SAMORZĄDY OTRZYMAŁY 10,5 MLN ZŁOTYCH NA POLITYKĘ SENIORALNĄ

24

Ponad 10,5 mln zł to kwota, jaką podkarpackie samorządy otrzymały w 2022 r. na realizację zadań z zakresu wsparcia seniorów. To środki m.in. na utworzenie klubów Senior+, świadczenie usług opiekuńczych w ramach programów: „Opieka 75+” i „Korpusu Wsparcia Seniorów”.

O szczegółach realizowanego wsparcia mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej.

– Na Podkarpaciu, podobnie jak w całej Polsce, liczba seniorów wzrasta, w związku z tym państwo nie ustaje w trosce o zapewnienie dobrych warunków bytowych dla tej grupy. W naszym województwie z budżetu państwa została w ostatnim roku przeznaczona kwota przekraczająca 10,5 mln zł na zaspokajanie różnych potrzeb osób w wieku senioralnym. W tym kontekście ważne są kluczowe programy rządowe służące wsparciu seniorów, tj. program wieloletni „Senior+” czy program „Opieka 75+” – powiedziała wojewoda podkreślając, że samorządy z terenu województwa podkarpackiego chętnie sięgają po środki finansowe, które służą realizacji programów wspierających seniorów.

– Przede wszystkim stawiamy sobie jako rząd za cel to, aby seniorzy jak najdłużej przebywali w swoim środowisku i temu celowi służą różne formy wsparcia kierowane za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej  z terenu naszych gmin – dodała Ewa Leniart.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Małgorzata Dakowska dodała, że w 2022 r. wojewoda przeznaczyła na realizację programu z obszaru wsparcia działań innowacyjnych skierowanych do środowisk zagrożonych bezradnością w sprawach opiekuńczo-wychowawczych kwotę 800 tys. zł.

W ramach konkursu 18 podmiotów, w tym uniwersytety trzeciego wieku, parafie i stowarzyszenia  otrzymały środki na wsparcie działań, które mają służyć seniorom – zaznaczyła dyrektor Dankowska.

W sumie jednostki samorządu terytorialnego województwa  podkarpackiego otrzymały na realizację zadań związanych z udzielaniem wsparcia osobom niepełnosprawnym i starszym:

 1. Dofinansowanie w ramach Programu Wieloletni „Senior +” na lata 2021-2025 – łączna kwota 4 388 tys. zł dla 46 gmin , w tym na tworzenie nowych kwota 735 tys. zł dla 4 gmin;
 2. Dofinansowanie w ramach Program „Opieka 75+” – kwota 1 mln 611 tys. zł dla 40 gmin;
 3. Dofinansowanie w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” – kwota
  4 136 tys. zł dla 84 gmin;
 4. Dofinansowanie programów z obszaru wsparcia działań innowacyjnych skierowanych do środowisk zagrożonych bezradnością w sprawach opiekuńczo-wychowawczych lub mających na celu aktywizację osób starszych –– kwota 384 tys. zł  dla 18 podmiotów.

Program Wieloletni „Senior +” na lata 2021-2025

Jednym z głównych działań sprzyjających poprawie jakości życia osób starszych jest realizowany program wieloletni „Senior+”. W ramach modułu 1 tegorocznej edycji
w województwie powstaną 4 nowe kluby Senior+ z łączną liczbą 79 miejsc.

W Programie uczestniczy 46 gmin z naszego województwa. Jego celem jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia lokalnych dziennych domów i klubów „Senior+” umożliwiające zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów, poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w placówkach „Senior+”.

Środki z Programu przeznaczone są na tworzenie nowych ośrodków wsparcia (moduł 1) oraz na zapewnienie funkcjonowania już istniejących ośrodków wsparcia (moduł 2).

Program „Opieka 75+”  

W 2022 r. na realizację usług opiekuńczych w ramach programu „Opieka 75+” gminy otrzymały dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 1 mln 611 tys. zł. Beneficjentami programu jest 531 mieszkańców Podkarpacia w wieku 75 lat i więcej, na rzecz których gminy województwa podkarpackiego planują zrealizować 124 106 godzin usług opiekuńczych. Do realizacji usług opiekuńczych w oparciu o założenia Programu przystąpiło 40 ośrodków pomocy społecznej.

Program ”Opieka 75+” umacnia gminy województwa w realizacji usług opiekuńczych. Dzięki dodatkowemu wsparciu środkami budżetu państwa jednostki mogą zabezpieczyć podstawową opiekę nie tylko nowym świadczeniobiorcom, ale także zwiększyć wymiar usług już świadczonych. Poprawia to nie tylko komfort życia, ale także bezpieczeństwo osób starszych. Dla wielu z nich skorzystanie z usług opiekuńczych stanowi jedyną możliwość pozostania w środowisku własnego zamieszkania i opóźnienia momentu, w którym konieczne będzie zapewnienie im stałej opieki instytucjonalnej.

Dzięki wdrożeniu Programu ”Opieka 75+” gminy otrzymują wsparcie budżetu państwa w finansowaniu zadania własnego o charakterze obowiązkowym. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych, wiejskich gmin, których możliwości finansowe są bardzo ograniczone.

Program „Korpus Wsparcia Seniorów”

W tym roku na realizację działań w ramach Programu  gminy otrzymały dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 4 136 189 zł. Do realizacji zadań przystąpiło 84 gmin (ośrodków pomocy społecznej).

Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy, wpisujących się we wskazane w programie obszary oraz poprawa poczucia bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

24 KOMENTARZE

 1. Otrzymały? To brzmi tak jakby jakiś polityk wyciągnął te pieniądze ze swojej kieszeni i je zwyczajnie dał, ale przecież tak nie było. Komu te pieniądze zostały zabrane?

 2. Wydają pieniądze na seniorów a i tak seniorzy nagadują że PiS jak on zły itp ale jak 13 i 14 biorą i grzą się po sanatoriach, po imprezkach to jest dobrze zresztą widać w Nowej Dębie jak działa PZERII teraz porobili się Ekipy bogatych imprezy wczasy itp jedni i te same czyli najbogatsi inni są niby w związku ale jak chcą jechać to już nie ma miejsc jedna wielka Ustawka aż się nie chce chodzic na takie spotkania

  • Seniorka,jaki masz problem?Zacznij działać,zaangażuj się w pracę społeczną na rzecz seniorów.Wejdź do składu zarządu rejonowego w Nowej Dębie,wygryź wiecznego działacza społecznego JW i uczyń nowodębskich seniorów szczęśliwymi i zadowolonymi z Twoich działań.Szybko przekonasz się jacy to są nowodębscy seniorzy.

  • Pana JW nie da się niestety wygryźć bo za nim stoją m.in królowie z kwiaciarni i nawiązując właśnie do tego jak rządziła pani Śp Józefa była równość niebyło lepszych i gorszych bogaci i biedni a teraz proszę Jasiu prezes i jest podzielenie.Choćby człowiek chciał cokolwiek działać to i tak wiadomo będzie potraktowany jak najgorszy bo tu jest jedną wielka USTAWKA

 3. anonim do anonima i torunkiego. Twoje anonimie pieniadze oddadza Ci w emeryturze, i nie daj boze w choobie, toronskiemu nie POwie, ze „piniiedzy nie ma i nie bedzie”.

  • Podobno już kupił w okolicy, gdzie planują budowę elektrowni atomowej. Cóż za zbieg okoliczności. Planują, w Ostrołęce też planowali, miliony z publicznej kasy w błoto, nie pierwsze nie ostatnie. Kabaret, kto żyje w Polsce ten się w cyrku nie śmieje.

 4. Pomoc tylko jest dla seniorów jeszcze sprawnych fizycznie, lubiących się zabawić, wypić, wczasować i wycieczkować, ale dla niedołężnych niestety już takowej pomocy nie ma! Śmieszne to wszystko, może nie śmieszne, ale żałosne!

  • @ jola,trafione w punkt a przykładem jest np.senioriada.Tańce,hulanki ,swawole sprawnych ruchowo seniorów, natomiast mniej sprawni ruchowo seniorzy siedzą na przyblokowych ławkach.O tych nowodębska Rada Seniorów na czele z SH zapomniała.Cóż,takie osoby nie są medialne,a i trzeba by ruszyć dupsko aby do nich dotrzeć.

 5. Spółdzielczy z Tarnobrzega odpada bo obsługuje tylko bloki spółdzielcze

  • Jest tylko musisz mieć 2 widerka i chochelke, w mopsie rozdają po 3 Giga za free. Także pytaj Leszkowskiego

 6. Bo dajmy na to taki senior pójdzie do urny i zagłosuje. A taki leżący raczej nie, więc nie ma z niego pożytku. No i ta zgraja pierwszych na pewno zaprosi długopisa i świtę na darmową pochlajkę i będzie im same komplementy prawić oraz bezkrytycznie słuchać ich sentencji i porad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here