'Mieć jak rzeka swoje źródło' za nami

2

2013-08-13

11 sierpnia 2013 roku o godz. 15:00 na tarasie SOK uroczystego otwarcia XIII Prezentacji Zespołów Folklorystycznych pn. \”Mieć jak rzeka swoje źródło\” dokonali: Wiesław Ordon – burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Tadeusz Łącz – prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Cygany oraz Krystian Rzemień – dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, którzy podziękowali za przygotowanie tak wspaniałej imprezy i życzyli odbiorcom miłych wrażeń. Impreza odbyła się pod patronatem Starosty Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Jak co roku mieliśmy okazję posłuchać pieśni i zobaczyć tańce ludowe w wykonaniu zaproszonych zespołów, które w ten sposób prezentują swój dobytek folklorystyczny, kultywują tradycję i rozsławiają swój region. Przepiękne stroje dopełniały całość występów na nowodębskiej scenie, wzbudzając zachwyt wśród licznie przybyłej publiczności. Niektóre zespoły mogły pochwalić się licznymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. Do tegorocznego przeglądu zaproszono następujące zespoły: Dziecięcy Zespół Śpiewaczy „Mali Łęgowianie” z Bojanowa, Kapela Ludowa „Zaleszanie” z Zaleszan, Zespół Pieśni i Tańca „Hanka” z Głogowa Młp., Zespół Śpiewaczy „Jagoda” z Zabrnia, Niżańska Kapela Ludowa z Niska, Zespół Folklorystyczny „Kumoszki” z Rzeszowa, Kapela Podwórkowa „Tońko” z Dynowa, Zespół Pieśni i Tańca i Kapela Ludowa „Dębianie” z Nowej Dęby.

Nie zabrakło również kiermaszy rękodzieła artystycznego i sztuki ludowej. W tym roku naszymi gośćmi byli: Władysław Kowal – wyroby z wikliny, Anna Kopeć – sztuka DE COUPAGE, Teresa Walska – wiklina papierowa, Anita Ryba – sztuka BATIKU oraz Wioletta Saja – kwiaty z bibuły. Podczas kiermaszu można było nabyć gotowe wytwory jak również poznać tajniki tworzenia tak wspaniałych dzieł.
Tradycją jest, że zaproszone zespoły i twórcy ludowi otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz serca lasowiackie, które to co roku wyglądają zupełnie inaczej. Tegoroczne serca zostały przygotowane przez Piotra Adamczyka – nowodębskiego artystę, który wyrzeźbił je z drewna.

Po raz kolejny gościliśmy Koło Pszczelarzy z Nowej Dęby, którzy zachęcali do skosztowania różnego rodzaju miodów. Na stoisku degustacyjnym można było posilić się potrawami regionalnymi: pierogami, kapustą z grochem, pyzami, żurkiem oraz chlebem ze smalcem.

Wspaniała pogoda dopełniła całość imprezy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dziękuję wszystkim wystawcom, uczestnikom i widzom za obecność. Za przygotowanie imprezy kolejny raz brawa na ręce pomysłodawczyni Marii Łącznej. Za współorganizację dziękuję Stowarzyszeniu Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Cygany a za współfinansowanie tej wpisanej w coroczną paletę SOK imprezy dziękuję Powiatowi Tarnobrzeskiemu ze starostami Jerzym Sudołem i Krzysztofem Pitrą na czele – kwituje Krystian Rzemień. Zapraszamy za rok na kolejny przegląd zespołów folklorystycznych!

SOK
Fot: Magdalena Kupiec

2 KOMENTARZE

  1. sami emeryci, przyszłość nowej dęby , wszyscy młodzi uciekają i nie dziwie się wcale bo nawet imprezy w nowej debie były kiedyś lepsze.
    Ordon dla siebie zaprasza coś takiego za nasze pieniądze, bo kto normalny czegoś takiego słucha.

  2. Biedny jesteś chłopie, jeżeli masz takie zdanie o tego typu imprezach. Fakt masz rację, że większość widowni była już emerytowana, ale czy zastanawiałeś się może dlaczego młodych nie było? Bo wpaja się im, że folklor i kultura ludowa to wiocha, coś zbędnego i bezsensownego! Dawniej w "Dębianach" było ponad 2 grupy, a co z tego pozostało? Biedni nie mogą jednej grupy złożyć, bo dzieciaki wolą komputer od tych "wieśniackich tańców". Warto jednak zauważyć, że prezentowali się głównie młodzi ludzie, więc chyba ktoś Twoim zdaniem "normalny" słucha czegoś takiego. Zamiast pieprzyć głupoty lepiej namów własne dzieci, żeby zaczęły w tym uczestniczyć. I nie chodzi mi tu wcale o obronę zordona, bo też za nim nie przepadam. Pragnę tylko propagować takie imprezy, bo to naprawdę świetna zabawa. A jak komuś się nie podoba, to niech zamilknie i nie zniechęca innych. Dbajmy o własną kulturę i folklor, bo gdy tego zabraknie, to co nam zostanie z dawnych czasów? Basta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here