1 KWIETNIA RUSZA NARODOWY SPIS POWSZECHNY xvideo

19

1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która pełni funkcję wojewódzkiego komisarza spisowego, wzięła dziś udział w konferencji inaugurującej wydarzenie.

Przed nami najważniejsze badanie statystyki publicznej, które pozwoli zgromadzić szczegółowe dane o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. NSP 2021 jest obowiązkowy. Będzie realizowany w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca br.

O szczegółach przedsięwzięcia mówili dziś podczas konferencji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego Marek Cierpiał-Wolan. Jak podkreślili, spisy statystyczne stanowią źródło informacji o tym jacy jesteśmy, jak żyjemy i co zmieniło się w naszym życiu w ciągu minionej dekady. Są dorobkiem kulturowym i bezcennym dziedzictwem narodowym. Ich największą wartością jest ciągłość i porównywalność danych.

– Poprzedni spis odbył się 10 lat temu, potrzebna jest więc aktualizacja zgromadzonej wtedy wiedzy. Dzięki zebranym informacjom będziemy ustalać kierunki rozwoju gospodarczego i społecznego tak, aby w zakresie polityki społecznej kreować programy, które będą odpowiadać w największym zakresie potrzebom społecznym – powiedziała wojewoda Ewa Leniart. – Uzyskamy widzę o tym, jak zmienia się społeczeństwo, czy nastąpił proces depopulacji, czy zmieniła się struktura wiekowa. Dowiemy się także, jaki jest stan materialny naszych gospodarstw domowych oraz poznamy strukturę zawodową mieszańców naszego regionu i kraju –  dodała.

Podstawową metodą NSP 2021 będzie spis internetowy, czyli samospis, przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS www.spis.gov.pl . Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność), zostaną spisane za pomocą jednej z dwóch innych metod uzupełniających: wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo lub wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego. Będzie on rejestrował odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym.

– Na wypełnienie formularza przygotować musimy 15-20 minut. Dlatego zachęcamy Państwa do samopisu internetowego, aby nie czekać na telefon i wizytę rachmistrza spisowego, co zarówno Państwu, jak i rachmistrzom, zapewni bezpieczeństwo w trudnym czasie pandemii – podkreślił dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan.

Spis powszechny to kolejne, niezwykle istotne przedsięwzięcie statystyki publicznej – w drugiej połowie ubiegłego roku został zrealizowany Powszechny Spis Rolny (PRS). Podziękowania dla gmin za aktywny udział w realizacji PSR przekazała dziś wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Do wyróżniających się samorządów trafiły statuetki Lidera PSR. Wśród nich znalazły się gminy tj. Czudec, Markowa, Rzeszów.

***

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. (NSP 2021) będzie  przeprowadzany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w terminie od 1 kwietnia 2021 r. do dnia 30 czerwca 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00. Procedowany jest projekt drugiej nowelizacji ustawy o NSP 2021, po  wejściu której spis powszechny przeprowadzany będzie w terminie do dnia 30 września 2021 r.

Dane NSP 2021 są zbierane metodami:

 • samospisu internetowego przeprowadzanego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS spis.gov.pl – forma obowiązkowa
 • wywiadu telefonicznego „Spis na żądanie” przeprowadzanego przez rachmistrza telefonicznego z respondentem, który zadzwoni na infolinię spisową i wybierze kanał „Spisz się przez telefon”
 • wywiadu przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego pochodzącego z naboru realizowanego przez gminnych komisarzy spisowych z wykorzystaniem urządzenia mobilnego
 • wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego będącego pracownikiem służb statystyki publicznej.

Celem NSP 2021 jest:

 • zebranie informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym;
 • analiza zmian, jakie zaszły w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych w zakresie: ludności, stanu mieszkań i budynków oraz gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi na przestrzeni lat 2011-2021;
 • dostarczenie informacji w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską;
 • wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji dla potrzeb innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (m.in.: FAO, OECD);
 • aktualizacja operatu do różnotematycznych badań reprezentacyjnych prowadzonych na próbie gospodarstw domowych (w latach następnych).

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań – szczegółowe informacje.

19 KOMENTARZE

  • Poranek, jeśli chodzi o wprowadzanie nowych podatków lub podwyższenie obecnych to pis i po głosują zawsze „za”.

  • Ten podatek powinien już być dawno temu, bogaci dalej się bogacą i powinni więcej płacić za to, że nakradli. Do tego jeszcze proponuję przywrócić bykowe, nie może tak być, że ludzie bez dzieci żyją lepiej niż ci którzy mają dziecko i tym samym dbają o przyszłe emerytury tych bezdzietnych.. Ja jako Matka trójki maluchów żyję wręcz w biedzie, a taki singiel : nowe auto, markowe ubrania, stać go na restauracje, wyjazdy zagraniczne, KONIEC Z TYM !!

  • Ktoś cię zmuszał do posiadania dzieci? Jaką dajesz gwarancję, że twoje dzieci będą w ogóle pracować i będą to robić na terytorium Polski? Przecież jak po szkole wyjadą do Holandii czy gdziekolwiek indziej to tam będą odprowadzać składki, więc jak sama widzisz, posiadanie dzieci nie równa się temu, że będą pracować na przyszłe emerytury Polaków, gdyby pracowali poza Polską.

   Stać go, bo pracuje lub nie puszcza pieniędzy na pierdoły. Nie trzeba być złodziejem, by godnie żyć.

   Bykowe to już poroniony pomysł totalnie. Są ludzie chorzy, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą mieć dzieci. Oni też mieliby płacić? Są ludzie, którzy nigdy nie znajdą partnera czy partnerki, więc posiadanie dziecka czy dzieci odpada i mieliby jeszcze płacić za to, że nikt ich nie chce? Serio?

   Są ludzie, którzy po prostu z wyboru nie chcą mieć dzieci. Dlaczego mają być za to karani jakimiś opłatami? Każdy człowiek jest przeznaczony do czegoś innego i nie można nikogo do czegokolwiek zmuszać lub karać za wybór, który nikogo nie krzywdzi.

   Dziecko z uczucia czy dla pieniędzy? Miłość według XXI wieku. Totalna porażka tego systemu i ludzi totalnie spaczonych.

  • Pobierasz 500+? Jeśli tak to nie przeszkadza Ci to, że realnie są to pieniądze zabierane ludziom pracującym?

   Widać ból i zazdrość przez Ciebie przemawia. Było myśleć wcześniej i zostać bezdzietneą singielką.

  • #Renata. Apeluj o kasę do singli w sukienkach – oni Ci pomogą bo mają dobre serce, mają z czego, i do tego w dużej części nieopodatkowani

 1. Renata_21
  Do podatku katastralnego to oczywiście powinien być podatek ale od drugiej i kolejnej nieruchomości.
  2. Trzeba było myśleć! O karierze i być kobietą wyzwoloną, jak się miało rodziców i rodzinę która naciskała na potomków to o co chodzi? Zajmij się ew. alimentami od chłopa jeśli masz taki problem, a nie czepiaj się ludzi którzy nie chcą lub nie mogą mieć dzieci. Ty kombinujeszy jak dostać różne dotację i 500 +, a ja kombinuje by mi było dobrze.

 2. Renatko proponuje dorobic jeszcze dwoje dzieci a bedziesz miala darmowe 2,500 zl,i bedziesz mogla lezec odlogiem,a bykowe powinni placic pederasci nie 20% a 50%

  • No i pewnie już jesteś w pełni szczęśliwy , ja ci co sobie jakieś preparaty z komórek abortowanych dzieci zrobione wstrzykują i tak jak ty się z tym obnoszą Temu narodowi nic więcej się nie należy niestety.

 3. Bandzie debili z rządu zachciało się spisu powszechnego w czasach totalnego burdelu w rządowych systemach informatycznych. System padł na kolana, nie można się zarejestrować na szczepienie, do tego termin jeden dzień na każdy rocznik przed 81. Masakra.

  • troll czy nie troll to nie ma to większego znaczenia, gdyż jest gro osób, które myślą w ten sposób.

 4. @ Głuch Może i Renia to rosyjsko-pisowski troll, nie znaczy to że nie można jej w odpowiedni sposób odpowiedzieć. Od tego są komentarze aby wymieniać się swoim podejściem do tematu. Twoja odpowiedź to typowy sposób postepowania jak w TVPIS (mówimy o wszystkim, ale jak mówią o sukienkowych zboczeńcach to tematu nie ma).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here