Obchody 70 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu

30

2013-07-13

Na cmentarzu komunalnym w Nowej Dębie 11 lipca 2013 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą LUDOBÓJSTWO WOŁYŃSKIE w 70 rocznicę \”Krwawej Niedzieli\”.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele stowarzyszenia sportowego \”POGOŃ\” z Nowej Dęby oraz \”RATUSZ\”.

Odsłonięcie tablicy można uznać za pierwszy krok wykonany przez lokalne władze dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń.

W pierwszej kolejności należy upamiętniać Rodaków okrutnie zamordowanych przez nacjonalistów z UPA-OUN oraz Bohaterskich Ukraińców dzięki, którym wielu Polaków i osób innych narodowości zostało uratowanych, a którzy z narażeniem swojego życia pomagali Polakom. To jest prawda, której nic nie zaprzeczy.

Cieszy fakt, że w Nowej Dębie po wielu dyskusjach wywołanych przez opozycyjny Klub Radnych \”Ratusz\”, jakie miały miejsce zarówno na sesjach, jak i komisjach rady dostrzeżono konieczność uczczenia chociażby w tak symboliczny sposób zamordowanych Polaków. Bo jak mówił na na organizowanym przez nas wykładzie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski \”Nie o zemstę lecz o pamieć wołają ofiary\”.

Czcić pamięć, propagować prawdę o tym okrutnym ludobójstwie to obowiązek każdego obywatela, ale i zaszczyt.

W obecnej dobie nie możemy kierować się dziwaczną \”poprawnością polityczną\” w imię szerzenia współpracy z osobami propagującymi \”banderyzm\”. Jeżeli nie oprzemy naszej współpracy na prawdzie o tamtych tragicznych wydarzeniach, wszelkie kontakty będą jedynie obłudą, która trwa tyle ile jest warta.

Klub Radnych \”Ratusz\” i Stowarzyszenie POGOŃ wyrażają podziękowanie władzom gminy na czele z Burmistrzem Wiesławem Ordonem za wykonanie jakże ważnego dla wielu Kresowian gestu. Bo tutaj nie chodzi o demagogie, ale właściwe uczczenie obywateli POLSKI, ale i sprawiedliwych Ukraińców.

POGOŃ

0

30 KOMENTARZE

 1. Wrescie od kilku lat Burmistrz nie zostal w tym artykule pogryziony przez ratusikow i dostrzezono jego zaslugi i mu podziekowano ,TAK TRZYMAC OSTAPOWCY

  0
 2. Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie jak by ich nie zwał to zawsze będą kacapy i chachoły. Oni z nami ani my z nimi nigdy nie będziemy zgodnie żyć. Mam nadzieję że kiedyś uda nam się ich "wypożyczyć".

  0
 3. Twe "myślenie" u podstaw jest "popsute"
  Białoruś
  Ukraina
  To nie [color=#cc0000]Federacja mateczki Rasija![/color]
  !!!

  0
 4. [quote]Twe "myślenie" u podstaw jest "popsute"
  Białoruś
  Ukraina
  To nie Federacja mateczki Rasija!
  !!![/quote]

  Ale nóż w plecy to by ci wbili…..

  0
 5. [quote][Ale nóż w plecy to by ci wbili…..
  /quote]
  Jesteśmy Słowianami..
  U.K & Francja pomogli.. Nasi piloci ..szkoda język strzępić po próżnicy

  0
 6. Debile!!! To była straszliwa zbrodnia, Odziały UPA mordowały wszystkich, dzieci, kobiety. Mordowano wszystkim czym popadło, widłami, kosami, młotkami. Odcinano nogi, ręce i głowy. Dzieci nabijano na pale…. a wy się jak zwykle wymądrzacie !!! Oddajcie im cześć i hołd milcząc !!!!

  0
 7. Liczyć możemy tylko na siebie. A prawdziwi Słowianie nie posługują się cyrylicą którą chcieli nas uraczyć za cesarstwa Rosyjskiego nasi "wielcy bracia".

  0
 8. #16 to prawda -DZIĘKI bOGU również pismem "klinowym" i po Łacinie i arabskich "cyfer" nie znamy bo ….bo? bo co? "noobo" nie wiem…

  0
 9. [quote] #6 | off pianka dnia 07/14/2013 11:26
  Dla "gość" – W "tłómaczeniu" dla Ciebie- czapki z głów Cool[/quote]

  Dla " off pianka"-W [b]tłumaczeniu dla Ciebie mĂźtze auf to czapki włożyć!!!
  [b]Czapki zdjąć to mĂźtze ab[/b]

  0
 10. [quote] #6 | off pianka dnia 07/14/2013 11:26
  Dla "gość" – W "tłómaczeniu" dla Ciebie- czapki z głów Cool[/quote]

  [b] Dla " off pianka"- W tłumaczeniu dla Ciebie mutze auf to czapki włożyć!!!
  Czapki zdjąć, to mutze ab[/b]

  0
 11. [quote] #20 | CYT dnia 07/14/2013 15:53
  #6 | off pianka dnia 07/14/2013 11:26
  Dla "gość" – W "tłómaczeniu" dla Ciebie- czapki z głów Cool

  Dla " off pianka"- W tłumaczeniu dla Ciebie mutze auf to czapki włożyć!!!
  Czapki zdjąć, to mutze ab[/quote]
  Błąd , moja wina,powinno być mutzen ab i mutzen auf

  0
 12. Pytanie do Nowodębskich Pedagogów. Czy Wam nie wstyd za te komentarze? Kto ich uczył i w jakich szkołach, że tylko jedna osoba pod nr 15 zwróciła uwagę na bzdurne zapisy. Przecież czyta to miliony ludzi i co pomyślą o mieszkańcach Nowej Dęby? Z całym szacunkiem, jako Kresowianin, serdecznie dziękuję organizatorom oraz wykonawcom tej tablicy i upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej Polskiej.

  0
 13. Kiedys "BULU" powiedzial o sp. prezydencie JAKI PREZYDENT TAKA WIZYTA ,wczoraj Historia z BULU zadrwila bo wyszlo JAKA WIZYTA TAKIE POWITANIE

  0
 14. Panie Kresowiak, ja Panu cosik powiem złość tych Ukraińców z niczego się nie wzięła. Cosi mi się zdaje żeście im musieli na tych kresach nieżle skórę garbować że się tak na Was zeźlili. U Was jachby był Cysorz Franc Josef (jak u nas) to by do takich rzeczy nie doszło. :|

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here