Bezpieczeństwo w sieci — jak o nie zadbać?

0
fot. Unsplash

Zawsze staramy się dbać o swoje bezpieczeństwo w realnym świecie, chronimy się przed kradzieżami czy napaścią. Nie każdy pamięta jednak o innych zagrożeniach, które, choć nie dotyczą świata offline, są równie realne. Dlaczego bezpieczeństwo w sieci jest ważne i przede wszystkim jak o nie zadbać? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Najczęstsze zagrożenia w świecie online

Często mówi się o tym, jak ważna jest ochrona dzieci aktywnych w Internecie. Dorośli zdają sobie sprawę, że sieć bywa niebezpieczna dla najmłodszych użytkowników, a jednocześnie zapominają, że sami mogą paść ofiarą oszustów i hakerów. Jakie są najczęstsze zagrożenia w Internecie, na które powinny uważać nie tylko dzieci, ale również ich rodzice — szczególnie oni? Pierwszą podstawową zasadą, którą trzeba zapamiętać, jest to, że sieć nie jest w pełni kontrolowana przez żaden organ czy instytucję. Dlatego też użytkownicy nie są zwolnieni z rozwagi i dbałości o swoje bezpieczeństwo. Nie wystarczy jedynie unikać stron, przy których nie widnieje symbol zamkniętej kłódki czy nie klikać w podejrzane linki. Nawet codzienna aktywność, z pozoru bezpieczna, może doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Najczęstsze zagrożenie, które dotyczy niemal każdego użytkownika Internetu, to złośliwe oprogramowania oraz wszelkiego rodzaju wirusy komputerowe. Tak naprawdę można pobrać je zupełnie przypadkowo, czy to otwierając wiadomość e-mail, czy też pobierając pliki z nieznanych, zwykle nielegalnych źródeł. Wirusy i oprogramowania są o tyle niebezpieczne, że mogą sparaliżować całe urządzenie, a następnie ukraść wrażliwe dane osobowe czy sposoby logowania na przykład do kont bankowych. W skrajnych przypadkach zdarza się nawet, że takie złośliwe programy uzyskują dostęp do kamery internetowej zainstalowanej w urządzeniu i mogą nagrywać użytkownika.

Uzyskanie dostępu do wrażliwych danych może prowadzić do kradzieży tożsamości. To kolejne częste niebezpieczeństwo w sieci. Warto pamiętać, że wystarczy raz upublicznić swoje dane, aby na długo pozostały one dostępne dla osób postronnych. Istotne jest więc, aby zwracać uwagę na to, co udostępnia się w Internecie, również na swoich prywatnych profilach w mediach społecznościowych.

Jeśli chodzi o najmłodszych użytkowników, im szczególnie grozi wirtualna przemoc, nie tylko ze strony rówieśników, jak również łatwy dostęp do nieodpowiednich treści. Coraz popularniejszą formą prześladowania jest tzw. hejt, który dotyka nie tylko osoby znane, ale również młodszych użytkowników.

Jak chronić się przed zagrożeniami?

Skoro Internet może być miejscem pełnym zagrożeniem, trzeba wiedzieć, jak się przed nimi uchronić. Jedną z podstawowych czynności jest zwracanie uwagi na strony, które się odwiedza oraz znajdujące się na nich linki. Głównym zabezpieczeniem na większości witryn jest certyfikat SSL, który potwierdza autentyczność witryny i zapewnia użytkowników, że adres IP nie został podmieniony. Warto także unikać skróconych linków, bo często kryją się pod nimi niebezpieczne platformy.

Każda osoba korzystająca z sieci, a szczególnie z portali społecznościowych, powinna dobrze przemyśleć jakie informacje o sobie chce udostępniać. Trzeba pamiętać, że w Internecie tego typu dane nie giną i mogą być łatwo odszukane przez osoby, które się na tym znają.

Niezbędną ochroną podczas korzystania z sieci są wszelkiego rodzaju programy antywirusowe. Pomagają one unikać pobierania niepewnych treści, które mogą być zainfekowane wirusami lub złośliwymi oprogramowaniami. Oprócz sprawdzonych programów można także korzystać z usług VPN, które zapewniają dodatkową prywatność i anonimowość. Takie zabezpieczenia są przydatne na przykład podczas łączenia się z publiczną siecią przez Wi-Fi, a także podczas korzystania z platform, które wymagają podawania danych osobowych lub dokonywania transakcji pieniężnych. Tego typu systemy są dobrą ochroną podczas rozrywki, np. w kasynach online, które oferują atrakcyjne bonusy. To różnego rodzaju nagrody, przede wszystkim pieniężne, które pozwalają wygrywać więcej pieniędzy w kolejnych zakładach w kasynach promowanych przez takie strony jak VegasSlotsOnline. Nie są to metody mające oszukać graczy, ale właśnie zachęcić ich do dalszej gry. Osoby zainteresowane możliwością wygranej powinny pamiętać o odwiedzaniu tylko bezpiecznych stron, które zapewniają graczom osłonę. Dzięki temu rozrywka jest nie tylko emocjonująca, ale również nie zagraża użytkownikowi.

Ochroną przed kradzieżą wrażliwych danych jest także mocne, skuteczne hasło. Aby nie zostało łatwo złamane, powinno składać się z wielu różnych znaków. Łatwe, krótkie hasło to niemal otwarte drzwi dla hakerów. Rejestrując się na nowych stronach internetowych, każda osoba powinna stworzyć indywidualny kod, który nie powtórzy się w przypadku innego konta. Powielanie tego samego hasła na wielu różnych platformach grozi utratą niemal wszystkich danych, a w efekcie także pieniędzy czy kradzieżą tożsamości.

Istotna jest również ochrona najmłodszych użytkowników. Oprócz kontroli rodzicielskiej, która polega na blokowaniu nieodpowiednich treści, warto edukować dzieci o bezpieczeństwie w sieci oraz monitorować zachowania swojej pociechy. Wirtualna przemoc i tzw. hejt bywają trudne do wykrycia, ale wczesne zareagowanie umożliwia zatrzymanie i zneutralizowanie narastającego problemu.