Wystawy o okupacji sowieckiej i niemieckiej

30

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie wraz z Nowodębskim Towarzystwem Społeczno Kulturalnym zachęca wszystkich mieszkańców do zapoznania się z unikalnymi wystawami przygotowanymi przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie.

Pierwszą część wystawy można oglądać w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Mikołaja Reja 7 w godz. 8:00-15:00, drugą część na siatce ogrodzeniowej parku miejskiego. Celem jest przybliżenie wydarzeń, jakie miały miejsce na terenach, które obecnie wchodzą w skład województwa podkarpackiego, a w latach wojny znajdowały się pod okupacją sowiecką i niemiecką. Wystawy zatytułowane „Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1941” oraz „Życie na papierze. Niemiecka okupacja Rzeszowszczyzny w afiszach, obwieszczeniach i plakatach (1939–1944)” zostały uroczyście otwarte 2 września 2010 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Prelekcje na temat wystaw wygłosił pracownik IPN – Bogusław Kleszczyński. Temat nie jest nam obojętny o czym świadczyła liczba osób oglądających powyższe wystawy, które będą dostępne dla zainteresowanych do 25 września 2010 r.

UMiG

0

30 KOMENTARZE

 1. Aż zęby bolą… Miast krok naprzód – HISTORIA wraca .. W życiu najważniejsza jest pamięć – Trzeba kultywować itd/etc..
  A przecież można do usranej śmierci robić takie heppeningi – i co to wnosi? Dość! Te społeczeństwo nigdy nie wstanie z [color=#990000][b][size=16]kolan[/size][/b][/color] – jakie to przygnębiające…
  Tylko włosiennica na grzbiet i samoumartwianie – i permanentny kult porażek … Ile jeszcze pokoleń?? – Do Ostatniego [color=#990000]POLAKA?[/color]. Dość – naprawdę – dość…

  0
 2. a dlaczego nie mamy o tym mowic ? niech ludzie widza ja jestem dumny z histori mojego kraju ale oczywiscie ty pansa jestes za odrzuceniem swojej histori i przyjecie uni zniewalajacej nas kraj?

  0
 3. Oczywiście,że nie jestem ,psiakrew! Wqrw_a mnie kult cierpienia i ile jeszcze dziesięcioleci bedzie to trwać? Normalniejmy choć trochę..
  Kto gapi się za siebię nie dojrzy jak wykopią dołek przed/ nim – moje to jest he,he :)

  0
 4. Wnosi,dużo wnosi.Chociażby to żeby tacy jak Ty sanczo czy panczo nie zapomnieli swoich korzeni.Lecz dla takich osobników ważniejszy jest pełen kałdun i złotówka więcej od sąsiada.
  Jeżeli zęby Ciebie bolą to walnij tym pustym łbem o ścianę.Może pomoże.

  0
 5. baedziej bym wolal aby mi pokazano mordy ubekow z nowej deby,i mam pytanie czy bedzie nastepna wystawa od 1941 do 1989r okupacji sowieckiej ?? a moze jej nie bylo co komuchy?

  0
 6. [quote]Temat nie jest nam obojętny o czym świadczyła liczba osób oglądających powyższe wystawy, które będą dostępne dla zainteresowanych do 25 września 2010 r.[/quote]

  Szanowna Pani UMiG.
  Na poparcie tej tezy trzeba było pokazać więcej tych oglądających głów (nawet jakieś archiwalne, nikt by się nie połapał) a nie tylko torsy prelegentów

  0
 7. Niestety ja tez jestem zdania, że wspominanie takich rzeczy w sposób jaki to zostało zrobione (czyt. happeningu), nie jest dobrym pomysłem. Przecież to powinno być skierowane do młodych, uczniów gimnazjum i liceum. Lepszym pomysłem byłoby zorganizowanie takiej wystawy czy takich prelekcji w placówkach oświatowych z korzyścią dla młodych pokoleń.

  Proszę nad tym pomyśleć panie Rzemień, o ile Pan to przeczyta! :-)

  Pozdrawiam.

  0
 8. Wystawa jak wystawa i może ją oglądać lub nie. Problemem jednak jest to dla kogo otwarta jest ta wystawa – chyba dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej bo inni ludzie w tych godzinach pracują się uczą.

  0
 9. Czy idziemy na ekspozycję P Sudoła bo nas ciekawi bo jesteśmy związani z tematem czy tylko dlatego że Jurek znowu promuje rodzinny system walki z – [b]o przetrwanie[/b];) .Dostałem zaproszenie to idę udaję że rozumiem i że jest ciekawie , ale krew mnie zalewa jak po raz enty słyszę o tym samym i jedna myśl rozsadza mi czaszkę kxxxxxrwa co ja tu robię .:(
  Może taki wątek do dyskusji na forum z nazwijmy to " [b]dziećmi Sudoła "[/b]
  Polacy byli narodem bohaterskim, ofiarą agresji sąsiadów i wiarołomstwa sojuszników. A równocześnie mamy kłopoty z uznaniem faktów wstydliwych: mocarstwowej bufonady przed wybuchem wojny, bezhołowia w kampanii wrześniowej, donosicielstwa w czasie okupacji, obojętności na los Żydów, nie mówiąc już o Jedwabnem. Po bez mała dekadzie narodowej ofensywy w polityce historycznej nasza pamięć zbiorowa zakrawa na starannie konserwowaną pamiętliwość. Nie bardzo pobudza do krytycznej refleksji nad błędami przedwojennej polityki, która tak fatalnie skalkulowała rachunek strat i zysków. Stereotypowi polskiej ofiary, "aktóra uratowała Europę", nierzadko towarzyszy moralność Kalego: ukraińska walka o własne państwo to bandytyzm, ale nasze powstania śląskie po niekorzystnym plebiscycie są w porządku.:|
  Kochane "[b]dzieci sudoła [/b]"( mowa o słuchaczach ) co wy na to ?:o

  0
 10. #4 und # 11 – bardzo chory jesteś?? bo nie wiem czy być wrażliwy czy odpowiedzieć w w Twoim stylu :(:(
  ech! Pojadła świnia i chrząka… /ma kqrw_Ć!
  Stary Testament….
  No to mam p…
  ''Czarne słońca…''

  0
 11. #13 -Ślązacy by pana zlinczowali za takie [color=#990000][b]brednie[/b][/color] – ot, ciało pedagogiczne głupoty pociskało panu a potem.. skorupka nasiąkła, a z Ukraincami – jak mówisz – tak/ oczywiście tak…

  0
 12. Zabawne, że DQ powiedział w zasadzie to samo co Sanczo (a w każdym razie chyba myślał podobnie), a ten mu za to "dojechał". Panowie się bardzo lubią :)

  Ja nie rozumiem dlaczego świętowanie jednych rocznic musi być sprzeczne z upamiętnianiem innych (i dlaczego zawsze jest tak mało pieniędzy na te uroczystości ;) ). Wydaje mi się jednak, że Polacy mogliby pokusić się o bardziej syntetyczne spojrzenie na swoją historię. Możemy być dumni ze zwycięstw, jednocześnie pamiętając o porażkach, m.in. po to, by uczyć się na błędach (głupi truizm niby, ale potrzebny).

  Zgadzam się z tym, że nie potrafimy świętować zwycięstw i że jest to nasza ułomność, błąd w działaniu. Słusznie Janusz Korwin-Mikke domaga się głośniejszego świętowania rocznic wiktorii kłuszyńskiej anno domini 1610 i innych znakomitych historycznych sukcesów.

  Z drugiej strony (ale dlaczego właśnie z drugiej? czy nie można PAMIĘCI POŁĄCZYĆ?) nie da się zapomnieć o cierpieniu i śmierci rodaków na skutek rozmaitych klęsk i prześladowań. Pamięć tego bólu tkwi w każdym, kto – zwykle przez rodzinne opowieści (piszę z perspektywy młodego człowieka) – poczuł (to nieprzypadkowe słowo, bo nie chodzi o suchą wiedzę, zdobywaną z podręczników) trochę historii ostatnich wieków. Pamięć krwi jest czymś naturalnym dla narodu wojowników, źle że żyjemy ciągle w kręgu przelewanej naszej krwi, zamiast krwi wrogów (oczywiście najlepiej by było żyć w czasach całkowitego pokoju, ale to jest nieosiągalne, więc po prostu trzeba wygrywać każdym możliwym sposobem). Wyobrażamy sobie siebie jako wiecznie pokrzywdzonych, ale moralnych zwycięzców – a to jest już cholernie nudne, lepiej w końcu zabić i zmagać się z wyrzutami sumienia (oraz dylematami w rodzaju: jak podzielić łupy), niż grać ciągle zgwałconą dziewicę. (sory za hardkor na koniec, ale tak to widzę w tej chwili)

  0
 13. Don Quijote napisal: [quote]Polacy byli narodem bohaterskim, ofiarą agresji sąsiadów i wiarołomstwa sojuszników. A równocześnie mamy kłopoty z uznaniem faktów wstydliwych: mocarstwowej bufonady przed wybuchem wojny, bezhołowia w kampanii wrześniowej, donosicielstwa w czasie okupacji, obojętności na los Żydów, nie mówiąc już o Jedwabnem. Po bez mała dekadzie narodowej ofensywy w polityce historycznej nasza pamięć zbiorowa zakrawa na starannie konserwowaną pamiętliwość. Nie bardzo pobudza do krytycznej refleksji nad błędami przedwojennej polityki, która tak fatalnie skalkulowała rachunek strat i zysków. Stereotypowi polskiej ofiary, "aktóra uratowała Europę", nierzadko towarzyszy moralność Kalego: ukraińska walka o własne państwo to bandytyzm, ale nasze powstania śląskie po niekorzystnym plebiscycie są w porządku.[/quote]

  Mam wrazenie ze nie sledzi Pan na biezaco tytulow ksiazek i czasopism ktore ukazuja sie regularnie w Polsce od dobrych kilku lat i poruszaja wszystkie w/w zagadnienia ktore okreslil Pan mianem wstydliwych. Najlatwiej jest krytykowac bez znajomosci tematyki.
  Organizacja wystaw, prelekcji, opracowywanie publikacji, roznego rodzaju wydawnictw dokumentujacych losy narodu i panstwa – to dzialania ktore w innych krajach przyjmowane sa z powaga i honorem i spotykaja sie z dyskusja badz polemika na poziomie – jednak jak pokazuje Panski wpis – w naszym kraju sytuacja wyglada inaczej.
  Uzywajac dodatkowo slow i sformulowan wulgarnych kompromituje Pan siebie i zniecheca ludzi do wlaczenia sie w bardziej ambitna dyskuje/polemike na roznego rodzaju tematy.

  0
 14. Ja uważam, że takie wystawy nie powinny być na płotach, murach. To urąga powadze tematu. Od tego są odpowiednie lokale, a jak ktoś chce się zapoznać z problematyką, to ma do dyspozycji wiele możliwości z internetem włącznie. Myślę, że ta zastosowana, jakże prymitywna i nachalna forma prezentacji, zdradza prawdziwe pobudki autorów.

  0
 15. A ja myślę, że na tym forum nie brakuje idiotów..
  Gdy w każdym dostępnym miejscu, byle jak najwięcej ludzi mogło zobaczyć, wiesza się wystawy w Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Rzeszowie, nikt się nie dziwi. To normalne i w żaden sposób nie urąga tematyce. No ale tu w Nowej Dębie, przy której „inne miasta to wiochy zabite dechami”, jest to oczywiście NIETAKTEM.. ty się zastanów jeden z drugim zanim rzucisz propagandą.
  A wernisaż wystawy, (to co nieznający definicji nazwali happeningiem), odbył się jak otwarcie każdej innej. Jest w MOPSie, bo jak widać SOK jest w remoncie. Dostępność dla uczniów zależy tylko i wyłącznie od nauczycieli (lekcje historii czy inne) a z tego co mi wiadomo wybiera się tam całe liceum. Nie jest w szkole, bo widocznie szkoły nie były zainteresowane by to właśnie one ją wystawiały. Zrobił to SOK z NTSK i koniec tematu.
  A wy krzykacze przyjdźcie choć raz i publicznie pokażcie jak się wypowiadacie, a nie z ukrycia rzucacie mięsem.. to na pewno nie są te polskie bohaterskie korzenie, o których tu pisano..

  0
 16. admin blokuje komentarze nieprzychylne wystawie, blokada jest skonfigurowana na nr IP, których personalia zna, proszę korzystać bez ograniczeń z serwerów proxy

  0
 17. Dlaczego się dziwisz # 23 ? Nowa Dęba to pępek świata. Ale ci co zobaczyli więcej niż drogę do Tarnowskiej czy Majdanu, posiedzieli tam przez jakiś czas i wrócili, to sie nie odzywają bo wiedzą jak jest naprawdę w świecie. NAjgorsi są ci co wiedzę czerpią z intranetu i TV. Pojęcie Ojczyzny jest dla nich jakimś anachronizmem, a temat historii własnego gniazda to temat w szkole do "trzy razy zet" ( Zakuć, Zdać, Zapomnieć) Inna sprawa ze w szkole wykonuje sie program a nie uczy, a ewentualne rozterki moralności, dawniej rozwiązywane na lekcjach religii, które były nie w szkole ale przy kościółku, teraz są załatwiane telefonem zaufania, bo księżulko zainteresowany jest tylko własną wypłatą z racji wykonywania zawodu (sic!) nauczyciela.
  Mozna by jeszcze mnożyć maniakalne zapędy nacjonalizmu nowodębskiego, którego przedstawiciele popisują sie erudycją i manierami na ulicach zwłaszcza wieczorową porą, ale co to da, jak zabrakło rodziców w odpowiednim czasie i ich role przejęła ulica, a właściwie rynsztok.
  Dlatego takie właśnie wpisy na takich forach jak te.

  0
 18. Raz jeszcze do #21 – obserwator omyłkowo brakło w mym post'cie :| błahostki,która wszystko zmienia .. tj. '' cudzysłów '' i ironia ma zmieniła się w klakę…
  A i kustosz /kurator – będzie łaził w papciach z filcu i ''objaśniał'' [color=#990000]hisrorię?[/color] Czy to jest rozwiązanie?
  ''Ulica'' może edukować! i pobudza ''motłoch'' do refleksji…

  0
 19. Ja w kwestii ogólnej, zadam takie pytanie, czy ktoś próbował czytać to co jest powieszone na ogrodzeniu "Koziołka-Matołka"??Ta wystawa jest chyba do pooglądania kolorowych kartek papieru, bo inaczej tego nie można nazwać. Zadzieram głowę do góry, boli kark a jeszcze i tak nic nie widać.Okulary mam do czytania ,ale z bliska a nie na 2 m. Jednym słowem niewypał.Czy ktoś jest podobnego zdania??

  0
 20. Welcome to [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet[/url] store. Dear, we have a lot [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci shoes[/url] for. gucci men shoes, gucci women shoes, gucci low shoes and so on.If you have not time to buy gucci shoes. You can order from our [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet online[/url] store. We will send you order from [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci usa[/url] store.

  0
 21. EMA will in hllttyiyithhh1129 the global scope broadcast.Earphone http://www.mbtclearances-shoeoutlets.com is no longer listen to music tool, [url=http://www.mbtclearances-shoeoutlets.com/][b]mbt shoes[/b][/url] but also mbt shoes enjoy the life quality, the robot caught instant Inspiration of a kind of mbt shoes clearance attitude and way "& ndash; – and, earlier this year, [url=http://www.mbtclearances-shoeoutlets.com/][b]mbt shoes clearance[/b][/url] one of the world's leading high performance personal audio equipment manufacturer is the sound MONSTER mbt shoes sale [url=http://www.mbtclearances-shoeoutlets.com/][b]mbt shoes sale[/b][/url] company again out of the punch, and tilting force launched the company first head type senior except noise earphone Inspiration.

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here