Ponad 14 mln złotych dla startupów!

5

Podkarpackie Centrum Innowacji rozpoczęło nowy, innowacyjny projekt: „Deeptech Akcelerator”. Zakłada on wsparcie dla startupów na wczesnym etapie rozwoju. Na to zadanie PCI ma ponad 14,6 mln złotych, a pojedynczy startup może otrzymać nawet 400 tys. złotych dotacji. Pierwszy nabór wniosków planowany jest już na przełomie kwietnia i maja.

 

W konferencji inaugurującej nowe przedsięwzięcie uczestniczył marszałek województwa Władysław Ortyl.

Cieszymy się bardzo, że mamy kolejny projekt, w który wchodzi Podkarpackie Centrum Innowacji – powiedział, otwierając spotkanie marszałek Władysław Ortyl.

 

Nowy projekt zainicjowany przez PCI, będące jednostką samorządu województwa, jest realizowany w ramach programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – finansowanego z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – „Startup Booster Poland – Smart Up”. Całkowita wartość projektu realizowanego przez PCI to 14 638 512,66, a kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich wynosi: 14 244 462,20.

 

Ten projekt uzupełnia działania Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – Platformy Startowe. Mamy tym samym do czynienia z jednością i synergią instytucji oraz projektów, które będą skierowane do startupów, a więc do ludzi młodych, którzy mają kreatywne myślenie, którzy potrafią ryzykować, mają pewną wizję i nie boją się ponieść tego ryzyka, więc trzeba ich w tym wspierać – mówił Władysław Ortyl.

 

PCI oferuje startupom dwie ścieżki, w ramach których mogą ubiegać się o środki. Pierwsza to tzw. ścieżka branżowa, która dotyczy takich obszarów jak: zdrowie, innowacyjna żywność oraz ICT. W jej ramach młode startupy mogą liczyć na dotację w wysokości nawet 400 tys. złotych. A w drugiej, tzw. ścieżce sector agnostic do 200 tys. zł.

 

Nie możemy stosować tylko takich prostych metod czy usług do tych, którzy tworzą startupy, którzy działają na rzecz innowacyjności. Trzeba sięgać po różnego rodzaju nowe instrumenty, bardziej kreatywne – mówił marszałek.

 

Akceleracja branżowa startupów ma się odbywać z udziałem partnera biznesowego lub publicznego (B2B/B2A), czyli zakłada weryfikację możliwości wdrożenia rozwiązania startupu u odbiorcy technologii (ze wskazaniem, co najmniej jednej branży). Z kolei akceleracja sector-agnostic, tj. akceleracja startupów bez udziału partnera biznesowego, zakłada rozwój startupu o potencjale rynkowym, którego produkt aktualnie nie stanowi przedmiotu ewentualnej współpracy z odbiorcą technologii lub inwestorem.

 

Jak będą przebiegać nabory wniosków i kiedy ruszą oraz na co dokładnie mogą liczyć startupy w ramach nowego programu „Deeptech Akcelerator” – o tym wszystkim mówiła podczas spotkania Timea Sulenta-Pluta dyrektor programowy PCI. Poinformowała ona, że w ramach programu i przyznanych funduszy, finansowanie otrzymają 32 startupy.

 

Do współpracy w ramach ścieżki branżowej, zespół PCI zaprosił renomowane przedsiębiorstwa, które mają być partnerami biznesowymi. Są to m.in.: w obszarze zdrowia i innowacyjnej żywności – MASPEX Sp. z o.o., CURTIS HEALTH CAPS S.A., FPH POŁONINY Sp. z o.o (IWONICZANKA). A z sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych: IDEO Sp. z o.o., Tech-ocean Sp. z o.o., OPTEAM S.A. Partnerzy biznesowi zadeklarowali przetestowanie powstałych technologii na swojej infrastrukturze. Koncepcja programu akceleracji oprócz wsparcia finansowego zawiera również działania edukacyjne, mentoringowe i networkingowe.

 

W wydarzeniu uczestniczyli członkowie firm biorących udział w projekcie, przedstawiciele podkarpackich uczelni – Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, a także kierownictwo Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W gronie uczestników nie zabrakło również właścicieli startupów.

/ UMWP

5 KOMENTARZE

  1. Juz lepiej bedzie jak se walniesz lufe truskawy między jednym rozrzucaniem obornika a drugim…

  2. A czy ktoś z kandydatów z tych licznych plakatów i bilbordów ma w programie budowę schronów w Nowej Dębie i innych zabezpieczeń. Bo przecież rządzący nas wpychają cały czas do wojny, wiec jest zagrożenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here