'SŁOWNIK GWARY LASOWIACKIEJ' autorstwa Romualda Gondka

13

2013-12-04

Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie oraz Lasowiacka Grupa Działania zapraszają na promocję nowej pozycji wydawniczej „SŁOWNIK GWARY LASOWIACKIEJ” autorstwa Romualda Gondka.

Spotkanie promocyjne z udziałem autora odbędzie się w sobotę, 14 grudnia 2013 r. o godz.. 17:00 w sali kameralnej Domu Kultury w Nowej Dębie.

Słownik Gwary Lasowiackiej zawiera ok. 10 tys. haseł, rejestruje nie tylko znaczenia wyrazów ale także zwroty i wyrażenia. Słownik został poprzedzony przez autora wstępem, który w oparciu o tutejszą gwarę przedstawia szeroką panoramę życia i obyczajów wsi lasowiackiej. Książka jest znakomitym źródłem poznania kultury i zwyczajów mieszkańców wsi położonych w widłach Wisły i Sanu.

Do Słownika Gwary Lasowiackiej został nagrany i dołączony audiobook ze wstępu, czytany gwarą Lasowiaczką przez autora Romualda Gondka. Podczas spotkania promocyjnego rozdane zostaną bezpłatne egzemplarze publikacji dla każdego uczestnika.

SOK

0

13 KOMENTARZE

 1. "Eca heca kole pieca ciele mie pobodlo" Czy to oznacza, że Lasowiacy zamieszkiwali w chałupach razem ze zwierzętami, co sprawiało sytuacje konfliktowe, o których mówi teskt przyśpiewki?

  0
  • Tak dawniej było, że prowizoryczne stajnie były za zimne, a i zwierzątko mogło ogrzać i nachuchać w chałupie:)

   0
 2. [quote] #2 | Cytaciarz dnia 12/04/2013 17:10
  "Eca heca kole pieca ciele mie pobodlo" Czy to oznacza, że Lasowiacy zamieszkiwali w chałupach razem ze zwierzętami, co sprawiało sytuacje konfliktowe, o których mówi teskt przyśpiewki?[/quote]
  Faktycznie,j e b ł o Cię to cielę bezrogim łbem jeszcze jak byłeś w kołysce.

  0
 3. Masz rację #3, żle przytoczyłem cytat. Rzekłbym: dokonałem parafrazy. Zatem teraz naprawiam swój błąd.
  Tekst prawdziwy:
  "Heca kieca kiele pieca, ciele mnie pobodło"
  Tu źródło cytatu: [url]http://www.youtube.com/watch?v=2TMfmI6lrzY[/url]

  Zatem pytanie pozostaje aktualne: "Czy to zwierzęta mieszkały z Lasowiakami, czy Lasowiacy ze zwierzętami?"

  0
 4. #4 Nieznam się to się wypowiem – odpowiedź ma jest zarazem pytaniem – czy @CYT'owi to robi różnicę? A swoją drogą to jak piszesz – czy jak kury łażą ci po izbie – nie koliduje ci Tobie Łobuzie!:D:D

  0
 5. Pan Romuald Gondek przez wiele lat badał gwarę tego terenu. I to nie tylko okolic Nowej Dęby, ale także Majdanu i dalej w kierunku Kolbuszowej. To rodzaj pracy naukowej, której poświęcił bardzo dużo czasu i wysiłku.
  Nigdy nie byłam fanką kultury lasowiackiej, ale szanuję pasję i podejście naukowe do tematu. Pozdrawiam Pana Profesora :)

  0
 6. Profesor na zbadanie gwary lasowiackiej poswiecil grubo ponad dwadziescia lat swojego zycia.Wielki szacunek.Pozdrowienia z USA wraz z zyczeniami swiateczno -noworocznymi dla Pana .

  0
 7. Gratulacje! Przyjemnie sie wspomina Twoje wyklady,
  panie Profesorze. Pamietam lekcje na ktorych pan pytal
  jak sie cos mowi np. mlyko, studnio, sfynia itd.

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here