OSZUSTWO NA KRYPTOWALUTY. MIESZKANIEC TARNOBRZEGA STRACIŁ BLISKO 80 TYS. ZŁOTYCH

6

61-letni mieszkaniec Tarnobrzega, korzystając z oferty inwestowania w kryptowaluty, padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna został zmanipulowany przez przestępców i zainstalował oprogramowanie AnyDesk do zdalnego łączenia się z komputerami. W ten sposób stracił blisko 80 tys. złotych. Policjanci apelują o szczególną rozwagę i zdrowy rozsądek.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą przyjęli zawiadomienie o popełnieniu oszustwa, przy pomocy aplikacji internetowej AnyDesk. Pokrzywdzonym jest 61-letni mieszkaniec Tarnobrzega.

Funkcjonariusze ustalili, że w ubiegłą środę, mieszkaniec Tarnobrzega, w trakcie przeglądania Internetu, natknął się na artykuł dotyczący inwestowania w kryptowaluty. Skuszony ofertą, postanowił zainwestować niewielką kwotę w dolarach. W ofercie znajdował się baner reklamowy, po kliknięciu którego tarnobrzeżanin wpisał swoje dane. Natychmiast skontaktowała się z nim kobieta podająca się za konsultantkę. Oszustka poinformowała 61-latka, że zainwestowanie 250 dolarów może odbyć się poprzez pobranie oprogramowanie AnyDesk.

Ofiara została poinformowana przez „konsultantkę”, jak i gdzie ma się zalogować, a po przelaniu pieniędzy zapewniła, że w jego imieniu, będzie dokonywać inwestycji. Następnego dnia tarnobrzeżanin odebrał telefon od mężczyzny, który z kolei podał się za analityka kryptowalut. Mężczyzna polecił mu, aby zalogował się na swoje konto w banku i zainstalował aplikację AnyDesk „zdalnego pulpitu”, tym razem na telefonie.

Mieszkaniec Tarnobrzega zmanipulowany przez kolejnych rozmówców, podał cztery pierwsze numery ze swojej karty płatniczej. Zainstalowane oprogramowanie przechwyciło jego login i hasło. Kiedy po pewnym czasie pokrzywdzony zalogował się na swoje konto bankowe zauważył, że trzykrotnie zostały dokonane przelewy na kwotę 20 tys. zł, a na realizację czekała już czwarta transakcja. Mężczyzna stracił blisko 80 tys. złotych.

Policjanci ostrzegają:

Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator.

Oszuści proszą o zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu i zalogowanie się na konto bankowe. Najczęściej ofiara kuszona jest obietnicą szybkich zysków.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu swojego konta bankowego i danych do logowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo.

6 KOMENTARZE

 1. Nawet nie żal mi tego typu idiotów. Pieniądze zarabia się uczciwą pracą, ale jak zwykle kolejny przypadek, gdzie typ chciałby zarobić za nic nierobienie. Buahahaha.

  Inwestowanie, giełda czy innego rodzaju akcje tylko z zaufanymi osobami.

  • Za uczciwą pracę w tym kraju, to możesz jedynie skazać się na wieczną wegetację i obietnicę nagrody „w niebie” haha

 2. Najlepsze jest państwowe oszustwo na inflacji na złotówce w 2020 r., bo prywatne oszczędności znikają, a nikt nie protestuje konkretnie przeciwko polityce monetarnej

  • Nie rozumię – jak to „państwo” oszukuje? Ty tak na poważnie?
   Czy nie było jasno powiedziane przed wyborami że będzie obniżenie wieku emerytalnego? Że będzie 500 zł za nicnierobienie od każdego dziecka? Że będzie 12, 13-ta emerytura? Że będzie podniesienie minimalnych zarobków (wiadomo że to pracodawca będzie płacił a nie rząd, dlatego będzie musiał podnieść ceny). Miało być nawet 4000…

   No to jak cię państwo oszukało? Kto wybrał rząd – UFOludki? Ty nie głosowałeś? Wyraźniej już nie mogli ci powiedzieć: głosuj na nas a my tymi działaniami doprowadzimy do inflacji. Może nawet do hiperinflacji. Dodatkowe pieniądze które nie są wynikiem wzrostu produktywności zawsze powodowały, powodują i będą powodowały inflację. Czego tu nie zrozumiałeś?
   Ja tu oszustwa nie widzę. Wszystko było wyłożone jak na tacy. Zarobić mogli na tym tylko ci którzy mają dzieci i obecni emeryci. Ale też do czasu. Dopóki inflacja tych dodatków im nie pożre…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here