Trening siłowy, kondycyjny i gibkościowy w crossficie

0

Trening crossfit ma wiele zalet. Nic dziwnego, że stał się jednym z najpopularniejszych planów wśród sportowców. Jego ogromną zaletą jest możliwość urozmaicenia treningu, co pozwala nam nie popaść w rutynę, a nasz organizm za każdym razem może doświadczać czegoś nowego.

Trening crossfit – co daje dla organizmu?

Crossfit to głównie trening kondycyjny, który łączy ćwiczenia z różnych dyscyplin sportowych. Jego celem jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej w różnych aspektach m.in.

 • lepsza wydolność krążeniowo-oddechowa,
 • poprawa kondycji i wytrzymałości, 
 • zwiększenie siły oraz elastyczności,
 • a także zwiększenie zwinności, równowagi i prędkości.

Dobre wyniki możemy osiągnąć poprzez takie ćwiczenia jak: bieganie, korzystanie z maszyn z wariantem pływania, a także poprzez podnoszenie ciężarów – dzięki temu wzmocnimy nasze ciało.

Trening crossfit – zalety

Główną zaletą crossfitu jest jego uniwersalność, dzięki niej każda zdrowa osoba, niezależnie czy jest wytrenowania czy doświadczona, może pracować nad poprawą kondycji i wyglądu własnego ciała. Najlepiej trenować w miarę swoich możliwości i starać się pokonywać nowe bariery. Trening crossfit możemy wykonywać wszędzie: w domu, w ogrodzie, a także klubach fitness. Przykładowe ćwiczenia jakie możesz wykonywać:

 1. dipy,
 2. pompki,
 3. przysiady,
 4. ćwiczenia na brzuch – np. brzuszki,
 5. jumping lunges,
 6. podciąganie na drążku,
 7. martwy ciąg,
 8. ćwiczenia z linami battle ropes,
 9. wyciskanie sztangi lub hantli.

Postaw także na eksplozywne ćwiczenia, takie jak: przysiady z wyskokiem, przysiady na jednej nodze, wskakiwanie na skrzynię, czy też pompki z wybiciem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningu zajrzyj na https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-crossfit.

Przykładowy plan treningowy crossfit 

Zajęcia crossfit to idealny wybór dla osób poszukujących skutecznego sposobu na walkę z codziennym zmęczeniem. Trening funkcjonalny wzmacnia cały organizm, a uzyskane w ten sposób: siła, elastyczność, wytrzymałość, a także gibkość, są korzystne dla sportowców i osób o wysokich wymaganiach sprawnościowych. W crossficie kluczowa jest regularna rotacja i różnorodność ćwiczeń. Tak zwany WOD pozwala nam za każdym razem pracować na innych partiach mięśniowych, przełamując monotonię tych samych ćwiczeń. Niektóre ćwiczenia wymagają zaopatrzenia w sprzęt fitness – np. linek crossfit, czy też ciężarków o różnej wadze. Ćwiczenia z zakresu WOD możemy trenować w boksach crossfit i siłowniach z zajęciami crossfitu, a także wykonywać trening w domu. Trening odbywać się musi w obwodach z maksymalną liczbą powtórzeń. Podczas treningu WOD ćwiczysz wszystkie grupy mięśniowe. Przykładowe ćwiczenia WOD:

 • ćwiczenia metaboliczne, które przyśpieszają rozkład tkanki tłuszczowej,
 • ćwiczenia gimnastyczne sprawiające, że mięśnie i włókna stają się mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia,
 • ćwiczenia siłowe prowadzące do mikrouszkodzeń, które odpowiadają za zwiększenie objętości: ud, bicepsów, klatki piersiowej czy łydek.

Przykładowy obwód dla zaawansowanych: skoki na skakance, podciąganie na drążku, wyciskanie sztangi na ławce płaskiej, wymachy kettelbell. Przykładowy obwód dla początkujących: szybki bieg na bieżni, przysiady, pompki klasyczne oraz brzuszki.

Do sesji WOD lub sesji treningowej należy doliczyć rozgrzewkę i rozciąganie po treningu, które: zmniejsza napięcie mięśni, uwalnia od skurczów, zwiększa gibkość i elastyczność, zwiększa ukrwienie mięśni i przyspiesza regenerację.

MATERIAŁ PARTNERSKI