Kto winien likwidacji szkół? W sołectwach trwa czas rozliczeń!

30
Pixaby

Nie milkną echa decyzji o likwidacji trzech szkół w Rozalinie, Alfredówce i Cyganach. W sołectwach trwa poszukiwanie winnych. Zarzuty padają między innymi w kierunku burmistrza Wiesława Ordona i radnego Mariana Tomczyka. Burmistrzowi obrywa się za to, że nie stanął w obronie likwidowanych placówek, z kolei radny Tomczyk jest krytykowany za to, że w poprzedniej kadencji gdy tworzył większość w radzie nie utworzył świetlicy szkolnej która pozwoliłaby na zatrzymanie dzieci w szkole w Cyganach.

Na stronie Cygany.pl prowadzonej przez sołtysa wsi Marcina Zawadę pojawił się artykuł w którym zarzucono burmistrzowi Wiesławowi Ordonowi bierność w obronie wiejskich szkół:

Jest w tym wszystkim osoba Burmistrza, który w tej sprawie nie zajął praktycznie żadnego stanowiska. Wyraził się tylko że decyzja radnych jest taka a nie inna.

Dostało się również radnemu Marianowi Tomczykowi któremu zarzuca się, że nie wykorzystał okresu w którym współrządził gminą na to by uratować szkołę:

„Rodzice ponad 40 uczniów którzy posłali ich do innych placówek poza Cyganami, mieli ku temu powody. Jednym z nich jest to, że szkoła w Cyganach nie posiada świetlicy w której dzieci mogły by przebywać poza godzinami lekcyjnymi.Z informacji która pojawiły się w ostatnim czasie, wynika, że istniała możliwość w poprzednich latach utworzenia świetlicy. Niestety nikt chyba nie podjął żadnych działań z tym związanych.Radny Marian Tomczyk który był w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczącym rady, mógł zabiegać aby świetlica powstała, chyba jednak nic w tej sprawie nie zrobił, bynajmniej nie znajdujemy żadnej aktywności w tym kierunku w tamtym okresie.”

W sieci pojawiło się także zdjęcie decyzji Podkarpackiego Kuratora Oświaty (PKO) w którym napisano, że burmistrz Wiesław Ordon zwrócił się o wydanie pozytywnej opinii w sprawie likwidacji wiejskich szkół.

Podkarpacki Kurator Oświaty napisał, że burmistrz zwrócił się o wydanie pozytywnej opinii w sprawie likwidacji szkół. Screen z portalu Facebook.

Jak się później okazało organ wykonawczy  zwrócił się o zajęcie stanowiska, a nie o to by było ono pozytywne lub negatywne. Niemniej niesmak pozostał.

Przewodniczący komisji budżetowej Paweł Grzęda staje jednak w obronie burmistrza – Byłem głównym inicjatorem tej uchwały i nie chciałbym aby te zasługi przypisywać burmistrzowi. To była decyzja organu uchwałodawczego i burmistrz nie miał tutaj nic do powiedzenia. Likwidacja tych szkół była zasadna i konieczna. Radni z Alfredówki i Cygan mieli dość czasu aby ratować swoje szkoły. Mieli większość w radzie i mogli podejmować różne działania. Ten czas zmarnowali, a my nie nie mogliśmy dłużej utrzymywać pustych szkół – komentuje radny z Nowej Dęby.

 

0

30 KOMENTARZE

 1. Jeśli Grzęda broni Ordona to z daleka czuć ustawkę. Burmistrza oczkiem w głowie jest Tarnowska Wola dlatego pozostałe wsie musiały zostać poświęcone by wzmocnić szkołę w Tarnowskiej.

  +13
  • Tarnowska Wola oczkiem w glowie? Xd Dlatego burmistrz tylko w wieczorowej porze przemieszcza sie spacerujac? Miasto i gmina nie maja dobrego gospodarza bo to widać.

   +1
 2. Święte słowa taka jest prawda.zressta nie bez kozery są obecnie duże środki przeznaczane na szkołę w Tarnowskiej nowy dach plus ocieplenie a dzieci w Tarnowskiej nie ma ale spokojnie rodzice z Alfy nie dadzą dzieci do Tarnowskiej wywiozą poza Gminę i Tarnowska też będzie do zamknięcia

  +11
 3. Przecież to kurator napisała że Pan burmistrz prosi o pozytywną opinię. Jeśli ona popełniła błąd to do niej pretensje. A nie do ludzi którzy czytają ze zrozumieniem

  +3
  • To jest przepowiednia. Zagadka. Ile dzieci jest zapisanych do klasy 0 i do klasy 1 w Tarnowskiej? Odp. tyle ile miał Kodżak włosów na głowie.

   +5
 4. Przepraszam bardzo, nie przepadam za burmistrzem, ale kto posyłał dzieci do szkoły w Nowej Dębie lub Tarnobrzegu zamiast wysyłać je do tych miejscowych? Rodzice powinni mieć pretensje do siebie, a nie do urzędników w tym przypadku.

  +6
  • W Cyganach była taka sytuacja że nie było świetlicy a radny Marian Tomczyk jak był wiceprzewodniczącym rady miasta i władał gminą razem z Orodnem to tej świetlicy nie wybudował. I rodzice posyłali dzieci gdzie indziej. Sołtys słusznie Mariana podsumował.

   +9
  • Każdy teraz widzi co było. Na posadce wiceprzewodniczącego teraz siedzi wolan. Jakoś w jadachach da sie cuda na kiju teraz robic. Szkoda że za kadencji naszego mariana to nie było tak wykorzystane. Co nie zmienia faktu że wolana i tak nie lubie i na niego nie zagłosuję!

   +6
  • No to Grzęda dołożył radnym z opozycji do spółki z burmistrzem jak widać, taka słodka zemsta .A, że zapłacą za to dzieciaki, to już nie ich sprawa przecież

   +3
 5. Likwidacja szkół nie jest spowodowana niżem demograficznym tylko interesami które ktoś chce zrobić na budynkach i na dzieciach tam gdzie są dzieci tam idą pieniądze.

  +1
  • Czy ktoś zmuszał rodziców, by dawali swoje dzieci do szkół w TBG i ND? Sami zawalili sprawę, a teraz szukają winnego xDDDDDDDDDDDDDDDDD KABARET.

   Nie ma dzieci, nie ma klas, więc działalność jest nieopłacalna. Czego nie rozumiecie?

   +3
  • Dziura nie szukaj dziury w całym i trochę więcej empatii. Już dawno w takich krajach jak Norwegia wiedzą że w klasach o mniejszej liczbie uczniów jest większy poziom nauczania a u nas zgonić wszystkich do jednej kupy i zrobić z nich za przeproszeniem baranów bo ktoś szuka oszczędności albo raczej chce zrobić biznes

   +3
 6. Wyrażam swoje oburzenie brakiem organizacji pomocy dla biednych Ukrainców,przez redaktora tego portalu.Wszystkie środowiska klasy wyższej udzielają się w pomoc naszym przyjaciołom ,tutaj cisza,wstyd dla was.

  +8
  • Biedni ukraińcy?Nie rozśmieszaj mnie bo zajadów dostanę miłośniczko ukraińskiej nacji. Przejdź się po dyskontach spożywczych w naszej mieścinie,wsłuchaj się w rozmowy kupujących i zauważ co pakują do koszyków ci biedni ukraińcy a co wkładają skromnie ubrani Polacy,polscy emeryci w szczególności.

   +3
  • Jakby Agnieszka poczytała wpisy na tym forum, to by wiedziała że we wsi ND nie ma klasy wyższej, więc jej problemu to nie dotyczy

   Niech ona spróbuje w Majdanie albo w Kolbuszowej… Tam inna cywilizacja, więc może się uda…

   +1
 7. Radny Grzeda teraz powinien te puste budynki w Rozalinie, Alfredowce i Cyganach wykorzystac na swoje niepubliczne przedszkole. Oczywiscie grubo dotowane z pieniedzy gminy. Hajs by sie sypal jak snieg w grudniu:)

  +7
  • a pewnie i by otworzył, tylko niestety nie ma dzieci w naszych wioskach . to pewnie nie otworzy :)

   +1
  • Te, Zenek, nie pozwól na to, zrób to sam i otwórz tam te przedszkola! Czy jesteś księgowym w gminie, że tak świetnie się orientujesz w jej wydatkach?

   0
  • Mieszkaniec
   28 marca 2022 at 14:20

   Bądź pewien że grzyb nad Nową Dębą wyrośnie,prędzej niż myślisz .A może to i dobrze ponieważ paru durniów mniej będzie w Nowej Dębie. Z internautą ,,Mieszkaniec” w pierwszej kolejności.

   +1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here