie to że burmistrz rozumie że dobro gminy ma kilka twarzy nie jedno na jego podobieństwo

 12. Skandal w Ministerstwie Sprawiedliwości możliwe odwołanie Ziobry !!!!! i współpracowników !
  Nie chcemy żeby aferzyści odwiedzali nasze miasto ! Jeżeli pojawi się na sesji Rady Miasta jakaś marionetka Ziobry to dopiero będzie jazda… Dopiero co żałosne głosowanie na temat ideologii LGBT a teraz jeszcze wizyta w-ce min. na wylocie !!!!!!!!!!!!

  • Ludzie ! Kiedyś dawno dawno temu był taki min.spr. jak Zbigniew Ćwiąkalski ! I dosłownie po pierwszym samobójstwie ważnego świadka (przestępcy) podał się do dymisji !Panujący nam Zbigniew Ziobro , który ma chyba nawet więcej władzy niż swego czasu J. Edgar Hoover w U.S.A. po przynajmniej trzech „samobójstwach”
   nic z tego sobie nie robi ! Chciałbym tylko Wam Wszystkim , którym zależy na losie całej gminy nie podniecać
   się wjazdem z wazelinką do powiedzmy sobie prawdę : mianowanym ministrom lub jeszcze innym dziwnym postacią na tej scenie politycznej , ponieważ jest to początek kampanii wyborczej a nie zainteresowanie Nową Dębą !!!!!!!!!!!!! Dziękuje za mam nadzieję uwagę .

 13. To że ktoś ma stanowisko i wiedzę to widać gołym okiem. Albo trzeba było ogłosić konkurs na wieniec średniowieczny wtedy wszyscy ci co prawdziwe wieńce dożynkowe przywieźli z pewnością nie poświęciłby tyle czasu i nie byłoby tak żal . A wieńce były przepiękne nie powstydziłoby się ich nawet duże miasto natomiast tego wygranego nikt by nie pozwolił wystawić. Trochę realizmu i przyzwoitości. Sory takie życie konstruktywna krytyka boli. A za rok na pewno się zjawię w Jadachach tylko nie wiem czy nie ze średniowiecznym snopem z rumiankami Pani Ryba rozumiem doceni. Do xyz nie musisz odpowiadać, nikogo tymi wypocinami o Rybie i dziesiątkach raczej nie przekonasz

 14. Wszyscy byli pewni ze Chmielów ma wygraną w kieszeni i nie liczyli na nic, a tu niespodzianka. Okazało się ze jasne i świeże zboże maja w os.Dęba a stare czarne po wsiach. I wszystko robione ręcznie nie kupowane. I ktoś to docenił.

 15. Wszyscy widzieliśmy że konkurencja jest duża ale ta po żal się Boże wianuszunek z Dęby to dobry hahaha nikt go nie brał pod uwagę bez konkurencyjny na ostatnie miejsce

 16. Proszę pokazać wieniec dożynkowy który wygrał w konkursie czytelnicy nich ocenią czy jest taki piękny a poniżej inne które zostały wykonane przez poszczególne miejscowości może być w oddzielnym artykule. Ten konkurs nie ma nic ze zdrowym rozsądkiem to farsa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here