Covid Detector! Urządzenie z Podkarpacia wykrywa koronawirusa!

31
Fot. Jakub Szymczyk / KPRM

Czy ML System – producent i dystrybutor paneli fotowoltaicznych, funkcjonujący w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis”, zbudował pierwsze na świecie urządzenie wykrywające koronawirusa? Na to i wiele innych pytań prosto z podrzeszowskiego Zaczernia odpowiadali prezydent RP Andrzej Duda i Dawid Cycoń, prezes ML System.

Wcześniej, prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem i Wojewodą Podkarpackim Ewą Leniart. Rozmowy dotyczyły spraw ważnych dla regionu, w tym przedsiębiorczości w czasie pandemii.

Do spotkania doszło w siedzibie firmy ML System, w Zaczerniu. Po spotkaniu prezydent wspólnie z prezesem zarządu Spółki ML System Dawidem Cyconiem, wzięli udział w briefingu prasowym. Zaprezentowano na nim tzw. Covid Detector, czyli urządzenie do bezinwazyjnej diagnostyki w czasie rzeczywistym zakażeń wywołanych przez wirus SARS-CoV-2. ML System otrzymał pozytywną opinię Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Radzie Lekarskiej w Rzeszowie na przeprowadzenie badania klinicznego tego urządzenia.

To jest urządzenie, które wykrywa wirusa Sars-CoV-2. Jego odkrycie jest wielką dumą nie tylko Podkarpacia ale całej Rzeczypospolitej. Wierzę, że po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i mam nadzieję rozsławi firmę na całym świecie. Jest to coś, czego do tej pory nie stworzył i nie zaprezentował nikt na świecie. Dziś, to się dzieje w Polsce, na Podkarpaciu, w firmie prowadzonej przez młodych ludzi, w firmie której działalność badawczo-rozwojową prowadzą młodzi naukowcy sprowadzeni z różnych stron świata – mówił prezydent RP, jednocześnie składając gratulacje prezesowi ML System:

Chcę z całego serca panu pogratulować. Cieszę się, że jako prezydent Rzeczypospolitej zainwestowałem kiedyś swoje zaufanie w państwa firmę zapraszając na Kongres 590 i wręczając Prezydencką Nagrodę Gospodarczą, wierząc w to głęboko, że właśnie młodzi ludzie mają przed sobą przyszłość. Ta przyszłość jest dzisiaj rzeczywistością – powiedział Andrzej Duda.

-Liczę, że to nowatorskie urządzenie szybko wspomoże wszelkie działania związane z wykrywaniem koronawirusa. To bardzo dobry przykład na współpracę naszych firm i kolejny dowód na innowacyjność Podkarpacia – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

O szczegółach dotyczących nowoczesnego urządzenia mówił Dawid Cycoń, prezes ML System. –Rzeczywiście na naszych oczach dokonuje się rewolucja, rewolucja technologiczna, rewolucja walki z Covid-19, a w przyszłości może z innymi wirusami, lub patogenami. Stworzyliśmy w kilkadziesiąt dni ogromną rzecz – urządzenie, które jest w stanie wykryć koronawirusa. Jesteśmy po wstępnych badaniach, zyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach. Spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości urządzenia i wierzymy, że będzie miało masowe zastosowanie – w zakładach pracy, na lotniskach, na przejściach granicznych, które nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi, jak do tej pory, będzie diagnozowało wirusa wszędzie i eliminowało osoby, które w danej chwili zarażają.

/UMWP

31 KOMENTARZE

  1. Zero jakichkolwiek szczegółów. Musi to być cudny sprzęt. Buahaha. Hajs leci i się zgadza i to najważniejsze, a potem okaże się, że ta popelinka wykrywa tylko wzrost temperaturki, a ta przecież rośnie z różnych powodów choćby chcicy.

    • Dlaczego kogoś kto nie zgadza się z pissorami nazywasz kodowcami? Łeb ładnie wam media sprały, że widzicie tylko dwie drogi.

  2. Znów ten długoPISS Adrian się lansuje.
    Powiem tak – jak ktoś to kupi na zachodzie chociaż jeden egzemplarz, to zrobią to po swojemu, rozbiorą na części skopiują i będą produkować szybciej i opatentują szybciej niż u nas zrobią WIELKIE NIC.

  3. Wirusa stworzył przemysł medialny. Mimo, że realnie nie istnieje to całe związane z tym zamieszanie spowodowało, że wirus zaczął żyć w umysłach części populacji. To jest droga do nikąd. Jeśli osoby decezyjne nie zrezygnują z tego cyrku to nic go nie powstrzyma i nie zakończy, a sprzęty, leki i szczepionki będą tylko podstawą do wyciągania pieniędzy podatników na rzekome zakończenie wirusa, a celem będzie uszczkniecie kaski na lewo.

  4. No, jak juz prezydęt sie pod tym podPiSuje, zapewne tym swoim długoPiSSem, to na bank kasa przepadnie w odmętach pisowskiego absurdu, a 'wynalazek’ zostanie moment zapomniany….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here