Suplementacja witaminy B1 – co warto wiedzieć?

0

Witamina B1, której nazwa zwyczajowa to tiamina, jest istotną witaminą dla organizmu z wielu powodów. Jednak największe znaczenie zdaje się mieć jej wpływ na metabolizm węglowodanów w organizmie i wykorzystywanie ich jako energii. Uczestniczy w procesach metabolicznych glukozy, a także jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu wielu ważnych układów oraz narządów, których przykładem jest chociażby serce. Co więcej, jako jedna z witamin z grupy B jest ona rozpuszczalna w wodzie.Ponadto, jest ona substancją hydrofilową, w związku z tym organizm nie jest w stanie jej magazynować, czyli musimy ją na bieżąco dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Co więcej, jej nadmiar będzie wydalany z organizmu wraz z potem oraz moczem. Z tego względu warto odpowiednio zadbać o jej poziom w diecie, aby nie narazić się na niedobór tiaminy w organizmie. Co jednak warte jest jeszcze zaznaczenia? Organizm potrzebuje witaminy B1, aby wszystkie jego tkanki prawidłowo funkcjonowały. Warto zatem przyjrzeć się dokładniej tiaminie i jej właściwościom względem organizmu człowieka.

Właściwości witaminy B1 (tiamina) w organizmie człowieka

Tiamina uczestniczy w procesach metabolicznych organizmu, związanych z wytwarzaniem energii z węglowodanów. Jest to możliwe, ponieważ tiamina jest niezbędna do wytwarzania związku zwanego ATP, czyli trifosforanu adenozyny, której cząsteczki transportują energię w komórkach, a tym samym dzięki niej rozprzestrzeniają się po całym organizmie. To wszystko oznacza, że tiamina jest niezbędna, aby węglowodany mogły pełnić tak pożądaną funkcję paliwa w organizmie. Co więcej, witamina B1 ma także pozytywny wpływ na układ odpornościowy, a także reguluje poziom glukozy we krwi.

Jednak tiamina nie uczestniczy tylko w metabolizmie węglowodanów, a także ma swój udział przy tego typu przemianach tłuszczów oraz aminokwasów. Co więcej, jako jedna z witamin z grupy B, które wpływają m.in. na układ nerwowy, tiamina ma także swój udział w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu, a jej niedobór może prowadzić m.in. do demencji, apatii, zmian w zachowaniu, czy też zwykłych problemów z pamięcią. To tylko podkreśla, jak ważna jest witamina B – https://sklep.sfd.pl/Witamina_B-k914.html w naszym organizmie, jako cała grupa witamin. Natomiast z uwagi na ich ilość, warto pamiętać o poszczególnych z nich, a w tym o bardzo istotnej tiaminie.

Co może zwiastować niedobór witaminy B1 (tiaminy)?

Na samym początku warto wyraźnie zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju niepokojące objawy należy skonsultować z odpowiednim specjalistą. Jest to najbezpieczniejszy sposób radzenia sobie z różnego rodzaju dolegliwościami. Chociaż opis objawów może pasować do niedoboru witaminy B1, nie jest pewnym to, czy na pewno chodzi o tiaminę, czy też o inną substancję odżywczą lub po prostu może być to zwiastun różnych chorób lub dolegliwości. Można jednak wskazać, co zwiastuje niedobór witaminy B1 w organizmie.

Przede wszystkim niedobór może być spowodowany dwoma sytuacjami, w których wyróżnia się zbyt małą ilość witaminy B1 w diecie lub osłabioną przyswajalność tej witaminy przez organizm. W wyniku tego możemy odczuwać zmęczenie, drażliwość, słabszy niż zazwyczaj refleks, zaburzenia widzenia, czy nawet utratę apetytu. Co więcej, niedobór tiaminy może także znacznie osłabić mięśnie oraz doprowadzać do ich mrowienia w kończynach. W skrajnych przypadkach może być to także przyczyną tzw. delirium. 

Warto jednak pamiętać, że witamina B1 nie jest jedynym związkiem chemicznym ważnym dla organizmu, którego niedobór może powodować tego typu objawy. Na szczęście sklepy z odżywkami i suplementami typu SFD posiadają szeroką ofertę w tym zakresie i można w nim znaleźć także inne, wartościowe preparaty, które pozwolą zwalczyć niedobór różnego rodzaju substancji odżywczych.

 

Artykuł promocyjny