Orszak Trzech Króli wyruszył po raz czwarty!

4

Już po raz dziesiąty na świecie i w Polsce, a po raz czwarty w naszym mieście, przeszedł ulicami Orszak Trzech Króli, aby w dniu Święta Objawienia Pańskiego podążyć za Trzema Królami do Stajenki i ukłonić się Nowo Narodzonemu Dzieciątku Jezus! W roku 2018 orszak przeszedł ulicami ponad 644 miejscowości! 6 stycznia 2018 r. zwykli ludzie: rodziny, sąsiedzi, na ulicach wiosek, miast i miasteczek złączyli się razem, opowiadając tak, jak potrafią, swoimi słowami i swoim sercem historię sprzed 2000 lat.

BÓG JEST DLA WSZYSTKICH – WSZYSCY DO STAJENKI! – takie hasło przyświecało orszakowi w nawiązaniu do słów papieża Franciszka: „Zatem naszą największą chlubą będzie posiadanie jako Ojca takiego Boga, który nikogo nie faworyzuje, który nikogo nie wyklucza, lecz otwiera swój dom dla wszystkich istot ludzkich, począwszy od ostatnich i dalekich, abyśmy jako Jego dzieci nauczyli się wzajemnie pocieszać i wspierać” .

Formuła orszaku była w tym roku trochę inna niż w latach ubiegłych  – wyruszyły  dwa orszaki z obu nowodębskich kościołów – o godz. 13:00 z Kościoła Matki Bożej Królowej Polski (orszak azjatycki – zielony), o 13:15 z Kościoła Podwyższenia Krzyża (orszak afrykański – niebieski i orszak europejski – czerwony). Uczestnicy Orszaku otrzymali korony i śpiewniki, maszerowali powtarzając hasła orszakowe i śpiewając kolędy. Orszak zielony przeszedł ulicami Szpitalną, Korczaka, Kwiatkowskiego, następnie skierował się na plac przed budynkiem SOK, gdzie zostały przedstawione sceny orszakowe. Orszak czerwony przeszedł ulicami 1-go Maja i Jana Pawła II, orszak niebieski ulicą Krasickiego, aby połączyć się na Plantach z orszakiem zielonym. Na tarasie zostały zaprezentowane sceny orszakowe: „Dwór Heroda” – Zespól Szkół nr 2, „Gospoda” – teatr „Pora na Seniora”, „Walka Dobra ze Złem” – Zespól Placówek Oświatowych, kolędowały dzieci z chóru szkolnego Szkoły Podstawowej nr 2, maluchy z tej placówki zaprezentowały także swiąteczno – mikołajkowe układy taneczne. Finałem uroczystości było  złożenie darów Dzieciątku, pokłon królów i wspólna modlitwa, poprowadzona przez ks. dr Mieczysława Wolanina.

Dyrektor SOK – Krystian Rzemień na zakończenie przytoczył słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podkreślił, iż Orszak rozpoczyna obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, ma szczególną wymowę jako przedsięwzięcie łączące Polaków i odwołujące się do najważniejszych dla narodu wartości. Na nowodębskim Orszaku pojawiły się biało-czerwone flagi, chorągiewki i baloniki, pragniemy w ten sposób jako lokalna społeczność wejść w obchody 100-lecia niepodległości – mówił Krystian Rzemień. Podziękował współorganizatorom imprezy: Burmistrzowi i Wiceburmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Dęba, parafii Matki Bożej Królowej Polski, parafii Podwyższenia Krzyża Św., ks. dziekanowi Józefowi Rogowskiemu, Straży Miejskiej, Komisariatowi Policji, MGOPS w Nowej Dębie (panie przygotowały gorącą herbatę i rozdawały kiełbaski),  Szkole Podstawowej nr 2, Zespołowi Placówek Oświatowych, Zespołowi Szkół nr 2, Zespołowi Szkół nr 1, nowodębskim przedszkolom, Delikatesom Centrum,  przewodniczącemu osiedla Dęba Władysławowi Flisowi i OSP Dęba za zorganizowanie ogniska, aktorom z koła ,,Pora na Seniora”, Anecie Ozdze i Łukaszowi Jabłońskiemu (wcielili się w role Maryi i Józefa), Ewie Kieliszek, Annie Babuli, radnemu Andrzejowi Wołoszowi  i ks. Robertowi Utnikowi.

Orszak 2018 zakończyło ognisko na Plantach (w sumie dwa ogniska!) przygotowane przez organizatorów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza dzieci, radości z pieczenia kiełbasek i wspólnego śpiewania nie było końca. To nie był wcale taki zwykły dzień! Dziękujemy mieszkańcom  Nowej Dęby i okolic za znakomitą frekwencję – dzieciom, młodzieży i całym rodzinom za wspólne radosne rodzinne świętowanie! Zapraszamy za rok!

4 KOMENTARZE

 1. Proponuję utworzenie w roku 2019 orszaku szpitalnego – Czarnego. Widzę, jak przemieszcza się powoli między Szpitalem Miejskim a Cmentarzem Komunalnym. Sceny orszakowe przywołują obrazy typowe dla codziennego życia leczonych i leczących. W skrucie; obojętność personelu,przerażone oblicza chorych i zagubione rodzin. Alarmy przy łóżkach, których żaden pacjent a szczególnie senior nie dosięgnie.
  Teatr „Pora na Seniora” prezentujący „Walkę Dobra ze Złem” której przewodzi myśl ”Jeszcze nie pora na seniora”
  Leczcie nas i to nie tylko przez wyciągnięcie ręki.

 2. Szanowny Moderatorze, jestem dziwiony zacenzurowaniem komentarza o orszaku trzech króli. Nie było w nim żadnych wulgarnych treści tylko pewna niewinna wizja.

 3. Proponuję utworzenie w roku 2019 orszaku szpitalnego – Czarnego. Widzę, jak przemieszcza się powoli między Szpitalem Miejskim a Cmentarzem Komunalnym. Sceny orszakowe przywołują obrazy typowe dla codziennego życia leczonych i leczących. W skrucie; obojętność personelu,przerażone oblicza chorych i zagubione rodzin. Alarmy przy łóżkach, których żaden pacjent a szczególnie senior nie dosięgnie.
  Teatr „Pora na Seniora” prezentujący „Walkę Dobra ze Złem” której przewodzi myśl ”Jeszcze nie pora na seniora”
  Leczcie nas i to nie tylko przez wyciągnięcie ręki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here