Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 1 marca 2016

0

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz szósty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

NOWODĘBSKIE OBCHODY DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH:

1 marca 2016 r. (wtorek) – godz. 18:00 – s. kameralna SOK

Otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej z prelekcją historyczną

5 marca 2016 ( sobota ) –  godz. 13:00 – wiata ogniskowa nad zalewem

II Nowodębski Bieg Żołnierzy Wyklętych

11 marca 2016 r. (piątek) – godz. 19:00 – s. widowiskowa SOK

Koncert „Ku czci Żołnierzy Wyklętych” – wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w sekretariacie SOK od 1 marca 2016 r. Już wkrótce więcej informacji.

18-23 marca 2016 r. serdecznie zapraszamy do Kina „Metalowiec” w Nowej Dębie na projekcje kinowe filmu „HISTORIA ROJA” (projekcje płatne).

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here