Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?
Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!
Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.
Zwłaszcza, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.
Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)
- Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia
Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.
PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.
Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.
- Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy
Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.
PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
- Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.
PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.
Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów
W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:
- od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
- w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe
Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)
Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.
PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:
- powrotu z zagranicy
- kontaktu z zarażonym
– Ty również będziesz musiał ją odbyć.
Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:
- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.
Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.
2 metry – minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku będą:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Urzędy na pracy zdalnej
Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.
Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)
W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.
PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.
Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.
Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)
Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:
- stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
- pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
pytanie: czy zakaz dotyczy ogrodów działkowych ROD? ktoś się orientuje?
Od kiedy Pisuary czytają konstytucję ? Kiedy tylko zmieni się władza to wszyscy powinni zgnić w więzieniu.
Jarek nie – bo on nic nie podPisuje :) ma takie kukiełki, które tańczą jak on pociągnie za sznurki.
Na głównej stronie PZD jest info z 1.04.20 oraz kilka innych wprowadzonych zasad..
Powinni wprowadzić stan wyjątkowy, ale że trzeba wybory zrobić za wszelką cenę to nie decydują się na taki ruch. Banda clownów. Co im szkodzi? Przecież to nie są wybory parlamentarne, gdzie mogliby zabiegać o większość konstytucyjną i wtedy byłbym w stanie zrozumieć chęć ich przeprowadzenia w terminie za wszelką cenę, ale to są przecież tylko prezydenckie, gdzie i tak wygra długopis. Zerowa konkurencja, więc skąd u nich takie parcie w tym temacie? O co tu chodzi? Dykta.
Poczytaj konstytucję, a dowiesz się , że nie chodzi o wybory, ale budżet… w skrócie: podmioty gospodarcze mogą ubiegać się o odszkodowania za straty poniesione podczas takiego „stanu”, wyobraźmy sobie , że potrwa on miesiąc lub dłużej: roszczenia w dziesiątkach miliardów, a wyroki wiadome do przewidzenia, bo znamy nastawienie sądów do rządzących…
Sam sobie odpowiedziales ze nie jestes zrozumiec to czemu pytasz?
Mam 17 lat i nie mogę sama wyjść z domu a osoby starsze które wgl nie powinny wychodzić mają tyle „udogodnien”! Gdzie idąc dziś do sklepu ok 12 na mieście w większości starsze osoby które sobie spacerują robią zakupy po 1, 2 rzeczy, siedzą i rozmawiają na ławkach.. My siedzimy w domach dla nich a oni korzystają jakby się nic nie działo… :/
Jeszcze nie wiesz dlaczego tak jest? starsze osoby chodzą na wybory i to wszystko wyjaśnia, dziękuję.
A gdzie ty Isabell chcesz iść ? Do lekarza ? Wyskrobać się ? Siedź w domu przy garach i obieraj ziemniaki jak ci się nie chce uczyć !
Tobie mózg wyskrobali pajacu
Nie martw się nie zaniedbuje nauki ani obowiązków domowych. Wręcz przeciwnie.. I czekam tym razem na zakazy dla seniorów!! Bo narzeka się na młodzież która robi co robi (ok też mi się to nie podoba i wiem że źle robią) ale na seniorów nikt nic nie mówi a żyją jak wcześniej..
Wiecie dlaczego tak jest bo stare balkony się nudzą i szukają rozrywki w sklepach
Zaczym ta kolejka stoi, po wirusa po wirusa,a kto w tej kolejce stoi idioci idioci
Nie udało się rodzicom, nie udało się nauczycielom, to w końcu sam premier musiał kopnąć w dupę gimbazę . Brawo ! Udało się
I te stare balkony złapią i zaraża tych młodych bo im wszystko wolno chodzą na potęgę teraz jeszcze sklepy dla nich to będą chodzić i roznoscić bo to ICH godzina nasz rząd to porażka czekam na Kaczyńskiego niech idzie do sklepu ….
I tak na Podkarpaciu jest największa umieralność, bo wynosi 4%, nawet na śląsku 3, a na Mazowszu tylko 1,4% . W końcu jestesmy najlepsi , szkoda tylko ,ze w umieraniu.
w tym nowodebski szpital jest najlepszy a w tarnobrzegu od wczoraj jest dwoje zarazonych
prezes ma gdzieś i tak mu wszystko dowiozą :) czekajcie aż znowu będzie bezrobocie 18%. Fajnie będzie.
nawet 500+ wam nie pomoże:)
Zarazeni sa w Powiecie a nie w Tarnobrzegu , moga byc z Nowej Deby
Do Isabella
Szkoda że się niby uczysz bo nic nie rozumiesz.
Niech chodzą a potem chorują i kaput.
A po co wydawać na emerytury,i inne koszty wynikające z wieku.
Ty powinnaś się uchować bo kto będzie tyrał na taką czy inną kastę.
Issabel! Ty masz chyba pretensje ze tak późno sie urodziłaś…
W Biedronce totalny balagan,w srodku ponad 20 osob a czynne 2 kasy przed ktorymi co najmniej 5-6 osob,na zewnatrz scisk przed wejsciem bez zadnego odstepu wiec sie pytam gdzie jest Policja i jej dzialanie tak przed chwila szumne zapowiadane przez Ministra i Komendanta
Zalecenie od 10-12 to czysta kpina, nikt tego nie przestrzega a jesli zwróci się uwagę to patrzą jak gówniarze. W małym sklepie mięsnym na 5-6 metrach kw. 6 osób , gdy zwracam uwagę rozgdakane towarzystwo tylko się śmieje bo oni zaraz przecież wychodzą….kpina!!!