Ujawniamy frekwencje radnych za mijający rok. Niektórzy praktycznie nie uczestniczą w obradach!

23

Postanowiliśmy sprawdzić jak nowodębscy radni wywiązują się ze swoich obowiązków. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do podstawowych zadań samorządowców należy uczestnictwo w sesjach organu uchwałodawczego. Zbadaliśmy jak rajcowie realizują powierzone im zadania i przeanalizowaliśmy ich udział w sesjach radny miasta.

W mijającym 2023 roku odbyło się 15 sesji Rady Miejskiej.  Frekwencja przedstawia się następująco:

Lp   LICZBA NIEOBECNOŚCI
1 Gazda Tomasz 12
2 Tłusta Helena 9
3 Kopeć Marek 9
4 Tomczyk Marian 8
5 Rawski Stanisław 7
6 Chmielewski Michał 4
7 Dryka Tomasz 4
8 Wolan Tomasz 1
9 Diektiarenko Damian Obecny na wszystkich sesjach
10 Dziemianko Tomasz Obecny na wszystkich sesjach
11 Kopeć Tomasz Obecny na wszystkich sesjach
12 Serafin Łukasz Obecny na wszystkich sesjach
13 Skimina Stanisław Obecny na wszystkich sesjach
14 Grzęda Paweł Obecny na wszystkich sesjach
15 Kopeć Hubert Obecny na wszystkich sesjach

Powyższe zestawienie oparte jest o dane przedstawione przez Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba.

 

Ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Ponadto ten sam akt prawny obliguje samorządowców do utrzymywania stałej więzi z mieszkańcami oraz ich organizacjami.

WARTO WIEDZIEĆ! Na mocy prawa, Pracodawca obowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy. Radny nie może więc tłumaczyć swojej absencji faktem, że jest zatrudniony na etacie i przez to nie pasuje mu godzina zwołania sesji. Zobacz art. 25 Ustawy o samorządzie gminnym.

Jeżeli więc stan zdrowia, sytuacja rodzinna lub zawodowa, cechy charakteru lub usposobienie nie pozwalają radnemu na rzetelne wypełnianie swoich obowiązków wydaje się, że zasadnym byłoby rozważenie rezygnacji z piastowanej funkcji (co miało już miejsce w bieżącej kadencji). Trzymanie mandatu radnego „na siłę” lub „na złość” ma się nijak do troski o dobro wspólnoty samorządowej.

23 KOMENTARZE

  1. Nie chodzą na sesje a jak raz na ruski rok przyjdą to się awanturują że czegoś nie wiedzieli i że w ich okręgach wyborczych nic się nie dzieje…

    • Ba! Nie chodzą na sesję ale awanturują się że zbyt mało jest komisji… na które też nie chodzą :D :D :D

  2. W dzisiejszych Nowinach (środa 13.12) jest o rankingu gmin robionym corocznie przez WSZiA w Rzeszowie. Ranking jest prosty, w każdej kategorii zestawiają twarde dane (pewnie z GUSu), czasem robią jeden parametr łącząc kilka szczegółowych GUSowskich. Dęba mimo przemysłu, w tym zbrojeniowego, akcji osadniczej na potrzeby nowej jednostki jest tam niewidoczna.

    To pokazuje jeszcze bardziej od powyższej tabeli z obecnościami, jaką katastrofą dla miasta było 20 lat męczenia buły przez amatorski komitet śpiewu i tańca Wieśka. Ulica Śmiśniewicza odbudowana przez nową ekipę w radzie jest przywracaniem stanu działającego w latach 1990-tych!!! Takie Wiesiek tancerz w sukmanie zrobił zaległości. Mając premię z armii trzeba ją zużywać na odbudowywanie po stratach, a nie nadbudowywanie nowego na starym.

    • Lapy precz od burmistrza Ordona Takiego jak on to nie było i nie będzie Jak go braknie latami będziemy wspominać te czasy pod jego władza wnukom naszym będziemy opowiadać te historie o jego wielkości i poświęceniom dla naszej społeczności. Mam nadzieje ze już niedługo powstanie na terenie paulosowki muzeum na jego część bo to w obecnej chwili rzecz najważniejsza by to muzeum było wizytówka naszej miejscowości by tłumy z całej Polski zjeżdżały do nas by podziwiać dokonania pana Wiesia byłaby to wielka atrakcja turystyczna. Wiwat Wiesio nasz Imprarator!!!!

  3. Pitu, pitu. Wolę radnego nieobecnego kilka razy, niż gadającego głupoty co każdą sesję. A tematów było dużo: LGBT, koronawirus, itd.

    • Kto się angażuje w pracę to widać efekty w okręgu wyborczym. Kto się dostał do rady, by tylko tam figurować i brać kasę to niestety w okręgu nic się nie robi!

  4. To teraz poproszę podać na ilu dyżurach był przewodniczący rady , tak dla równowagi, bo powinien pelnic taki dyżur w urzędzie chyba raz w tygodniu .A może rada z tego obowiązku go zwolniła swoją większością głosów..No bo któżby tam takich wyborców chciał wysłuchiwać. Wszak radni jako wybrańcy wiedzą lepiej.

  5. Marian z Helką i Kosmitą wnieśli uchwałę o obniżce diet do kwoty która nie starczy nawet na paliwo. Gdy dostali te obniżkę, dotarło do nich że taka stawka nie ma sensu. Zamiast wnieść kolejną uchwałę która racjonalizuje i naprawia ich błąd to zaprzestali uczęszczania na obrady. I pomyśleć, że oni tak od 89 roku z Ordonem i Sudołem na czele zarządzają miastem, gminą i powiatem. Niech się coś wreszcie zmieni.

    • Sudoł to się przynajmniej nie patyczkował. Razem z powiatowymi radnymi zamiast obniżać sobie diety i wynagrodzenia to wywindowali je pod sufit. Sudoł wie jak się ustawić. Praktycznie całe życie funkcjonuje na koszt podatników.

  6. Przecież oni dopiero biorą diety za nic nierobienie. W ogóle po co ta fikcyjna funkcja istnieje? Ktoś wie ?

  7. Tacy ludzie właśnie, jak wyżej wymienieni, którzy brali udział w każdej sesji rady miasta powinni dostać premie a ci którzy nie uczęszczali na sesje za często powinni się na te premie złożyć Taka prawda

  8. Znając życie ci pierwsi z listy zostaną ponownie wybrani za rok. Kto rozliczy radnych z ich obietnic, kto o nich pamięta? Wybory samorządowe to taki „konkurs piękności” kto obieca więcej.

  9. Szkoda że portal nie pisze o sytuacji Szkoły w Alfredówce, że NSA wydał kolejny wyrok w sprawie unieważnienia uchwały Rady Miejskiej w sprawie likwidacji szkoły i w uzasadnieniu wytyka mnóstwo rażących błędów popełnionych przez likwidatorów szkoły …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here