Kazimierz Bogacz „Bławat” Honorowym Obywatelem Gminy Nowa Dęba

4

 

Kazimierz Bogacz „Bławat” – uczestnik wojny obronnej 1939 roku, żołnierz ZWZ-AK, szef Referatu VI Obwodu Tarnobrzeg, od marca 1943 roku szef Kedywu Obwodu, w latach 1943-1944 dowódca oddziału partyzanckiego w Budzie Stalowskiej, został Honorowym Obywatelem Gminy Nowa Dęba.

Kazimierz Bogacz urodził się 28 marca 1914 roku w Ocicach w Tarnobrzegu, gdzie ukończył szkołę podstawową. Do gimnazjum uczęszczał w Tarnobrzegu. W 1933 roku zdał maturę. Rok później odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy w Przemyślu. Rok przed wybuchem wojny został awansowany na ppor. Wojska Polskiego. W lipcu 1939 roku został zmobilizowany i mianowany dowódcą kompanii zwiadowczej.

5 września, pod Ćmielowem, pociąg którym jechaliśmy w kierunku frontu, został zbombardowany przez lotnictwo niemieckie. Jednostka utworzona w odwrocie z rozbitków nie odegrała już w walce żadnej roli. W dniu 19 września rozbroili nas Sowieci. Mnie udało się wrócić w przebraniu do domu – wspomina „Bławat” na kartach swojej książki zatytułowanej „W służbie dla Ojczyzny”.

Po ucieczce z rąk Sowietów, Kazimierz Bogacz zaangażował się w walkę konspiracyjną. Jego grupa stacjonująca w lasach Budy Stalowskiej przeprowadziła szereg akcji dywersyjnych przeciwko Niemcom. Do jego najsłynniejszych akcji należy wyczyn z listopada 1944 roku, kiedy w pojedynkę ( przy wsparciu logistycznym kilku żołnierzy), uzbrojony tylko w pistolet typu vis, rozbił więzienie w Tarnobrzegu uwalniając z niego 15 żołnierzy AK, którzy mieli zostać przewiezieni do Rzeszowa, później do Przemyśla i wysłani na Sybir. W październiku 1946 r na skutek zdrady, został aresztowany przez katowickie UB i osadzony w więzieniu w Katowicach, gdzie był maltretowany. Z więzienia wyszedł w marcu 1947 r. na podstawie amnestii. Wolnością nie cieszył się jednak zbyt długo. – W grudniu 1948 roku zostałem niespodziewanie aresztowany przez UB w Tarnobrzegu i osadzony w więzieniu. Rozpoczęło się 8-miesięczne śledztwo, rozprawa sądowa i pięcioletni pobyt w dalszych więzieniach w Rzeszowie, Przemyślu, Raciborzu oraz ośrodkach pracy więziennej w górnictwie węglowym w Czeladzi-Piaskach i Sośnicy oraz w kamieniołomach w Pionkach. Do rodziny powróciłem w grudniu 1953 roku, mając przed sobą jeszcze pięcioletni okres pozbawienia praw obywatelskich.- wspomina.

 KazimierzBogacz2

Fot: Uroczystość wręczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski – Belweder; grudzień 2008r.
Źródło: K. Bogacz: „W służbie dla Ojczyzny”, Kraków 2010.

Nasz bohater w latach 60. został zrehabilitowany. Odznaczony Krzyżem AK i Medalem Wojny 1939 roku. Działacz Światowego Związku Żołnierzy AK. W 2008 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2009 roku otrzymał nominację na stopień podpułkownika w stanie spoczynku. Autor wspomnieć „SZP-ZWZ-AK w Obwodzie Tarnobrzeg” oraz „W służbie dla Ojczyzny”. Przez lata mieszkał w Nowej Dębie w bloku przy ulicy Krasickiego 3. W chwili obecnej mieszka u córki w Bielsku-Białej.

  kazimierzbogacz3

Fot: Płk. Kazimierz Bogacz ps. Bławat, 28 marca 2014 roku, świętował swoje setne urodziny. W sali sesyjnej bielskiego starostwa odebrał życzenia i honory z rąk urzędników, posła, wojskowych i harcerzy. Źródło: bielskobiala.naszemiasto.pl

Kazimierz BOGACZ „Bławat” : Należałem do pokolenia wychowanego w głębokim patriotyzmie, więc jako oficer czułem odpowiedzialność za dalsze losy kraju. Uważałem, że moim obowiązkiem jest działalność konspiracyjna i skryta walka z okupantem.

4 KOMENTARZE

    • Dokładnie. Wstyd dla włodarzy, że dopiero teraz się obudzili i ocknęli. Szkoda tylko, że P.Bogacz nie ma już siły, by cieszyć się, że wreszcie został tu doceniony. w marcu skończył wszak 101 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here