Opłaty idą w górę. Samorząd zrekompensuje mieszkańcom podwyżki wody

13
pexels

Rosnąca inflacja, ciągły wzrost podatków i opłat to w ciągu kilku ostatnich miesięcy największa bolączka Polaków. Za wzrostem cen benzyny, prądu i gazu podąża wzrost kosztów wywozu odpadów, oraz wzrost cen za wodę i ścieki. Negatywne skutki rosnących cen biją zarówno w kieszenie mieszkańców jak również budżet gminy. 

Od kilku lat o cenach wody nie decyduje już lokalny samorząd lecz rządowa agencja o nazwie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. To właśnie ten podmiot akceptuje wnioski taryfowe przesyłane mu przez gminne przedsiębiorstwa kanalizacyjne.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie Decyzją RZ.RZT.70.203.2021.MKO zatwierdził Taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie gminy Nowa Dęba na okres 3 lat. Taryfa została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie w dniu 22. października 2021 r. Nowe ceny i stawki opłat  za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków obowiązują od 1. listopada 2021 r.

Chcąc niejako zrekompensować te wzrosty, samorząd lokalny podjął decyzję o przyznaniu mieszkańcom dopłat do ścieków co pozwoli nieco zmniejszyć rachunki nowodębian. Na rok 2022 zaplanowano dopłatę do ściekówwysokości 908.000,-zł , która od II kwartału roku 2020 nie występowała.

GMINA KOSZTUJE CORAZ WIĘCEJ

Trzeba mieć jednak świadomość, że rosnące koszty energii, wzrost płacy minimalnej, oraz wzrost innych obciążeń dotyka również budżet gminy i jego jednostki: SOK, SOSiR, Szkoły itd. Ze względu na wzrost poziomu cen (skumulowany wskaźnik wzrostu cen z komunikatów Prezesa  GUS z 2020 r. i 2021 r. wynosi 7,64%) oraz fakt, że stawki podatku na 2021 r. nie uległy zmianie w
stosunku do 2020 r. koniecznym stało się zwiększenie stawki podatku od nieruchomości średnio o 5%.

ŚMIECI RÓWNIEŻ W GÓRĘ!

Jak uzasadnia burmistrz Wiesław Ordon, sytuacja na rynku odpadów komunalnych w ostatnich dwóch latach zmieniła się diametralnie z wielu powodów. Najważniejszym i najbardziej dotkliwym jest wzrost ilości odpadów, a co za tym idzie wnoszonej opłaty, zgodnie z zawartym porozumieniem do Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, który odbiera i zagospodarowuje odpady z naszej gminy. Cena za tonę odpadów w stosunku do roku 2020 wzrosła o 10%, tj. z 529 zł na 583,20 zł przy cenie z roku 2019 – 490 zł za tonę. Na wzrost kosztów przerobu odpadów komunalnych ma wzrost najniższego wynagrodzenia a także znaczący wzrost cen prądu i paliwa.

DOBRZE TO JUŻ BYŁO?

Polityka klimatyczna UE, dodruk pustego pieniądza, oraz niszczenie gospodarki pod pretekstem walki z koronawirusem zbiera dzisiaj swoje żniwo. Przestrzegaliśmy przed tym na samym początku pandemii czyli w marcu 2020 roku w tekście „Czy gospodarka wytrzyma pandemię? Co z budżetem samorządów?

Bez odważnych działań elit politycznych polegających między innymi na odrzuceniu szkodliwego dla Polski „zielonego ładu” oraz pochłaniającego miliardy złotych „sanitaryzmu” należy liczyć się z ciągłym i szybkim wzrostem biedy i ubóstwa.

13 KOMENTARZE

 1. To prawda. Dobrze to już było. Teraz będzie następował ciągły zjazd w dół. Za rok czy dwa ryż będzie dobrem luksusowym :)

 2. Jeszcze niech wprowadzą podatek katastralny,podwyżki za ogrzewanie,mamy już podwyżki za energię i gaz.
  Niech teraz ciemny lud popiera tłuste koty z Nowogrodzkiej i starego kawalera z Żoliborza.
  Zostanie im na miskę ryżu,i co narodzie ,chcieliście podwyżek,13 i 14 macie, a my podniesiemy ceny i podatki,oddacie nam to dwa razy i tak wyjdziemy na swoje.
  Czegoś biedny,boś naiwny i zawierzyłeś tłustym kotom z PiS.

 3. Idzie bieda a ludzie dalej nie potrafią połączyć kropek, że za tym wszystkim stoją globaliści. Ekologiczne rojenia o odchodzeniu od węgla, atomu i gazu skutkują tym, że płacimy ogromne rachunki za energię a to przecież dopiero początek. Jeśli energia jest droga to drogie jest wszystko: od jedzenia przez ubrania po sprzęty agd i rtv. Żeby tego było mało dociska się ludziom śrubę i niszczy małe i średnie biznesy za pomocą „plandemi”, „lokdałnów”. Mamy węgla na 700 lat! Węgiel można spalać czysto. Ale mimo wszystko każe się nam kupować ruski gaz od Niemców.
  Płaczecie że drogie śmieci. Tymczasem można budować czyste spalarnie odpadów które nie tylko rozwiązałyby problem śmieci ale dałyby nam tanie ciepło. Jednak takie rozwiązanie nie podoba się globalistom oraz finansowanym przez nich eko terrorystom. I jesteśmy w dupie.
  Rząd Morawieckiego podpisał deklarację że do 2036 będzie zakaz produkcji samochodów spalinowych w Polsce. Federal z Gorzyc czy Pilkington może się już pakować, a wraz z nimi może się pakować i spadać na bambus tania lasowiacka siła robocza. Trwa globalna rewolucja której celem jest bieda i totalna kontrola społeczeństwa. A ludzie pierdzielą „co ci przeszkadza te 5 minut w masce”. No cóż. Zanim holokaust się rozkręcił na dobre też byli Żydzi ktorzy pytali innych Żydów: „co ci przeszkadza ta opaska z gwiazdą dawida na ramieniu”.

 4. Emeryci co przepracowali niemal 50 lat pracy fizyczne a są tacy w nowym ładzie będą mieli nałożony większy podatek od emerytury i będzie im w sposób perfidny zabierae to co sobie wypracowali ,nawet emerytura w kwocie 4 tyś netto do przepracowanych lat jest jałmużną wyliczoną przez złodziejski ZUS. jak by było mało manipuluje się tabelami długości życia i dla przykładu 2020 rok to było w granicach220 miesięcy życia do obliczenia a ten rok jest już wyliczony 200 mieesięcy życia chodzi o męszczyżn z kobietami podobnie.także jednym dają a drugim zabierają .Zobaczymy jak policzą 2022 rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here