Co z fotoradarem Straży Miejskiej?

13
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z początkiem stycznia straże gminne i miejskie straciły możliwość kontroli fotoradarowej kierowców. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów uchwalonych przez rząd PO-PSL wyłączne prawo do korzystania z fotoradarów stacjonarnych ma obecnie Inspekcja Transportu Drogowego, zaś mobilnych – policja. Co dzieje się z nowodębskim fotoradarem?

Odebranie strażom miejskim możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców jest realizacją postulatu Najwyższej Izby Kontroli, która w 2014 r. wskazała, że działania wielu funkcjonariuszy obsługujących te urządzenia podyktowane są chęcią pozyskiwania pieniędzy dla gminy. Niedziałające dziś samorządowe rejestratory  prawdopodobnie nie wrócą do życia. Gminy w całej Polsce nie wiedzą co zrobić z nieczynnymi urządzeniami.

W chwili obecnej fotoradar Straży Miejskiej przechowywany jest w pomieszczeniu gospodarczym formacji. Nowodębscy strażnicy przeprowadzili rozeznanie czy jest możliwość zbycia urządzenia lecz na chwilę przygotowywania tej odpowiedzi nie ma chętnych do jego zakupu. Jedynym podmiotem uprawnionym do używania urządzeń samoczynnie rejestrujących wykroczenia w ruchu drogowym jest Inspekcja Transportu Drogowego (ITD). Tam też zostało skierowane pismo w tej sprawie. Póki co nie ITD nie przedstawiło Gminie żadnej oferty. Zdaniem Straży Miejskiej  możliwość ustawiania fotoradaru na drodze krajowej nr 9 w bardzo dużym stopniu przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym samym spełnił on swoje zadanie, ponieważ głównym jego celem była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym na tej właśnie drodze. Nie wiemy czy radar „odpracował” koszty swojego zakupu.

/info

13 KOMENTARZE

 1. Zróbmy Gminny konkurs na rzucanie czym popadnie, radarerm będziemy mierzyć prędkość rzucanego przedmiotu. Będzie fajnie zobaczycie…

 2. Na pewno w największym stopniu przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa robiąc fotki koło kościoła w Tarnowskiej Woli w kierunku Tbg. Koniec terenu zabudowanego, początek lasu, a oni otwierają tam zakład fotograficzny. Jak dobrze, że już skończyła się ta samowolka.

 3. A może by tak w porozumieniu z ITD zamontować ten fotoradar jak wcześniej proponowano w osiedlu-Dęba obok szkoły i przedszkola. Tu jest największe zagrożenie. Burmistrz i radni powinni w porozumieniu z ITD poczynić starania .by tam stanął.

 4. Panie redaktorze, trzeba się troszkę doinformować, bo już jakiś czas temu ITD odrzuciła wnioski około stu gmin (wszystkich, które złożyły takowe podania) o odkupienie od nich fotoradarów, tym samym zaznaczając, że żadnych fotoradarów od gmin nie odkupi, gdyż wiązałoby się to z przebudową systemu automatycznego monitorowania ruchu drogowego CANARD, a to im się najzwyczajniej nie opłaca. Dlatego radar pójdzie do magazynu, ewentualnie za granicę. Czy odpracował koszt zakupu ciężko powiedzieć. Raczej tak. No bo to wychodzi 300 mandatów po 500zł. Ale tego nigdy się nie dowiemy, bez obaw. :)
  Zachęcam pozostałych komentujących do podrzucania swoich pomysłów na wykorzystanie tego urządzenia, tak jak zrobił to @Rozbawiony. Przynajmniej się pośmiejemy.

  • To ja może zapytam inaczej:
   Co teraz ze Strażą Miejską
   proponuje Adminowi założyć nowy temat
   Przecież to jest jedno wielkie nieporozumienie
   a teraz jak nawet z radarem nie postoją to już w ogóle porażka
   Pozdrawiam i czekam na dyskusje odnośnie Straży Miejskiej

 5. Sugeruję ustanowić komisję, która za pomocą tegoż urządzenia zbada które pomysły szybciej przychodzą do głowy urzędującym władcom – pazerności czy głupoty……..

 6. Jak to wytłumaczyć?
  Tu dyskusja na całego i to bez żadnych zabiegów inicjujących. Ponadto jasne i klarowne stanowisko mieszkańców o likwidacji formacji. Natomiast przy ul. Żeromskiego słabiutko, pomimo ogromu zaangażowania władzy i sprzyjąjącej jej ostatapnio infonowadeba.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here