Odsłonięcie tablicy pamięci kierownictwa Wytwórni Amunicji nr 3

20

14-11-2011

Odrodzona 93 lata temu niepodległa Rzeczpospolita budowała podstawy silnego gospodarczo państwa między innymi tu, otwierając nowoczesne zakłady zbrojeniowe. Wiele lat później, na tych podwalinach powstało nasze miasto – mówił podczas uroczystości Świeta Niepodległości burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon. 11 listopada podczas uroczystych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości odsłonięto tablicę pamięci kierownictwa i pracowników Wytwórni Amunicji nr 3 w Dębie.

Obchody rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. Później uczestnicy przemaszerowali na plac przed Urzędem Miasta i Gminy.
Tworząc naszą teraźniejszość nie wolno nam zapominać o przeszłości. Dziś winni jesteśmy poprzednim pokoleniom kontynuowanie ich dzieła. Dzieła budowy nowoczesnej ojczyzny. Tej wielkiej – Polski i tej małej – Nowej Dęby – podkreślił burmistrz Wiesław Ordon w okolicznościowym wystąpieniu.

Na ścianie budynku Urzędu Miasta i Gminy odsłonięto tablicę pamięci kierownictwa i pracowników Wytrówni Amunicji nr 3 – w tym płk. Jana Szypowskiego, kpt. Tadeusza Śmiśniewicza, inż. Witolda Thieme oraz płk. Piotra Siedleckiego.

Powstała w latach 1937-1939 r. fabryka zbrojeniowa była jednym z ważniejszych elementów budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wytwórnia Amuncji nr 3 stała się także przyczynkiem do budowy pierwszego osiedla robotniczego w Dębie. Osiedle to dało początek powstałej w 1961 r. Nowej Dębie. Dziś możemy radośnie świętować 93. rocznicę pamiętnych chwil z listopada 1918 r. Te ważne dla Polaków wydarzenia świętujemy w wyjątkowym dla nas roku 50-lecia nadania praw miejskich Nowej Dębie – podkreślił burmistrz Wiesław Ordon. Początki naszego miasta sięgają osiedla powstałego przy Wytwórni Amunicji nr 3, powstałej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego – wielkiego projektu gospodarczego odrodzonej, Drugiej Rzeczypospolitej. Dziś chcemy zaznaczyć, że powstanie wytwórni miało istotne znaczenie dla rozwoju miasta – dodał burmistrz.
Niespotykane w tamtych czasach tempo budowy stanowić winno wzór dla dzisiejszych budowniczych – podkreślił syn kierownika Wytwórni Mirosław Szypowski. Dziękuję władzom i mieszkańcom Nowej Dęby za ten piekny gest – dodał.

Podczas uroczystości złożono wiązanki kwiatów pod nowo odsłoniętą tablicą oraz obeliskiem poświeconym wicepremierowi Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu.

Pamięć wszystkich walczących o wolną Polskę uczczono także apelem poległych oraz salwą kompanii honorowej Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Żołnierze oraz członkowie Związku Strzeleckiego zaciągnęli także warty przy tablicy oraz obelisku Eugeniusza Kwiatkowskiego.

PA/ UMiG

20 KOMENTARZE

 1. Ratusz ze strony Urzedu publikuje trzy zdjecia z uroczystosci ,ale w tych uroczystosciach sam widoczny nie byl ,czyzby byl LEWICOWY bo im 11 Listopada nie wsmak woleliby 22 Lipca

 2. Rzecznik pitoli ze to prowokacja WESOLEGO,a nakoncu mu przyznaje racje ze ratusikowych na obchodach nie bylo bo kopali na orliku,wypisz wymaluj GRAZ:@

 3. Ratusz wspólnie z Pogonią Nowa Dęba obchody Dnia Niepodległości organizował. No ale Ciebie w przeciwieństwie do setki zawodników i kilkuset ludzi którzy w ciągu całego dnia zjawili się na hali tam nie było, więc nie wiesz jak wspaniała atmosfera tam panowała. Ale możesz obejrzeć film z tego wydarzenia:
  http://youtu.be/Xq6erUh33kk

 4. powinnismy zadbac o orkiestre z ND,widac ze chcą dzialac,tylko funduszy brak.wnioskuje tak bo widze jak są ubrani,szkoda by było żeby wymarli…tyle lat,taka tradycja.

 5. Boli,pewnie że boli że nie ze szlachtą(om):DChociaż ma rację.Po cóż pchać się na piedestał.Dyskredytować radnego M.Ostapko?Nie wypada.;)

 6. [b]…Obchody rozpoczęła msza św….
  Boże , tyle hipokryzji wyłazi z tych nawiedzonych, a Ty nie możesz gromu z jasnego nieba pościć na to towarzystwo ?[/b]

 7. Patrzę na pierwsze zdjęcie i widzę, że o orkiestrę nikt nie umie zadbać. To powinna być reprezentacja miasta szkoda że władza o tym zapomina

 8. Patrząc na tą orkiestrę to ogromny wstyd dla miasta,może Przewodniczący Rady i uzdolniony muzykalnie pan Serafin wykaże inicjatywę i zlituje się nad tymi ludźmi, zaproponuje przydzielenie funduszy na mundur dla tych muzyków. Na pewno "Ratusz" poprze ten wniosek.
  Mniej przydzielić w budżecie gminy na 2012 r na Jana remizy a wygospodarowane fundusze przeznaczyć na orkiestrę, będzie wyglądać tak jak za czasów PRL. ZGROZA i ŻENADA.

 9. Dla poprzedniej dyr. domu kultury orkiestra byla niewygodna, a dla obecnego nie istnieje,trzeba szkolic mlodych muzykow a nie traktowac pozostalych jak piate kolo u woza .Chmielow wspomagaja a nowa deba nie potrafi zaangazowac mlodych nastepcow.To zdrada tak wspanialej tradycji orkiestry.Dlaczego tylu wspanialych muzykow zrezygnowalo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here