Praca a życie rodzinne – jak osiągnąć równowagę między pracą a życiem osobistym?

0
freepik

We współczesnym świecie niezwykle trudno jest osiągnąć równowagę między życiem prywatnym oraz zawodowym. Co prawda wiele mówi się o work-life balance, jednak najczęściej na teorii się kończy. Rzeczywistość zmusza nas do pracy na na zmiany, w weekendy oraz poza standardowym wymiarem czasu pracy. Wiele osób decyduje się na zatrudnienie za granicą. Jak pogodzić wykonywanie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym? Czy jest to możliwe?

Oferty pracy – wysokość wynagrodzenia

Przeglądając oferty pracy zamieszczone w Internecie, na przykład na stronie internetowej https://www.aplikuj.pl/praca/nowa-deba, warto zwrócić uwagę na wysokość wynagrodzenia podanego przez pracodawcę. Obecnie coraz więcej firm podaje wysokość pensji na oferowanym stanowisku. Zbyt niskie wynagrodzenie niejednokrotnie jest powodem tego, że decydujemy się na nadgodziny lub pracę dodatkową. Na skutek tego cierpi nasza rodzina, dla której nie mamy wtedy czasu.

Świadomość, że praca na cały etat powinna nam umożliwić życie na odpowiednim poziomie, jest niezwykle ważna podczas poszukiwań pracy oraz w trakcie rozmów z pracodawcą o podwyżce. Jeśli zależy nam na dobrej posadzie, umożliwiającej nam poświęcenie odpowiedniej ilości czasu dla bliskich, należy realnie ocenić swoje oczekiwania finansowe i konsekwentnie się ich trzymać.

Praca na zmiany oraz w weekendy

Praca na zmiany w wielu przypadkach może być dobrym rozwiązaniem. Rodzice pracujący na zmianę mają możliwość otoczenia swoich pociech opieką rodzicielską pomimo pracy na cały etat. Obowiązki, takie jak prowadzenie gospodarstwa domowego, odwożenie dzieci do szkoły lub przedszkola, różnego rodzaju załatwienia, mogą zostać wówczas podzielone pomiędzy obojga pracujących rodziców.

Praca w weekendy może mieć negatywny wpływ na życie rodzinne. Jeśli istnieje taka konieczność, na przykład wymaga tego pracodawca, warto zwrócić uwagę na to, aby pomimo wszystko znaleźć czas dla rodziny. Może to być kilka godzin w tygodniu – po odebraniu dziecka ze szkoły, kiedy zajęcia lekcyjne kończą się stosunkowo wcześnie.

Praca za granicą – utrzymanie więzi rodzinnych

Praca za granicą jest gwarancją wysokiego wynagrodzenia. Niestety bardzo często odbija się ona negatywnie na życiu rodzinnym. Pracując poza granicami kraju, koniecznie musimy zadbać o to, aby mieć stały kontakt z bliskimi oraz uczestniczyć w ważnych dla członków rodziny wydarzeniach, takich jak pierwszy dzień szkoły, urodziny czy komunia.

Jeśli jest to sytuacja tymczasowa, wynikająca z problemów ze znalezieniem zatrudnienia w kraju, warto śledzić zamieszczane przez pracodawców ogłoszenia na bieżąco. Liczne oferty pracy znajdziemy w urzędzie pracy oraz w Internecie. W poszukiwania zatrudnienia w miejscu zamieszkania zaangażować można także znajomych.

Otrzymując propozycję pracy za granicą na stałe, koniecznie trzeba zaplanować, jak będzie wyglądała przeprowadzka całej rodziny. Stworzenie na emigracji odpowiednich warunków dla dzieci oraz załatwienie wszelkich formalności związanych z przedszkolem oraz szkołą może być sporym wyzwaniem.

Zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym jest trudne – zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi, gdzie oboje rodziców jest czynnych zawodowo. Jest to jednak możliwe. Duży wpływ może mieć tutaj wsparcie oraz wyrozumiałość pracodawcy, który może nam zaproponować pracę w godzinach dostosowanych do naszych potrzeb. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także praca zdalna, jeśli tylko jest to możliwe.