Wystawa o historii Zakładów Metalowych

10

05-01-2012r.

Wystawa „Z historii Zakładów Metalowych w Nowej Dębie” prezentuje dzieje nowodębskich zakładów od chwili ich powstania aż po lata współczesne. Można ją oglądać do końca stycznia 2012 r. na dolnym holu Samorządowego Ośrodka Kultury.

Podczas otwarcia wystawy 3 stycznia 2012 r. wszyscy zebrani w kawiarence SOK mogli zobaczyć prezentację multimedialną o historii zakładów, do której komentarz wygłosił opiekun wystawy, Krzysztof Jaśkiewicz. – Od końca l. 30-tych XX wieku zakłady stanowiły bazę rozwojową Nowej Dęby. Z nimi związane było życie tysięcy ludzi, którzy tu zamieszkali i pracowali – referował K. Jaśkiewicz:Ta wystawa obejmuje okres od początku funkcjonowania Fabryki oraz działalności Wytwórni Amunicji Nr 3 w ówczesnej Dębie, poprzez lata II Wojny Światowej, aż po czasy PRL-u i okres po 1989 r. Prezentacji obecnej działalności spółki dopełnił Leszek Pabian, prezes ZM „Dezamet”. Opowiadał o rozwijaniu technologii spółki, o inwestowaniu w nowe urządzenia, wdrażaniu nowych wyrobów, remontach itp.


W części przeznaczonej na przemówienia gości głos zabrał Witold Śmiśniewicz, syn dyrektora Wytwórni Amunicji nr 3. Wspominał, jak z ojcem przemierzał wnętrza WAm nr 3, wymieniał nazwiska ówczesnych dyrektorów, pracowników. Dziękował i gratulował twórcom wystawy w imieniu swoim, ale także Mirosława Szypowskiego – syna pierwszego dyrektora WAm nr 3 (był on nieobecny ze względów rodzinnych). – Uważam, że ta wystawa to kolejna, po otwartej w 2007 r. pt. „Dęba – perła COPu”, ciekawa próba zrekonstruowania historii Dezametu. Każdy mieszkaniec z pewnością odnajdzie tu coś ciekawego dla swojej rodziny i siebie – mówił W. Śmiśniewicz. Dziękował także za tablicę pamiątkową, którą uroczyście zawieszono z okazji 50. rocznicy nadania praw miejskich: – Kiedy tylko mam okazję mówię, że w naszym kraju, w mieście zwanym Nowa Dęba jest burmistrz, który spełnia obietnice. Kilka lat temu bowiem burmistrz obiecał mi, że na ścianie budynku Urzędu Miasta i Gminy zawiśnie tablica upamiętniająca budowniczych Fabryki, podwalin tego miasta. I tak się stało 11 listopada 2011 r. Burmistrz Wiesław Ordon mówił: – Chylę czoła przed każdym człowiekiem, który swoją pracą przyczynił się do budowy fabryki, a tym samym powstania naszego miasta. Chylę czoła przed wspaniałymi budowniczymi, którzy swoją genialną myśl techniczną przekuli na świetne obiekty.

Po wystawie, zlokalizowanej na dolnym holu SOK, oprowadził zebranych Marian Piechota, pełnomocnik zarządu ZM „Dezamet” S. A. Dopowiedział to, co wcześniej nie zostało powiedziane, ubarwiając każde ze zdjęć, dokumentów czy folderów wspomnieniami, informacjami, ciekawymi historyjkami. – Uważam, ze bardzo trafny jest tytuł wystawy. To nie jest pełna historia Dezametu, to „z historii” – pewne fragmenty, urywki – mówił M. Piechota. Wspominał także, jak 50 lat temu, jako 12-latek trafił do Nowej Dęby na kilkutygodniowy pobyt, a od 40 lat jest związany z ZM „Dezamet”, z przerwą na pracę wychowawczo-dydaktyczną. Zebrani słuchali tych historii tym bardziej, że poza przedstawicielami władz znaczną przewagę stanowili byli, ale też obecni pracownicy spółki. Wszyscy z ciekawością stawali obok zdjęć, także wspominali, dopowiadali swoje historie do zamieszczonych na fotografiach hal i budynków.

Wystawa „Z historii Zakładów Metalowych…” ma przypomnieć mieszkańcom Nowej Dęby i jej okolic historię Zakładów. Pierwszy dział wystawy dotyczy początków działalności Fabryki. Następnie przedstawione zostały losy Wytwórni Amunicji Nr 3 poczynając od planów jej lokalizacji, poprzez budowę, prezentację sylwetek pierwszej dyrekcji i niektórych pracowników. Dalej ukazany został czas II Wojny Światowej, rys okresu przejściowego, następnie l. 1951-89. Między innymi ukazana jest tu fabryka z zewnątrz i od środka oraz produkowane wyroby. Ciekawym akcentem było dodanie tu obiektów, które powstały w wyniku działalności Fabryki i były niegdyś bezpośrednio związane z Zakładami. Ma to za zadanie uświadomić, jak istotną rolę w historii Nowej Dęby pełniły wówczas Zakłady Metalowe. Dopełnieniem wystawy jest zaprezentowanie historii Zakładów Metalowych „DEZAMET” S. A. z l. 1989-2011 oraz ukazanie obecnego wyglądu przedsiębiorstwa i przedstawienie uroczystości upamiętniających jego powstanie.

W przygotowaniu wystawy szczególnie pomocni byli i na serdeczne podziękowania zasługują: M. Piechota, M. Szypowski, W. Śmiśniewicz. Podziękowania należą się także wszystkim instytucjom, które udostępniły zdjęcia: Urzędowi Miasta i Gminy Nowa Dęba, Muzeum Regionalnemu w Stalowej Woli, Samorządowemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Przedszkolu nr 1 oraz Przedszkolu nr 5 w Nowej Dębie.


SOK

10 KOMENTARZE

  1. Nawet z kimś z "Zarzadu Bumaru" przy braku produkcji rozwoju i ekspansji nie będzie. Może ktoś się orientuje ile amunicji do granatników automatycznych Dezamet wyprodukował i sprzedał polskiej armii?

  2. Jak się ktoś bierze za organizowanie wystawy to powinien znać przepisy prawa regulujące prawa autorskie. Jakim prawem bez zgody autora skopiowano/wykorzystano opracowania sylwetki kierownictwa WA nr 3 w Dębie? To nadużycie prawa i kropka.

  3. Wielka szkoda że nikt nie wspomniał czyjego autorstwa jest większość archiwalnych zdjęć? Posiadam spory zbiór negatywów i rozpoznaję wiele zdięć.

  4. Popieram wpis. Organizując wystawę i wykorzystując cudze fotografie i opracowania należy uzyskać zgodę autora na ich wykorzystanie.

  5. [quote]Wielka szkoda że nikt nie wspomniał czyjego autorstwa jest większość archiwalnych zdjęć? Posiadam spory zbiór negatywów i rozpoznaję wiele zdięć.[/quote]

    Zgadzam się z Panem. Sprawę tą opiszę niebawem szerzej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here