Można tu przynieść znaleziony telefon, torebkę, którą ktoś zostawił na przykład w przychodni, a nawet przyprowadzić rower, porzucony gdzieś przed sklepem. Biuro rzeczy znalezionych zadba o wartościowe rzeczy, które giną nam czasem przez nieuwagę, a czasem przez pośpiech. A jeśli znajdziemy skarb, jest spora szansa na to, że staniemy się jego współwłaścicielem.
– Żeby znaleziony przedmiot mógł być przez nas przechowywany jest taki warunek: Jego wartość musi wynosić ponad 100 złotych – mówi Agnieszka Kseń – Samołyk ze Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu. – Może to być na przykład telefon komórkowy, one najczęściej do nas trafiają, czy nawet rower.
Istnieją także przepisy dotyczące znalezienia skarbu, czyli rzeczy o dużej wartości materialnej, która nie jest zabytkiem archeologicznych i która, zdaniem znalazcy, nie jest już niczyją własnością. Zgodnie z artykułem 189 kodeksu cywilnego skarb taki w połowie należy do znalazcy, w połowie do właściciela terenu na którym został znaleziony. Ten przepis niestety nie działa, jeśli skarb jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym. Jego właścicielem staje się Skarb Państwa, a o takim znalezisku należy jak najszybciej powiadomić starostę.
Biura rzeczy znalezionych nie przyjmują dokumentów, broni, czy też amunicji. Takie znaleziska muszą trafić w ręce policji. W przypadku dokumentów możemy je przynieść osobiście, zaś o znalezieniu niebezpiecznych przedmiotów po prostu informujemy najbliższa jednostkę policji.
Informacja o tym, że w biurze jest czyjaś zguba i czeka na odbiór publikowana jest w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie tarnobrzeski.pl oraz na tablicy informacyjnej w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, przy ul. 1 Maja 4.
Jeśli po dwóch latach nikt się nie zgłosi, zguba trafi, albo do osoby, która ją przyniosła do biura, albo, jeśli są to np. papiery wartościowe, czy kosztowności, zostaną przekazane do Skarbu Państwa.
– Z naszego biura można korzystać od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy starostwa, czyli od 7.30 do 15.30 – zachęca Agnieszka Kseń – Samołyk. – Znalazców wartościowych rzeczy oraz tych, którzy chcą je odebrać, zapraszamy do pokoju nr 30 na pierwszym piętrze.
Ważne jest także to, że znaleziska muszą pochodzić z terenu powiatu, bowiem miasto Tarnobrzeg ma swoje biuro rzeczy znalezionych.
Tylko frajer zgłasza, jak znajdzie coś wartościowego.
Seba ty chyba Sumienia nie masz
Po temacie widać, że nieróbstwo kwitnie w tej instytucji i kolejny argument do jej likwidacji. Caly zakres działalności powinien być w Gminie i bliżej mieszkańca panie S. Ale gdzie byś pan wtedy głosy żebrał.