Te domy w ubiegłym roku budowaliśmy najchętniej. Zobaczcie projekty!

0

Jakie domy budujemy najchętniej? Odpowiedź na to pytanie nie powinna budzić niczyich wątpliwości. Oczywiste bowiem będzie to, że każdy z inwestorów, chciały wybudować dom o solidnej konstrukcji, stosunkowo niskim nakładzie finansowym oraz taki, który zachwyci swoją innowacyjnością i wykończeniem. Dom w 2021 roku wpisany na listę bestsellerów był właśnie taki, a przynajmniej starano się, by spełniał te oczekiwania. Które z najważniejszych cech budynku pojawiały się najczęściej? Na co współcześni inwestorzy zwracają szczególną uwagę?

We współczesnym budownictwie duże znaczenie ma co najmniej kilka architektonicznych aspektów. Najważniejszym z nich jest użyteczność, ale przede wszystkim również innowacyjność i dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Jak wskazują najciekawsze rankingi budowlane, coraz więcej budynków opiera się zatem na prostej bryle, niezawodnych materiałach, ale i zgrabnym połączeniu tego, co nowoczesne, z tym co estetyczne. W 2021 roku, ale i także w latach poprzednich, architekci zdecydowanie skierowali swoją uwagę na użyteczność budynków. I trzeba im przyznać, że w swoich projektach udaje im się bardzo dobrze połączyć to, co funkcjonalne, z tym co nowoczesne i niezastąpione. A jakie elementy architektury budowlanej powielały się w najczęściej wybieranych projektach domu? Sprawdźmy!

Naturalne materiały na elewacji

Elewacja to jeden z tych składowych architektury budynku, który „robi pierwsze wrażenie” bądź jest kluczowym elementem składowym określonego stylu. Nic dziwnego, że w nowoczesnych budynkach, a szczególnie tych, w których naturalność odgrywa kluczową rolę, na materiały elewacyjne wybiera się drewno lub beton. Oszczędna jest również paleta kolorystyczna tynków elewacyjnych.

Rzadko się zdarza, by taka elewacja nie wkomponowała się w naturalne otoczenie domu. Minimalistyczny design i oszczędność zastosowanych ozdobników sprawia, że bryła nabiera wyjątkowo ciekawego wykończenia.

Rozsądny podział przestrzeni użytkowej

To temat niezwykle ważny i poruszany na niemal każdym etapie projektowania domu. W takim rozłożeniu wszystkich pomieszczeń główną rolę odgrywa duży, przestronny salon z kuchnią, a także sypialnie usytuowane z korytarza oraz łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Poprzez rozsądny podział przestrzeni należy rozumieć dostępność do wszystkich pomieszczeń z korytarza, a także podział stref w domu na wypoczynkową, prywatną oraz rekreacyjną, gościnną.

Możliwość zagospodarowania poddasza na cele użytkowe lub gospodarcze

Choć nie każdy decyduje się na wybór domu piętrowego, a wręcz przeciwnie, wzrasta liczba domów jednokondygnacyjnych to wielu inwestorów stara się dobrać taki projekt, gdzie będzie można wykonać poddasze, przeznaczone później na cele użytkowe lub gospodarcze.

Dzięki temu zyskujemy przyjemną i praktyczną przestrzeń do dyspozycji. Może ona posłużyć jako strych lub składzik. Wszystko zależy od tego jakie mamy preferencje.

Dwustanowiskowy garaż

W projektach budowlanych, spełniających oczekiwania 2021 roku coraz rzadziej wybiera się projekty domu bez garażu lub z pomieszczeniem jednostanowiskowym. Zamiast tego lepszym wyborem jest garaż z miejscem na dwa auta, który sprosta zwiększającej się licznie aut w społeczeństwie.

Liczne przeszklenia na tle nowoczesnej, prostej bryły budynku

Duże okna, piękne przeszklenia, a także prosta i nawet można rzec dość minimalistyczna koncepcja architektoniczna budynku to jeden z tych elementów domu 2021 roku, obok którego trudno przejść obojętnie. Spore okna umieszczamy najczęściej w salonie, czy sypialni, a dzięki takiej formie wspaniale łączą nas z naturą. Jeśli do tego dołożymy duży, koniecznie zadaszony taras to na pewno spodoba nam się taka konstrukcja, która będzie nie tylko piękna, ale i bardzo praktyczna.

A może chcesz podejrzeć najpopularniejsze projekty domów w 2021? Znajdziesz ich sporo w internecie oraz na stronach projektantów i biur projektowych.