Za oknami robi się coraz chłodniej, a temperatura powietrza spada poniżej zera. To oznacza, że na naszą pomoc coraz bardziej liczą żyjące w pobliżu człowieka ptaki. Warto przypomnieć kilka ważnych zasad dotyczących ich dokarmiania w czasie zimy.
Ptaki są zwierzętami dzikimi a to oznacza, że w naturalny sposób są wyposażone w umiejętności gwarantujące im zdobywanie pożywienia również zimą. Dlatego człowiek nie powinien „rozpieszczać” ptaków, a jedynie pomagać, gdy sytuacja tego wymaga. Przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu, prowadzi m.in. do utraty instynktu, a także naturalnego lęku przed ludźmi, co czasami może być dla nich niebezpieczne.
Gdy sytuacja pogodowa obiektywnie zagraża życiu ptaków, wówczas musimy pamiętać o doborze właściwego pokarmu. Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa. Powszechnie karmienie ptaków pieczywem nie jest dobrą praktyką, gdyż ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem oraz produktami słonymi może im bardzo zaszkodzić.
Nasiona i ziarna, najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie mogą chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w pobliżu karmnika poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. Trzeba pamiętać również o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek pokarmu.
Jeśli chcesz pomóc ptakom przetrwać zimę, zapoznaj się z załączoną grafiką. Znajdziesz tam garść ważnych informacji dzięki którym będziesz mieć pewność, że twoje działanie nie zaszkodzi naszym skrzydlatym przyjaciołom.
Czy moher to ptak chętnie pomogę dokarmic