Minister Błaszczak o nowych jednostkach 18 Dywizji Zmechanizowanej FILM

36

– 18 Dywizja Zmechanizowana rośnie w siłę. Bardzo się cieszę i gratuluję dowódcy Dywizji Panu gen. dyw. J. Gromadzińskiemu, ale także wszystkim żołnierzom, że ta jednostka, ten związek taktyczny rośnie w siłę. Ważne jest, aby wschodnia granica Rzeczypospolitej Polskiej była bezpieczna, żeby nasz kraj był bezpieczny. Dzięki 18 Dywizji Zmechanizowanej jest bezpieczna – to jest niewątpliwie osiągnięcie ostatnich lat – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w dowództwie 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.

W czwartek, 8 kwietnia br. w Siedlcach minister Mariusz Błaszczak poinformował o kolejnych etapach rozwoju 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jak podkreślił szef MON to jeden z priorytetów rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. To także istotne wzmocnienie wschodniej flanki NATO – 18 Dywizja Zmechanizowana rozrasta się stanowiąc o bezpieczeństwie wschodu Polski. Stanowiąc o bezpieczeństwie również wschodniej flanki NATO. Stanowi ona bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa – mówił minister.

Minister M. Błaszczak wręczył nominacje na stanowiska dowódców nowych jednostek wsparcia dywizji: 18 Pułku Artylerii i 18 Pułku Przeciwlotniczego – Jest to niezwykle istotne, żeby właśnie te dwie jednostki w szybkim tempie uzyskały gotowość bojową – one stanowią niewątpliwie bardzo ważne elementy 18 Dywizji Zmechanizowanej – podkreślił.

18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie są jednostkami formowanymi od podstaw, w nowo tworzonych kompleksach koszarowych. Dowództwo w nich obejmą pułkownik Radosław Kudraj i pułkownik Piotr Brzeziński. Co więcej, w tym roku rozpocznie się formowanie pierwszego, a w 2022 roku drugiego batalionu zmechanizowanego, które będą stacjonowały w Białej Podlaskiej. Oba te bataliony podlegać będą 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Rozpoczęło się już także formowanie dywizjonu artylerii samobieżnej w Siedlcach, który również podlegał będzie 1 Brygadzie Pancernej. Ponadto w Lublinie, w ramach 19. Brygady Zmechanizowanej, formowany jest batalion czołgów i dywizjon przeciwlotniczy.

W trakcie wizyty szef MON obserwował również ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. Akacja-21/II. To drugie, z czterech, ćwiczeń certyfikujących dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Pełną gotowość operacyjną dywizja osiągnie w drugim kwartale br., kiedy w ramach ćwiczenia Dragon-21, jako pierwszoplanowy ćwiczący, zostanie poddana ostatniemu etapowi certyfikacji.

Nowo formowany związek taktyczny będzie również spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. – Istotne jest to, że 18 Dywizja Zmechanizowana jest formowana wedle wzorców sojuszu północnoatlantyckiego. Wedle wzorców które są sprawdzone w armii Stanów Zjednoczonych – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

***
Minister Mariusz Błaszczak w 2018 roku podjął decyzję o utworzeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.  W czerwcu 2020 dywizja osiągnęła wstępną gotowość operacyjną.

Powstała w 2018 roku dywizja nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w 1920 roku – do zwycięskiej wojny z bolszewikami, do Bitwy Warszawskiej. W ramach tych wojsk wyróżniła się właśnie 18. Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną Dywizją

0

36 KOMENTARZE

 1. Poogladaj Nowy Ladzie oficjalne i ogolnie dostepne reportarze z katastrofy. popatrz dokladnie i co widzisz? Tyko nasmiewanie sie z tej tragedji?

  +2
 2. Ostatnio Tusk przypomniał Kaczyńskiemu
  Prezydent Lech Kaczyński w rozmowie ze mną w cztery oczy po tzw. incydencie gruzińskim, kiedy pilot odmówił mu lądowania, podkreślał, że kiedy sam będzie latał samolotem rządowym, sam będzie podejmował decyzje, bo jest zwierzchnikiem sił zbrojnych

  +2
 3. Anonim
  Cytujesz folksdojcza?
  Masie sprane mózgi przez PIS, ale mam pocieszenie dla was, dzisiaj najnowszy? film na TVP z serii szukamy ..uja w dudzie – reżyseria Macierewicz A. Będą drastyczne sceny z parówami ze 100% mięsa i puszki po kokakoli.

  +8
 4. POniższy anonimie;Przez pomyłkę wrzuciłem dwa posty( w tym jeden bez nicku)Masz mnie,bravo!A teraz odnieś się proszę do tego materiału!!! Merytorycznie proszę!!!

  0
  • Bosze, nie używaj takich trudnych słów bo on ich nie rozumie… I jak on ma się odnieść do tego o co prosisz ? On rozumie gwarę ludową złożoną z polskich wulgaryzmów okraszoną gdzieniegdzie słowem „truskawka” czy „jabłuszko”… Zresztą, jego mentalność to mieszanka pisowskiego milicjanta-zomowca i wioskowego proboszcza, więc dociera do niego wszystko co wiąże się ze słowami -ja, moje ,dla mnie, odmienianymi przez wszystkie przypadki… Nie dasz rady. To jakbyś z maciorą ewiczem dyskutował

   +2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here