Diorama Patryzancka w SOK w Nowej Dębie

20


Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w sobotę 21 lutego 2015 r. Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie zorganizował DIORAMĘ PARTYZANCKĄ. Do wykonania dioramy i przeprowadzenia wykładu dyrektor nowodębskiego SOK – Krystian Rzemień zaprosił Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” z Mielca, w związku z jego działalnością obrony Polski w pobliżu Nowej Dęby.

DIORAMA PARTYZANCKA w sali kameralnej SOK rozpoczęła się wykładem dotyczącym Podziemia Niepodległościowego NSZ, AK, WiN „Żołnierzy Wyklętych”. W poruszający sposób przedstawiono dramatyczne losy wielu żołnierzy, min. Witolda Pileckiego i jego rodziny. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja i omówienie umundurowania oddziałów partyzanckich NSZ, AK, WiN oraz WP z 1939 r. Członkowie grupy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu historii i militariów, zaprezentowali również repliki broni w oddziałach partyzanckich oraz broni deko-PCU (czyli pozbawionej cech użytkowych i zarejestrowanych na Policji w Rzeszowie). Broń można było wziąć do ręki, zadawać pytania. Nowodębscy pasjonaci historii podziwiali: mausera, pepeszę, parabellum, stena, radomiaka (pistolet polskiej konstrukcji) i „piłę Hitlera”- karabin maszynowy MG 42, który zrobił na zebranych największe wrażenie. Była to żywa lekcja historii, patriotyzmu i niezwykłe spotkanie pokoleń.

 

 

——————————————————————————————————–

studio helena reklama

20 KOMENTARZE

 1. Te skiny z Dęby latają z transparentami po swoich różnych imprezach i propagują inne niż Polskie wartości. Zachwycają się obcokrajowym kapitałem oraz zgorszeniem. Wychwalają i propagują zdemoralizowanie oraz zgniliznę społeczną.

  • Transparenty z plandeki od żuka, a malują na nich akwarelami :) Wartości? jakie wartości? Anarchia w czystej postaci. Jaki obcy kapitał ? Przecież kapitał nie ma narodowości… ! hahahaha
   WOLNY TADŻYKISTAN !!

 2. Ktoś pyta czy są jeszcze skiny – tak są z tym że teraz nazywa się to z goła inaczej. Obecnie grupa jest znacznie bardziej schierahiziwana np. w śród obecnych skinów ( Nowo Dębskich ) najniżej kwalifikowanym oodłamem są homoseksualiści których często można spotkać na wszelkiego rodzaju manifach z różnorakimi transparentami typu Polska dla Polaków oraz temu podobnemu bzdórami. ponad to często można ich spotkać nad zalewem gdzie uprawiają tak zwane kompiele morsa ( zima – oczywiście sami mężmężczyzni) które są w rzeczywistosci praktyką onanistyczną.

  • więcej książek bo aż cuchnie „BZDÓRAMI” i przestań już ćpać ten klej. BOHATERZY INTERNETU SRAJCIE DALEJ TYLE POTRAFICIE

 3. Czy uczniowie pamiętają, aby J. Sudoł na j. polskim omawiał twórczość Z. Herberta w ogóle, a tę dotyczącą Wyklętych w szczególności?

 4. Jakoś nie pamiętam aby pan Ordon (nauczyciel historii) opowiadał na lekcjach o żołnierzach wyklętych. Widocznie wtedy inną linią się kierował. A dzisiaj dla celów politycznych odwołuje się do zapomnianych bohaterów ( o których sam zapominał ucząc nowodębskie dzieci historii). Śmieszne to. Jeszcze nie dawno nawet flagi nie wieszał w to święto. Dopiero jak go młody radny upomniał to flagi się pojawiły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here