Na sesji nie tylko o budżecie

32

03-02-2012


Budżet gminy na 2012 rok to najważniejszy punkt poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Nowej Dębie. Podczas sesji przyjęto także szereg innych uchwał.

Radni uchwalili m.in Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2012 oraz Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii m.in. określające podział środków pochodzących z tytułu koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych. Realizacja zadań dotyczących profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz narkomanii prowadzona będzie zgodnie z priorytetami określonymi w załączniku do niniejszej uchwały, w szczególności poprzez: zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej, prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, w tym tworzenie warunków do organizacji zajęć pozalekcyjnych oraz wypoczynku dla dzieci i młodzieży,. udzielenie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie, podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów ustawy, zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem, prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Ponadto Rada Miejska zaakceptowała propozycje burmistrza w sprawie udzielenia 50 tys. dotacji celowej dla szpitala w Nowej Dębie na zakupy inwestycyjne z przeznaczeniem na zakup aparatury i sprzętu medycznego. Zgodnie z ustaleniami z dyrekcją szpitala środki te zostaną przekazane za zakup sprzętu ortopedycznego – poinformował podczas sesji burmistrz Wiesław Ordon.

Zgodnie z uchwałą podjętą na poniedziałkowej sesji samorząd Nowej Deby przekaże ponadto 7 tys. zł dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie z przeznaczeniem na zakup paliwa do samochodów służbowych będących na wyposażeniu Komisariatu Policji w Nowej Dębie. Radni uchwalili także. przekazanie powiatowi tarnobrzeskiemu 200 tys. zł na budowę chodnika w Alfredówce, w pasie drogi powiatowej relacji Alfredówka – Ciosy – Wydrza.

Podczas sesji przyjęto dwie uchwały ws. zaciągnięcia pożyczek na tzw. finansowanie wyprzedzające przebudowy zbiornika „Łuzyk” w Cyganach oraz termomodernizacji budynku Wiejskiego Centrum Kultury w Chmielowie na które gmina otrzymała dofinansowania z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Radni zgodzili się także wydzierżawić w trybie bezprzetargowym na czas nieoznaczony jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Cyganach część budynku Centrum Kultury Lasowiackiej oraz zdecydowali o podwyższeniu o kwotę 50 tys. zł kapitału zakładowego spółki PGKiM Sp. z o.o. w Nowej Dębie.

Młodzież na sesji

Podczas ubiegłorocznego Nowodębskiego Forum Młodzieży, uczniowie szkół gimnazjalnych wyrazili chęć zapoznania się ze sposobem pracy Rady Miejskiej i uczestniczenia w jej obradach. Ta bardzo ciekawa propozycja od razu znalazła zrozumienie, dlatego też władze miasta starały się umożliwić uczniom odrobienie lekcji z demokracji. Młodzież musiała trochę poczekać, gdyż warunki lokalowe uniemożliwiały zabezpieczenie miejsca tak dużej liczbie chętnych, bowiem chęć uczestniczenia w sesji wyraziło prawie 80 osób z terenu gminy. Oddanie do użytku Samorządowego Ośrodka Kultury pozwoliło na zapewnienie miejsca wszystkim chętnym i 30 stycznia gimnazjaliści z terenu całej gminy mogli uczestniczyć w bardzo ważnej dla mieszkańców sesji budżetowej. Młodzież w czasie sesji często komentowała między sobą przebieg obrad, a niektórzy próbowali nawet włączać się w głosowania podnosząc ręce do góry. Doceniając zaangażowanie młodzieży Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował iż po uzgodnieniu z dyrektorem SOSiR każdy uczestnik tej sesji w okresie ferii ma jeden darmowy wstęp na krytą pływalnię. Zostało to entuzjastycznie nagrodzone brawami przez młodzież. Zapoznanie z procesem uchwałodawczym w gminie jak również pracą radnych być może zaskutkuje większym zainteresowaniem młodzieży spawami samorządowymi.

Paweł Antończyk
/UMiG

0

32 KOMENTARZE

 1. [b]ECHO DNIA:[/b]

  [quote]Teraz za przykładem Tarnobrzega chcą iść inne samorządy. W piątek o rozstawienie koksowników w Nowej Dębie zaapelował radny Marek Ostapko.

  – Zwróciłem się z prośbą do Wiesława Ordona, burmistrza miasta i gminy oraz Jakuba Sudoła, prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie – mówi Marek Ostapko. – Jako najważniejsze miejsce wskazałem dworzec autobusowy. Zmarznięci podróżni, oczekujący na autobusy mogliby się choć trochę ogrzać. Takie rozwiązania sprawdzają się w innych miastach, a ponoszone koszty nie są wcale wysokie.
  [/quote]

  Link: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120204/POWIAT0304/646516175

  0
 2. [quote]#9 | aqq dnia 02/04/2012 11:23
  Marek S. nawet się tam znalaz[/quote]
  [b]To nie mój wpis,pojawiające się posty nie są mojego autorstwa. To jakiś złośliwy,farbowany ciul podszywa się pod moją ksywkę[/b]

  0
 3. [quote]A ten ostapko to co teskni za STANEM WOJENNYM ??????[/quote]

  Myślę, że tęskni za tym aby dbać o mieszkańców. Zaproponowane przez radnego Marka Ostapko ustawienie koksowników na przystanku w ND to b. dobry pomysł. Polecam wychylić nieco głowę poza ramy Nowej Dęby i zobaczyć jak się działa w innych miastach. Oto przykłady:
  1) Warszawa http://kontakt24.tvn.pl/artykul,koksowniki-na-przystankach-komunikacji-miejskiej,77359.html
  2) Bełchatów: http://kontakt24.tvn.pl/artykul,koksowniki-jak-co-roku-rowniez-w-belchatowie,173282.html
  3) Zgierz: http://kontakt24.tvn.pl/artykul,koksowniki-w-zgierzu,174370.html
  4) Tarnobrzeg: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120204/POWIAT0304/646516175

  0
 4. baaaardzo dobry pomysł!!!!ale jak mozna przeczytac w ECHU i zobaczyc na PSEUDO dworcu to ludzie nadal grzeja sie w poczekalni BIEDRONKA!!! skandal!!!! i tak jest od dawna. Jeszcze raz swietny pomysł p. Marku

  0
 5. A ta rozparta na krześle matrona , druga po lewek od Szurgocińskiego to nie Pani z urzędu która rzekomo twierdzi że nie ma dokumentów wywłaszczeniowych byłych właścicieli z nad bystrzka ? Jakoś archiwum w Sandomierzu twierdzi że Urząd nie oddał tych papierów do archiwum do tej pory …

  0
 6. @aqq tak to bywa upierdliwe ;)
  @ koksiak…. nareszcie ale pewnie można by to wpisać komuś na stałe w obowiązki ;)
  @ ponawiam pytanie o oświatę w gminie ;)

  0
 7. [quote]A ta rozparta na krześle matrona , druga po lewek od Szurgocińskiego to nie Pani z urzędu która rzekomo twierdzi że nie ma dokumentów wywłaszczeniowych byłych właścicieli z nad bystrzka ? Jakoś archiwum w Sandomierzu twierdzi że Urząd nie oddał tych papierów do archiwum do tej pory …[/quote]

  nie stresuj kobity, bo może nie wyrobić na zakrętach…w wekend
  "na wyjaśnienie wszystkiego przyjdzie czas, bzdurnych ****ochronów tyż"

  0
 8. Rewelacyjny komentarz odnośnie koksowników na stronie Echa Dnia. Kopiuje bo genialnie uzasadnia dlaczego mieszkańcy będą dalej marznąć:

  [quote] nie przeprowadzono kilkunstoletnich obserwacji temperatur o wchodach i zachodach słońca w miejscach w których ewentualnie stanąć by miały koksowniki, wiąże się to z ewentualnym oświetleniem wybranych pod koksowniki miejsc i godzinami "rozpalania i wygaszania" koksowników[/quote]

  Dla mniej kumatych chodzi o tłumaczenie wójta Ordona w sprawie oświetlenia ulicznego.

  0
 9. Takiego WOJTA to juz nie zobaczysz , nie bylo wczesniej i nie bedzie pozniej juz nigdy , problem w tym ze nie kazdy zasluguje na lepszegoB)

  0
 10. i takiego zastępcy wójta też nie było i nie będzie! ale szczęście na nas spadło, że mamy zaszczyt być pod ich łaskawym panowaniem!

  0
 11. TAK DOBREGO BURMISTRZA NIE BYLO , I JUZ NIGDY NIE BEDZIE, NASTEPCY CO PRZYJDA PO NIM MUSZA SIE WIELE NAUCZYC OD PANA ORDONA:|

  0
 12. Gdzieś na mieście słyszałem, że nasza najwyższa gminna władza postanowiła kupić strażnikom radar przenośny czy to prawda? Po co? niech może oni ruszą tyłki na miasto nie tylko w słoneczne dni, ale wieczorami i po nocach, zabrać im ten samochód niech się trochę poruszają…. radar ? na co im radar ludzi gnębić? A może lepiej wziąć przykład z innych miast i zlikwidować to co i tak żadnego pożytku nie przynosi tylko same straty. Dać te pieniądze Policji i efekty będą większe….

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here