W rocznicę zbrodni katyńskiej Nowa Dęba oddała hołd poległym za Ojczyznę Bohaterom

0

W poniedziałek 10 kwietnia 2017 r. obchodzono w Nowej Dębie 77. rocznicę tragicznej zbrodni dokonanej w Katyniu na oficerach Wojska Polskiego, w czasie której mieszkańcy oddali hołd poległym za Polskę Bohaterom. Uroczystości rozpoczęła  Msza św. o godz. 18:00 w kościele „na Górce” w intencji zamordowanych, m.in. w Katyniu, Obrońców Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego.

Spotykamy się tu dziś wszyscy z myślą, pamięcią i modlitwą, za naszych bohaterów, Obrońców Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego. Oni wtedy zginęli za nas, teraz my modlimy się za nich, by odbierali swoją nagrodę wieczną w Domu Ojca. Chwała bohaterom! – zaznaczył dyrektor SOK Krystian Rzemień, witając obecnych na Mszy św. mieszkańców i dziękując za jej przewodniczenie kapłanom z ks. Eugeniuszem Nyczem na czele. Padły również słowa przypominające tragedię smoleńską, która miała miejsce dokładnie 7 lat wcześnie.

Wśród licznego grona zebranych znaleźli się: burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon – który opowiedział o organizowanym w 2010 roku wyjeździe do Warszawy, by uczcić parę prezydencką – wraz z zastępcą Leszkiem Mirowskim, radny Powiatu Tarnobrzeskiego Wojciech  Gruszka, radny Rady Miejskiej Roman Puzio, Harcerze ze szczepu „Jedynka”, przedstawiciele PZERiI w Nowej Dębie, Rycerze Kolumba. Przy obrazie Matki Bożej Katyńskiej i fotografii ofiar katastrofy smoleńskiej zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY POWIĘKSZYĆ

Następnie w Domu Kultury o godz. 19:00 odbył  się wykład Tomasza Sudoła z Instytutu Pamięci Narodowej, pt. „Zbrodnia katyńska jako element niemieckiej propagandy antybolszewickiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa”. Nie od razu można było mówić o prawdzie tamtych dni. Przez wiele lat te tragiczne wydarzenia służyły rozgrywaniu Polski między dwoma sąsiednimi mocarstwami. Aspekt propagandy, jaka towarzyszyła Tragedii Katyńskiej, nie często przedziera się w świadomości Polaków, dlatego przygotowałem taki właśnie temat  – mówił Tomasz Sudoł, Nowodębianin i historyk Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Wykład wskazał słuchaczom również obecnie aktualne mechanizmy przekłamań, przemilczania całej prawdy, sprawdzone wcześniej przez hitlerowców, a teraz niestety stosowane przez różne środowiska. To wiedza ważna dla wszystkich, którzy dobrze życzą Polsce i naszej małej Ojczyźnie, dla tych, którym nie jest wszystko jedno – komentował Krystian Rzemień, jeden z organizatorów obchodów.

Organizatorami nowodębskich obchodów 77. rocznicy zbrodni katyńskiej byli: Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie Krystian Rzemień, Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Eugeniusz Nycz oraz Prezes Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Jerzy Sudoł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here