Soundbary – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

0

Soundbar jest urządzeniem dla prawdziwych kinomanów, którzy chcą cieszyć się najwyższej jakości dźwiękiem w swoim domu. Składający się z kilku do kilkunastu głośników skutecznie naśladuje dźwięk przestrzenny, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających fanów dobrego filmu, bez konieczności zakupu osobnego systemu nagłaśniającego.

 

Kompatybilność soundbaru z pozostałymi urządzeniami

Soundbary najczęściej umieszcza się pod telewizorem (choć niektóre jednostki tego typu nadają się również do montażu nad ekranem). Soundbar emitujący wysokiej jakości dźwięk sprawi, że poczuć można się jak w kinie. Kolejną zaletą tego urządzenia jest łatwość obsługi i instalacji. W przeciwieństwie do całego systemu głośników, soundbar łączy się z telewizorem za pomocą kabla.

Kupując soundbar należy zwrócić szczególną uwagę na kompatybilność z innymi urządzeniami, zwłaszcza z telewizorami i głośnikami peryferyjnymi (jeśli użytkownik chce je podłączy). Sprawdzenie polega na dopasowaniu gniazd, co pozwala uniknąć sytuacji, gdy np. wcześniej zakupiony telewizor nie może być użytkowany z soundbarem.

Jaki soundbar będzie najlepszy?

Sam soundbar jest całkiem niezłym rozwiązaniem jeśli chodzi o jakość dźwięku. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele dodatkowych funkcji, które pozwalają cieszyć się jeszcze większą ilością doskonałych efektów dźwiękowych, jakie może zaoferować to urządzenie. Jedną z tych opcji jest dźwięk przestrzenny. Na urządzeniach jest to najczęściej nazywane dźwiękiem wirtualnym lub dolby. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą cieszyć się nie tylko doskonałą jakością dźwięku, ale także dźwiękiem, który „otacza” ich ze wszystkich stron, zupełnie jak w sali kinowej.

Drugą dodatkową funkcją, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia, jest możliwość dostosowania tonów wysokich i niskich. Dzięki tej możliwości użytkownik może dostosować poziom hałasu do swoich upodobań i nie musi znosić irytującego, wysokiego lub zbyt niskiego, „dudniącego” dźwięku (który może również denerwować sąsiadów).

Kolejną nieco bardziej zaawansowaną opcją, w którą można wyposażyć swój soundbar, jest korektor. Umożliwia to członkom rodziny lepsze dostrojenie dźwięku do tego, co widzą na ekranie i tego, co faktycznie chcą usłyszeć.

Warto jeszcze pamiętać o funkcji o nazwie Crystal Amplifier Plus, która jest przydatna dla kinomanów, którzy nie tolerują zakłóceń dźwiękowych, takich jak szum i trzaski. Za czystość (krystaliczność) dźwięku wytwarzanego przez soundbar odpowiada wzmacniacz Crystal Amplifier. Fani i gracze, którzy słuchają muzyki podczas oglądania teledysków, docenią także funkcję subwoofera zapewniającą wysoką jakość basów.

Soundbar dopasowany do indywidualnych potrzeb

Oczywiście głośność soundbara zależy od mocy głośników, ale nie jest to jedyny parametr, na który ten aspekt ma wpływ. Jeśli chodzi o głośność, obowiązuje jedna zasada. Na początek warto sprawdzić moc głośników wbudowanych w telewizor (przeważnie moc głośników nie przekracza 775W). Ciche głośniki soundbara mają moc wyjściową od 35 W, dlatego przy wyborze należy mieć na uwadze aby dźwięk soundbara nie był jeszcze bardziej cichy niż głośniki telewizora. Oprócz głośności, wydajność głośnika określa również, jak dobrze może on absorbować ciepło generowane przez samo urządzenie, aby uniknąć uszkodzenia.

Przy wyborze soundbara bardzo ważnym czynnikiem jest jego estetyka i ogólny wygląd. Powinien nie tylko pasować do stylu ogólnego wystroju wnętrza salonu lub sypialni, ale powinien także pasować do zakupionego telewizora (najlepiej, jeśli soundbar wydaje się być częścią telewizora lub przynajmniej stanowił element sprzętu RTV). Czołowi producenci oferują najlepsze soundbary w szerokiej gamie kolorystycznej, od klasycznej czerni, przez neutralne szarości, po eleganckie odcienie popieli, dzięki czemu każdy użytkownik z pewnością znajdzie coś dla siebie i swojego wnętrza.

Warto sprawdzić szeroką ofertę soundbarów na stronie: https://www.tophifi.pl/glosniki/soundbary.html.

 

/Materiał promocyjny