Kryta pływalnia wreszcie otwarta

1


Uroczyste otwarcie krytej pływalni w Nowej Dębie, które miało miejsce w ostatni piątkowy wieczór (12 lutego), było godne tego obiektu. Rangę tego wydarzenia dla naszego miasta potwierdzili swoją obecnością: senator Władysław Ortyl, poseł Zbigniew Chmielowiec, marszałek województwa podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, dyrektor urzędu wojewódzkiego Ryszard Rygiel, księża: wicedziekan Antoni Sanecki, dr Mieczysław Wolanin i Eugeniusz Nycz, starostowie Wacław Wróbel i Jacek Hynowski z radnymi powiatowymi, wójt Majdanu Królewskiego Jerzy Wilk, zastępca wójta Bojanowa Zofia Kruk, radni miejscy z przewodniczącym rady Wojciechem Serafinem, były burmistrz Józef Czekalski. Na tę uroczystość przybyli dyrektorzy, kierownicy, szefowie służb, inspekcji i straży z miasta i gminy, przedstawiciele tarnobrzeskiego WOPR-u. Gospodarzami tego wydarzenia byli burmistrz Wiesław Ordon i dyrektor SOSiR Adam Szurgociński.

Uroczystość rozpoczęła się od hymnu państwowego w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Chmielowa. Po powitaniu gości dyrektor A. Szurgociński przedstawił wieloletnie dążenia do budowy krytej pływalni, które sięgają lat osiemdziesiątych. Wspomniał pasjonatów pływania Ludwika Tebina i Andrzeja Gerwatowskiego, którzy zaszczepili w wielu pokoleniach dębian chęć do pływania. Mimo braku własnej pływalni, umiejętność pływania u tysięcy młodych ludzi wykształcono na obiektach w sąsiednich miejscowościach. Teraz można będzie kontynuować to dzieło w oparciu o nowodębski obiekt.

Kierownik Referatu Inwestycji Andrzej Kołomycew przedstawił szczegółowe dane techniczne pływalni, informację o projektantach, realizatorach i inspektorach nadzoru. Poinformował także o kosztach budowy, które sięgnęły 15 mln zł, w tym pozyskane 5 mln zł ze środków zewnętrznych.

Burmistrz Wiesław Ordon podziękował samorządom poprzedniej i obecnej kadencji: jednym za podjęcie się tego dzieła, a drugim za kontynuację i doprowadzenie zadania do szczęśliwego finału. Słowa podziękowania skierował do marszałka Zygmunta Cholewińskiego, który wsparł nasze starania o środki zewnętrzne z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Licznie zgromadzeni mieszkańcy na te słowa podziękowania dla marszałka zareagowali burzą oklasków. Podobnie było wtedy, gdy burmistrz podziękował posłowi Zbigniewowi Chmielowcowi.

Po wystąpieniu burmistrza, poświęcenia krzyża, który zawisł w hali basenowej oraz obiektu dokonał ks. dr Mieczysław Wolanin. Następnym punktem tego niecodziennego wydarzenia było przecięcie biało-czerwonej wstęgi. Dokonali tego zaproszeni goście, do których dołączył Andrzej Kaczmarek z miejscowego WOPR-u oraz mała adeptka sztuki pływania. Goście w swoich słowach skierowanych do burmistrza pogratulowali tej inwestycji i życzyli, by jak najlepiej służyła naszej społeczności, ku pokrzepieniu ciała. Starosta Wacław Wróbel do słów dołączył akcesoria do nauki pływania. Goście, w zamian za ciepłe słowa, otrzymali w prezencie książkę Tomasza Sudoła „Poligon Wehrmachtu 1940-1944”. Specjalny podarunek otrzymała inspektor Wanda Kopeć z UMiG-u, która prowadziła inwestycję: bukiet kwiatów od burmistrza i puzderko z chipem nr 001 od dyr. Szurgocińskiego. Sekretarz Zarządu WOPR Podkarpackiego Edward Paterek wręczył ratownikom organizacyjny proporzec.

Wreszcie nadszedł moment, na który czekali wszyscy licznie zgromadzeni na pływalni – oficjalna inauguracja jej działalności, której miał dokonać burmistrz Wiesław Ordon. Przed tym wydarzeniem ks. A. Sanecki powiedział do burmistrza: „Płyń po morzach i oceanach i sław to piękne imię Nowa Dęba”. Po takich słowach burmistrz nie miał innego wyjścia, jak tylko zgodnie z tradycją wskoczyć do basenu i przepłynąć nieckę. Oczywiście w garniturze. Ten fragment otwarcia miał szczególną oprawę. Gdy burmistrz podszedł do krawędzi niecki, pogasły na basenie światła i zapalił się punktowy reflektor skierowany na burmistrza. Po skoku do wody zapaliły się światła w dnie niecki, a publiczność z aplauzem dopingowała burmistrza, który znalazł się w niecodziennej roli. Poradził sobie z tym pływaniem, jak twierdzili znawcy, całkiem dobrze.

Na zakończenie uroczystości odbyły się mini zawody pływackie z udziałem dziewcząt i chłopców oraz sztafeta pływacka. Zwycięzcy otrzymali od gości puchary, a mieszkańcy nie szczędzili braw. Tak zakończyła się ta piękna uroczystość otwarcia krytej pływalni. Jak powiedział mediom burmistrz W. Ordon, oddanie tej inwestycji zalicza do największych wydarzeń w 20-leciu odrodzonego samorządu, obok takich wydarzeń jak budowa oczyszczalni ścieków, telefonizacja gminy, budowa kotłowni miejskiej, hali sportowej czy utworzenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Pływalnia otwarta, a więc korzystajcie Państwo z jej atrakcji.

UMiG


Źródło: TVP Rzeszów

Od poniedziałku 15 lutego pobierane będą opłaty w wysokości:

* 5 zł dla dzieci i młodzieży uczącej się,
* 8 zł dla dorosłych w godzinach od 15-22 oraz w weekendy, pozostałe dni w godzinach 7-15 dorośli zapłacą za wejście 6 zł.

Ceny karnetów:

* za 50 zł + bonus 5 zł = wartość doładowania 55 zł
* za 100 zł + bonus 15 zł = wartość doładowania 115 zł
* za 150 zł + bonus 30 zł = wartość doładowania 180 zł
* Cena karty magnetycznej 6 zł jednorazowo.

1 KOMENTARZ

  1. Ten basen jest super!Od zawsze kochałam pływanie,ale jezdziłam do Cmolasu.Dobrze,że teraz mam bliżej!:D…Już karnet i regularnie pływam:P

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here