Bon turystyczny. Jak skorzystać?

57
Zdjęcie z Pexels

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku  pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej.

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności .
Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje.

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje.

Jak działa?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r.

Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Dla kogo?

Bon  przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Gdzie wykorzystam bon?

Bon będzie można wykorzystać w Polsce.  Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl

Jak składam wniosek?

Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.
Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Etapy prac nad projektem

 1. Projekt ustawy trafia do Sejmu – zakończone.
 2. Po uchwaleniu przez Sejm ustawa trafi do Senatu – zakończone.
 3. Senat może zgłosić do ustawy poprawki i wtedy wróci ona do Sejmu. Następnie posłowie zdecydują, czy przyjmą poprawki Senatu. Potem nowe przepisy trafią do podpisu Prezydenta – aktualny etap.
 4. Jeśli natomiast Senat przyjmie ją bez poprawek, ustawa idzie do podpisu Prezydenta.

Kontakt

Jednocześnie z rozpoczęciem świadczenia Polskiego Bonu Turystycznego zostanie uruchomiona specjalna infolinia, która będzie wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Będzie ją prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Odpoczywaj w Polsce – propozycja Polskiej Organizacji Turystycznej

Polska Organizacja Turystyczna stworzyła stronę, na której prezentuje – za pomocą interaktywnej mapy – bogatą ofertę turystyczną Polski: m.in. produkty turystyczne nagrodzone Certyfikatami POT, zdobywców tytułu „Polska Marka Turystyczna” oraz laureatów konkursu „EDEN – European Destination of Excellence” i „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, a także polskie obiekty z listy UNESCO i parki narodowe. W ten sposób POT chce zainspirować turystów do odwiedzenia sprawdzonych miejsc i atrakcji.

Strona akcji: https://odpoczywajwpolsce.pl/

57 KOMENTARZE

 1. No i mamy kontynuację żenady :) prezydent posługując się perfekcyjnym angielskim skarży się „sekretarzowi generalnemu” ONZ, że Tusk go nie lubi hihihi

  • Masz rację, dlatego powinien od razu zrzec się stanowiska! Natychmiast!
   P.S. Tak samo Macron, Boris Johnson, bo też dali się nabrać !

  • Lewak, ktos ze sluzb powinien poleciec za taki numer, ale w pisolandzie jak zwykle nie ma winnego i cos samo sie popsulo. Bsnda amatorow i kuglarzy.

  • Oglądałeś nagranie z Macronem i Johnsonem? Czy uwierzyłeś na słowo, że dali się nabrać?

  • Anonim, czy dali się nabrać czy to była zwykła ustawka nie ma znaczenia. Prezydent jako urząd to jest sprawa poważna i moim zdaniem obojętnie kto zajmowałby te stanowisko nie powinien wikłać się w tego typu rzeczy, ja wiem, że czasy się zmieniły i jest trochę luźniej niż w dawnych czasach, ale zabieganie o głosy młodych poprzez tik-toki, bawienie się w raperka czy tego typu sytuacje po prostu nie przystoją tego typu urzędowi.

 2. Gdy zabraknie kasy to sie wsadzi papier toaletowy do drukarek I szczegolem bedzie, ze wartosc nabywcza pieniadza leci na pysk. Brawo. Prawdziwe bogactwo.

 3. jak to powiedział małomiasteczkowy żul z puszką piwa w ręce ? – …”Nie po to wybrałem PiS abym chodził do roboty. Państwo ma zabrać tym co mają i dać mnie, bo ja na nich głosowałem”….

 4. Blisko, blisko, coraz bliżej, kilo ziemniaków albo chleb będzie kosztował 5000 zł…. I dwadzieścia pięć lat pójdzie się ebać….. Już na dniach paliwo pójdzie w górę a wraz z nim żywność. Usługi i energia już są po wyższych taryfach. A wy tylko czekacie jak żydzi na mannę z nieba…

 5. Widzę, że Lewak oglądał wiadomości na TVP, bo tam ogłosili sukces prezydenta, bo sobie lepiej poradził niż inni… Nawet się „eksperci” znaleźli, którzy ocenili jak to świetnie nasz wodzu wybrnął, no i wzmianka, że sam się kapnął, bo za dobrze sekretarz wymówił słowo „żubrówka” :D Państwo z dykty, gdzie prezydent nie potrafi się poprawnie wysłowić po angielsku, no ale jacy wyborcy, taki i prezydent… A niby się wywodzi z inteligencji hmmm.

 6. Głupi ludzie głosowali przeważnie wyborcy to albo starsze osoby ogłupione propaganda w telewizji albo ludzie po zawodówkach no cóż … Im nie przetlumaczysz, chcieli to mają

  • Po co do Niemca na szparagi? Wystarczy przestać żyć z zasiłku i zająć się normalną robotą w Ojczyźnie, by zacząć myśleć. Tylko Podkarpacie, Podlasie i Lubelskie żyje za pieniądze reszty kraju

  • @Anonim
   A tymczasem dwa miliony złodziei / tzw. uczciwych przedsiębiorców przytula tarczę od państwa na koszt wszystkich uczciwych podatników w tym kraju. 500+ to pikuś wydatek w POrównaniu z tarczą.

  • Tarcza to nie darmowy hajs jak 500+, tylko pożyczka. Pieniadze trzeba oddać. Wiedziałbyś gdybyś przeczytał ustawę zamiast słuchać TVP. Rząd częściowo umarza pożyczkę, jeśli przedsiębiorca nie zwolni nikogo w ciągu roku. A więc de facto, to kolejne pieniądze jak 500+, bo tym razem finansujące wypłaty.

 7. Aldona ale ty światowa jesteś ojeju,jaki to problem wyjechać z małego miasta,pomyśl zanim coś napiszesz o malomiasteczkowych

  • Skoro kradli to dlaczego nikt nie ma zarzutów, dlaczego nikt nie siedzi? Tyle czasu przecież na to mieli… Tępy naród to łyka i powtarza jak mantrę za rządzącymi…

  • Widać w nowej dębie wystarczy, że TVP powie, że za lasem są smoki i nie wolno dęby opuszczać. I to wystarczy. Nikt nie sprawdza.

  • Trochę mnie nie nie było. Dzisiaj zaglądnąłem do skrzynki, bo makulatura, aż się wypiętrzała. Przeglądam, przeglądam i moim oczom ukazała się wyborcza broszurka PiS-u, a w niej m.in:

   Wraz z Trzaskowskim wrócą: „Afery: Wciąż nie rozliczono warszawskiej afery reprywatyzacyjnej, a poszkodowani nie otrzymali odszkodowań. Seria afer wróci!”

   Jakiś fanatyk, wyznawca lub idiota bez szkoły może łykanie tego typu slogan, ale przypomnę, że PiS przez pięć lat miał swojego prezydenta, pięć lat miał większość w Sejmie, w ciągu pięciu lat uwłaszczyli sobie SN, TK, prokuratury, a jakoś dziwnie nierozliczone. Dlaczego?

   Tekstem z tej ulotki sami się ośmieszyli, bo już dawno powinni to rozliczyć, ale poza szczekaniem nic nie robią. Jak można popierać kogoś takiego? Ludzie, pomyślcie trochę. Jesteście wodzeni za nos bez wysiłku, bo po tej marnej ulotne widać, że PiS-owi nawet nie chciało się nad nią przysiąść, bo ktoś tylko rzucił stażyście na bezpłatnym stażu kilka hasełek i sam to zrobił. Właśnie tak was traktują. Same banialuki. Przez pięć lat nawet nie kiwnęli palcem, wszelkie wyższe urzędy obsadzili swoimi ludźmi, by zapewnić im dojście do kasy i nie łudźcie się, że kogoś będą rozliczać. Nawet nie jest mi żal fanatycznych naiwniaków.

  • @Złodziejaszek
   Jak pójdą siedzieć, skoro dla sądów z najwyższej kasty OTUA wszyscy niewinni?

  • Proponuje zawczasu robic zapasy ze szczawiu bo moze zabraknac i bedziesz wyl z glodu idioto

 8. Błońskaciekawe jakby reprezentowała kraj. Kabaret każdego dnia ale przynajmniej byłoby wesoło a Trzustkowski typowy showman z niegasnącym uśmieszkiem.

 9. Granice otwarte jeżeli nie będzie co do gara wrzucić.Tak pewnie gospodarka padnie a jeżeli nie to ludzie za darmo będą pracować ? Rząd musi zatrzymać ludzi w kraju aby odprowadzali podatki a zatrzymać może jedynie wynagrodzeniem za pracę także nie widzę tego pustego gara:)

 10. A komentarze typu idioto itp.pokazują tylko że ludzie nie mają argumentów więc atakują ale taki atak to nie atak, straszna słabizna i miernota wyzywając kogoś kto ma inne zdanie, powiedziałbym że nawet jest to pewne ograniczenie umysłowe skoro tak ciężko zrozumieć że nie każdy myśli tak samo i ma prawo do innego zdania.Pozdrawiam

 11. I to jest wiarygodność dziękujemy Prezydentowi i zjednoczonej prawicy.Nie to co platforma zaraz po wyborach podwyższyła wiek emerytalny dlatego mamy czarno na białym kto stoi za obywatelami a kto za mafią

  • Sprawdź sobie jakie ustawy są głosowane i jakie są w planie na najbliższe miesiące, a potem jeszcze raz przeczytaj to co napisałeś :)

   PiS i Duda stoi za obywatelami? To wytłumacz mi dlaczego każdy obywatel nie dostanie tego bonu? Po co ten podział na „tym damy”, a „tym nie”? Jesteś w stanie to wyjaśnić? Co napiszesz? Że bogaci mają kasę i im nie potrzeba? To prawda, że oni sobie poradzą, ale wystarczy dać ludziom uczciwie zarobić i żadne rozdawnictwo nie będzie potrzebne. Mniejsze podatki automatycznie powodowałyby więcej pieniędzy w kieszeni obywatela, ruch w gospodarce i obrót pieniądza, a tak rozdawnictwo od wielkiego dzwonu jak w tym przypadku i potem grzanie w TVPIS non stop, że Polacy się bogacą, bo bon dostali. Totalny bullshit. To jawne oszustwo.

  • @Pendzel
   Powiedz „Uczciwemu przedsiębiorcy” aby dał ci uczciwie zarobić, to zarobisz od niego ale w ryja i na drugi dzień do pośredniaka marcelem pojedziesz. Co ma państwo do tego? I tak już podwyższyli minimalną pensję i to znacznie.

  • PUP, podwyższenie minimalnej można uznać za plus, gdy ceny nie skaczą, bo wtedy człowiek ma więcej w portfelu i może sobie na więcej rzeczy pozwolić. Co z tego, że sucha liczba ładnie wygląda, gdy wartość nabywcza pieniądza leci na ryj?

   Pytasz, co państwo ma do tego? Dużo. Jeszcze przelew z pensją nie doszedł Ci na konto, a już na dzień dobry część jest Ci zabierana, tak samo pracodawcy. Na umowie sumy ładnie wyglądają, ale pamiętaj, że na rękę dostaje się mniej i Ty pytasz, co ma do tego państwo? Nie bądź naiwny i pomyśl trochę.

   Zwiększenie minimalnej to w gruncie rzeczy plus dla polityków, gdyż na więcej mogą ciąć pracowników i pracodawców. Przecież to takie proste.

  • @Pendzel
   O tym jak wygląda struktura płacy, to nie musisz mi tłumaczyć, bo zajmuję się ty od lat. Wyobraź sobie, że wiem nawet co to jest brutto-brutto. Dla laików jest to pensja brutto pracownika + narzuty pracodawcy. A powracając do meritum. Kupowałem żarówkę dwa lata temu za 13 zł, kupiłem i teraz tę samą za 13 zł. Cukier jest po 2,50 zł, a był przecież okres kilka lat temu, że jego cena była ponad 5 zł. Masło jak kupisz 3 szt. to po 2,50 wychodzi. Gałkę mozzarelli, jak się kupiło w sobotę 4 gałki, to po 1,49 zł. Piwo od lat w tej samej cenie, a nawet tanieje, podobnie z winem. Wódka po 10 latach zdrożała o 2 zł, ale bez przesady, skoro za 45 min. pracy można ją kupić. Czekolady wedel i wawel po 2,50. Owszem, usługi zdrożały, chleb, ale piekarz też musi zarobić na siebie.
   Nie rób paniki z cenami, bo źle nie jest i z pewnością można kupić wiele więcej za pensję, niż jeszcze kilka lat temu.

  • Nie robię paniki z cenami, stwierdzam po prostu fakty. Co do cen alkoholu to w zasadzie większość tego typu wyrobów poszła w górę z uwagi na sukcesywne podnoszenie akcyzy. Piwo od lat w tej samej cenie? Piwo tanieje? Jakie konkretnie. Rzuć kilkoma przykładami.

   Oczywiście, gdy pojedzie się do supermarketu i są jakieś promocje, że weźmiesz kilka cztero czy sześciopaków to cena za butelkę czy puszkę wyjdzie przyzwoita, ale patrząc na pojedyncze sztuki to ceny poszły w górę.

   Jeszcze jakiś czas temu biedronkowy vip latał za 1,70. Jak brało się czteropak to za puszkę wychodziło 1,49 za sztukę, a dzisiaj za jeden płacisz 1,99 zł. Z rok temu albo dwa w biedronce ośmiopak żubra można było kupić za 16 zł czyli wychodziło 2 zł za sztukę, a teraz jak bierzesz ośmiopak to wychodzi 2,15 za sztukę.

   Wiadomo, nie są to podwyżki o 100 czy 200 procent, ale są one zauważalne i osobiście nie spotkałem się z piwem, które by staniało tak jak napisałeś. Nawet vip biedronkowy poszedł w górę, a to niska półka, więc jakieś koncerniaki tym bardziej. O piwach regionalnych nawet nie wspominam.

   Co do win to zależy. Ceny skaczą, ale jak jest promocja to nie jest tak źle. Nawet amarena podskoczyła :)

   A co do cen wódki to pamiętam, że 10 lat temu szło się do biedronki i połówka Soplicy kosztowała 17 zł bez promocji czy kart. To była regularna cena za sztukę, a teraz za połówkę tam się płaci w okolicach 22 zł i to z tych tańszych, gdzie w innych sklepach za ten sam produkt krzyczą więcej.

   Czekolady, sery, jogurty może tak nie skaczą i przy promocjach cena jest w porządku, ale co do cen alkoholu to te ogólnie będą rosły, bo rządzący będą chcieli skądś wydębić kasę na swoje rozdawnictwo. Teraz narzekamy, że przez ostatnie lata ceny tych wyrobów poszły w górę, ale za rok czy dwa będą jeszcze wyższe. Takie realia.

  • Precz z Platforma, Wiwat Prezydent Duda, Wiwat Premier Morawiecki, Wiwat Prezes Kaczynski, Wiwat PIS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here